A vakok és a kisebbségi lét – Saját iskolától remélik identitásuk megőrzését a romániai magyar látássérültek

A vakok és a kisebbségi lét – Saját iskolától remélik identitásuk megőrzését a romániai magyar látássérültek

A nemlátók nem értelmi fogyatékosok, de önhibájukon kívül mégis írástudatlanok maradhatnak

Fotó: Gábos Albin

Származásuk miatt nem jutnak megfelelő képzettséghez és tudáshoz a Romániában élő magyar vakok és gyengénlátók – kongatja meg az asszimilációs vészharangot a lapcsaládunknak adott interjúban Buttu Arnold Csaba. A Romániai Magyar Nemlátók Egyesületének projektvezetője szerint közösségükben alig vannak értelmiségiek, pedig nagy szükség lenne rájuk, és több jogszabály is megerősíti az anyanyelvű oktatáshoz való jogukat. Magyar nyelvű, vakok számára kialakított oktatási intézmény mégsem létezik az egész országban. E többezres közösség életét ugyan ma már megkönnyítik a digitális kor technológiai vívmányai, de nem tettek le saját iskolájuk megalapításáról.

2019. május 27., 10:332019. május 27., 10:33

2019. május 27., 10:392019. május 27., 10:39

– Mit jelent ma ön szerint a nemzeti identitás szempontjából az, hogy valaki „romániai magyar vak”?

– Olyan magyar ajkú látássérültet, aki ebben az országban él és magyarnak vallja magát. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy nem elég magyarnak vallani magunkat, magyarként tenni is kell, jövőbelátón cselekedni, megmaradni, még akkor is, ha valaki nem tartja magát a társadalom hasznos tagjának, még akkor is, ha „csak egy vakról” beszélünk. Érdekes kérdés azon látássérültek identitászavara,

Idézet
akik speciális iskolába jártak, nem ismerik a magyar nyelv helyesírását, a magyar irodalmat, és nem követelik ki maguknak a magyar nyelv használatát.

Jelenleg a romániai vakok és gyengénlátók érdekvédelmi szervezete Hargita és Kovászna megyei fiókjának több mint 1400 tagja van. Ha figyelembe vesszük a két megye 2011-es népszámlálási adatait, felvetődik a kérdés: hogyan lehetséges, hogy a kimutatható magyar többség román nemzetiségű elnököt választ a szervezet élére? Még ha eltekintünk is a nyilvánvaló választási csalásoktól, mahinációktól, csak maga a helyzet elfogadása mi, ha nem identitászavar?

– Miként élik meg a kisebbségi létet a romániai magyar látássérültek?

– Régen nem volt ilyen éles ellentét a magyar és a többségi anyanyelvű látássérültek között. A kulturális rendezvényeken megkapták a kiérdemelt tapsot a magyar fellépők is. Pár negatív reakció után mára teljesen eltűnt az ilyen jellegű eseményeken való magyar részvétel. Más kérdés, hogy

Idézet
a román látássérülteknek minden lehetőség adva van: hét szegregált oktatási intézményben tanulhatnak anyanyelvükön, míg magyarként erre 99 éve nincs lehetőség.

Ez éles különbséget képez, jól láthatón kimutatható, hogy csak nyomelemként léteznek felsőfokú végzettséggel rendelkező magyar látássérültek.

– Melyek azok a szempontok, amelyek a gyengénlátók számára meghatározzák a számítástechnikai eszközök kiválasztását?

– A hozzáértő vak felhasználó számára ugyanazok a szempontok a meghatározók, mint a látóknak, vagyis a minőség, ár-érték arány, megbízhatóság, laptop esetében az is, hogy meddig működik az akkumulátor. Ugyanakkor

Idézet
bármely Windows operációs rendszert futtató számítógép és laptop „vakosítható”, futtatható rajta az utólag telepített képernyőolvasó szoftver.

Az Apple termékek gyárilag, operációs rendszerbe épített és arra optimalizált kisegítő lehetőségeket tartalmaznak, ők olyannyira figyelnek erre, hogy például egy újonnan vásárolt eszköz már az első bekapcsolásnál megszólal, nem kell látó segítség a beüzemeléshez. Drágának mondható ugyan, de akadálymentesen használható rajta minden, az Apple által fejlesztett program rengeteg nyelven megszólaltatható, nem kell megvásárolni hozzá a más nyelvű beszédmotorokat.

Amennyiben a Windows operációs rendszert futtató gépre meg kellene vásárolni a képernyőolvasó szoftvert és hozzá két-három beszédszintetizátort, akkor máris drágább volna, mint a jobb minőségű, akadálymentesebb, kis energiaigényű Macintosh. Ugyanakkor a használhatóságot meghatározza az is, hogy az adott felhasználó milyen mértékben látássérült.

– Igen, fontos lenne meghatározni a vakok és a gyengénlátók közötti különbségeket.

– A teljes vakság és az alig látás között összemosódik a határ, sőt az utóbbiak között is lehetnek lényeges különbségek. A vakok esetében nyilván csak és kizárólag a képernyőolvasó jelenti a megoldást, míg a gyengénlátók előszeretettel használják látásmaradványukat, használhatnak testreszabott felbontást, nagy kontrasztot, vagy szoftveres nagyítókat is, kombinálva a képernyőolvasóval. Például én is laptopon íráshoz a nagyítót, míg olvasáshoz a képernyőolvasót használom.

– Van-e különbség a gyerek és a felnőtt vakok, gyengénlátók számítógép-használata között?

– Mindkét eset rengeteg tanulást feltételez. Mindig hangsúlyozom, hogy

Idézet
a lényeg a logikán van, és nem a robotszerű tanuláson, a lépések bemagolásán.

Viszont előnyt jelent, ha egy felnőtt már használt számítógépet, mielőtt elveszítette volna látását. Egyebek közt olyan, képernyőolvasóval használható segédprogramok is léteznek már, mint kottaolvasó-szerkesztő vagy a matematikában használatos szimbólumokat és képleteket felismerő nyelv. Tudni kell azonban, hogy ezek az eszközök csak alternatívát biztosítanak, hiszen bármilyen furcsán hangzik, de sok vak, akárcsak a látók többsége, vizuális típus, jobban tanul és memorizál, ha a Braille-t használja. Itt megemlíteném a Braille-kijelzőt is, amely egy rendes számítógép csatlakoztatott eszköze, lényegét tekintve a képernyő tartalmának kis részét jeleníti meg Braille-írásban, és navigálni is lehet rajta.

Galéria

Mindenki megfeledkezett róluk? (képünk illusztráció)

Fotó: Barabás Ákos

– Hogyan használja egy vak vagy egy gyengénlátó az oldalakat, a Facebookot vagy az Instagramot?

– Ami az Instagramot illeti, az igazat megvallva sosem próbáltam. De tudja, mit? Most megnézem… Nos. Egy percbe telt, hogy megbizonyosodjak arról, ez egy fénykép- és videómegosztó oldal, amelynek nem sok értelme van a vakok számára. Telefonon néztem meg, érdekességképpen meg kell említenem, hogy

Idézet
az iPhone-om képernyőolvasója próbálja leírni a képeket, ilyeneket mond például, hogy „a képen a következők lehetnek: két ember, álló emberek, mosolygó emberek, óceán, túra, szabadtéri pillanatok”. A többi a képzelőerőre, fantáziára van bízva.

Ugyanez a helyzet a Facebookon megosztott képek esetében is. Ami a szöveges bejegyzéseket illeti, azok teljesen jól, akadálymentesen kezelhetők telefonon. Bármit meg lehet csinálni, kedvelni, kommentelni, megosztani, bejegyzést írni stb. Számítógépen már jóval bonyolultabb, sok a felugró menü, a képernyőolvasó fókusza ugrál, ezért a látássérültek e portált számítógépen is inkább a teljesen vakbarát mobilos verzióban használják.

– Milyen okoseszközöket használnak a vakok és gyengénlátók?

– Az első okostelefonok, a Nokia Symbian oprendszerét futtató eszközök már megszólaltathatók voltak, egy külön megvásárolt szoftver segítségével. Ezeket ma már nem nevezzük okoseszköznek, a technológia elavultnak minősül, ám tapintható mivoltáért könnyebben kezelhetőnek gondolják. Környékünkön ez az elterjedtebb, továbbá kizárólag telefonként használják, maximum szöveges üzeneteket olvasnak és küldenek, annak ellenére, hogy e-mail, webböngésző is kezelhető rajta.

Ha a mai okostelefonokról beszélünk, úgy két elterjedt lehetőséget említhetünk meg: az Apple iPhone-ját, amely segédprogrammal megszólaltatható, valamint az androidos telefonokat, rajtuk a TalkBack nevű segédprogrammal. Világszinten az iPhone jóval elterjedtebb a látássérültek körében, és noha mára a TalkBack is egészen jól használható, még mindig elmarad a konkurenciával szemben.

Ugyanez elmondható a tabletekről is, az Apple iPadja a legjobb opció, gyárilag akadálymentes, míg az androidosoknak nem is mindegyike beszéltethető, itt rendkívül körültekintően kell kiválasztani a megfelelő eszközt. De nem jellemző a tabletek használata, hiszen azok minden funkciója benne van ma már a telefonokban is, amelyek ezen felül telefonként is használhatók és kis helyen elférnek. (...)

Talán úgy tűnhet, hogy fanatikus Apple-rajongó vagyok, ami annyiban igaz, hogy tényleg rajongó vagyok, mert eszközeik, szoftvereik fejlesztésénél figyelnek a látássérült felhasználók igényeire. (...) Minden általuk fejlesztett alkalmazás akadálymentes. A Facebook és a Messenger mellett használjuk még a Youtube-ot és a Twittert is. A Skype és Viber nagyon népszerű volt, de ma már nem könnyű a kezelésük. A Viber chat ablaka egyáltalán nem használható.

Idézet
Összegezve, rengeteg kommunikációs és információszerzési csatorna áll rendelkezésre, az pedig, hogy ki melyiket részesíti előnyben, egyénfüggő.

Ugyanakkor az említett eszközök használatához oktatásra, tanfolyamokra volna szükség. A látássérültek el- és lemaradottságát az országos érdekvédelmi szervezet nemtörődömsége és tehetetlensége okozza.

– Az állam vagy közhasznú egyesületek, alapítványok, szervezetek által működtetett internetes oldalak, amelyek közhasznú információkat, szolgáltatásokat nyújtanak, mennyiben fordítanak külön figyelmet arra, hogy a vakok és gyengénlátók megfelelően tudjanak tájékozódni az adott felületen?

– Bár túl kicsi a célcsoport, manapság már elmondható, hogy nagymértékben megváltozott a hozzáállás, köszönhetően a webfejleszőknek, akik ismerik az Európai Unió vonatkozó szabályait, és kisebb-nagyobb mértékben követik is azokat.

– Mekkora kihívást jelent a vakoknak a mindennapi ügyintézés? Megkönnyítik-e ezt az okoseszközök?

– A családban (két nagykorú és egy majdnem felnőtt gyermek, valamint a feleségem mellett) én kezelem legjobban a fent említett eszközöket. A számlafizetésektől a vásárlásig mindent én intézek. Ebben sem látok semmi akadályt, vagy ha mégis felmerül valami, akkor az is megkerülhető. Ha az egyik eszközön nem működik az ügyintézés, akkor sikerül a másikon, ha nem megy alkalmazásból, akkor megy a böngészőből stb.

Idézet
Tudás, logika, fantázia kérdése az egész. Mentalitásváltás, tanulás, fejlődés a három legfontosabb kulcsszó.

Egyesületünk pontosan ezért fektet nagy hangsúlyt a speciális, anyanyelvi oktatási intézmény létrehozására, hogy felnőjön az új, tanult és cselekvőképes vak értelmiségi generáció, az a réteg, amely képes lesz továbbvinni munkánkat és a fejlődés útján haladni, nem lustaságtól, nemtörődömségtől, hanyagságtól és tudatlanságtól bűzlő mocsárban fetrengeni életünk végéig.

KILÁTÓ – DOM

Interjúnk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő oknyomozó, háttérinformációs kiadványában, a Kilátó legfrissebb számában jelent meg május 27-én. A szerkesztők az erdélyi magyar nemlátók problémája körüljárásának szentelték az e havi számot, ugyanis hozzávetőlegesen tízezer magyart hagyott magára nemcsak a román, hanem az erdélyi magyar társadalom is: 1990 óta nem élhetnek törvény szavatolta jogukkal az erdélyi magyar iskolaköteles nemlátók.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba