Egybefüggő pályarendszert alakítanának ki a máramarosi síközpontban
Fotó: Facebook/Borsai Olimpiai-sípálya
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban. A munkálatok csak 2027 után kezdődhetnek, de ha megvalósul a Máramaros megyei város önkormányzatának terve, akkor Románia a sok évi elhanyagolás után felvirágoztathatja az egykori történelmi magyar síközpontot.
2025. április 03., 19:552025. április 03., 19:55
2025. április 03., 20:032025. április 03., 20:03
A megaberuházás az Európai Unió 2027–2032 közötti költségvetési ciklusában valósulhat meg, Románia ugyanis akkor lesz jogosult síközpontok fejlesztésére szánt vissza nem térítendő EU-s támogatásra – számolt be az Észak-nyugati Fejlesztési Régió Ügynökséggel folytatott tárgyalásokról Sorin Timiș, Borsa polgármestere. A Máramaros megyei városban, illetve a hozzá tartozó Borsafüred hegyvidéki üdülőfaluban jelenleg három sípálya üzemel telente, éspedig:
A téli sportokat pártoló, a környék fejlődési lehetőségét a hegyvidéki több évszakos turizmusban látó Sorin Timiș elképzelése szerint a három pálya között összeköttetést teremtenének, és az így létrejövő 25 kilométeres egybefüggő pályarendszert közös síbérlettel használhatják majd a lesiklás szerelmesei. A beruházás terve nemcsak új pályák és összeköttetések létesítéséről szól, hanem mindenre gondoltak, amit egy modern síterep feltételez.
„Már elkészültek a topográfiai mérések mind a 4800 hektáron, egy erre szakosodott berlini cég megcsinálta a terveket és a síközpont makettjét háromdimenziós nyomtatóval, látszik, hol lesznek a pályák, a felvonók. Az önkormányzat bevezettette az áramot, megépítettük az utakat, megkaptuk a Radnai-havasok Nemzeti Park vezetőségének a hozzájárulását is, tehát készen állunk arra, hogy benyújthassuk a finanszírozási kérést, amint lehet” – magyarázta Sorin Timiș polgármester az Agerpres hírügynökségnek.
Borsa a Visó partján, Máramarosszigettől 83 km-re délkeletre, a Radnai-havasok lábánál, a Nagy-Pietrosz-csúcs északi oldalán fekszik. Itt torkollik a Visóba a Borsa-patak. Tőle 11 km-re kelet-délkeletre található Borsafüred hegyvidéki üdülőfalu, ettől keletre emelkedik a Borsai-hágó (más néven Priszlop-hágó).
Ezért építették meg 1941-ben az első sípályát, melyet menedékházak, illetve síugrósánc kialakítása követett. A Magyar Síklub az 1940-es években 1650 méter magasan építette meg a ma már csak emlékekben létező Anikó-menedékházat, amely a magyar síválogatott tagjainak biztosított edzési lehetőséget októbertől márciusig.
Borsai sítérkép
Fotó: mountlift.com
A fejlesztéseket a második világháború derékba törte, azokat az ismét Romániához kerülő üdülőhelyen nem fejezték be, amióta Sorin Timiș a város polgármestere, azóta fordítanak figyelmet és pénzt a síterep fejlesztésére.
Az elöljáró emlékeztetett arra a projektre is, amelynek keretében – és amiről mi is beszámoltunk már – hegyimentő-állomást, turista-menedékházat és kilátókat építenek az új sípálya kabinos felvonójának hegyállomása közelében.
A menedékházban a hegyen rekedt turisták húzhatják meg magukat adott esetben, a két kilátót pedig távcsövekkel látják el, és a kirándulók a Radnai-havasok kies tájaiban gyönyörködhetnek onnan.
Az ország első, 1600 méter feletti hegyimentő-állomását építik meg a borsafüredi új sípályája kabinos felvonójának hegyállomása közelében. Egy menedékházat is kialakítanak és kilátókat is építenek.
A kilátók egyike egy 360 fokos panorámatorony lesz, a másik pedig egy üvegpadlóval ellátott függőterasz. Borsafüreden egy 190 méter magas sziklacsúcs található, ahová egy sikló szállítja majd a turistákat a sípálya aljából, a kötöttpályás jármű vágányának dőlésszöge 67 fokos – sorolta a leendő látnivalókat a polgármester.
A Nagy-Pietrosz-csúcsra is indul majd kabinos felvonó, az Olimpiai pálya középállomása és a víztározó között pedig
Sorin Timiș a távlati tervek kapcsán hozzátette: a város bejáratánál lévő egykori katonai laktanyát multifunkcionális sportközponttá szeretnék átalakítani, amelyben egyéni és csapatsportágak képviselői edzőtáborozhatnak,
„15-20 évvel ezelőtt a városunkban még rendeztek síugróversenyeket. Szeretnénk felújítani a régi síugrósáncot, aminek a különlegessége, hogy természetes lejtőn alakították ki. Románia nem sokat fektet a sportolókba, de ha újraépítjük az infrastruktúrát, és a téli sportoknak ezt a szakágát is lehet majd űzni, talán pozitív változást idézhetünk elő” – mondta a polgármester a Fedezd fel újra Máramarost! elnevezésű turisztikai konferencián, amelyet többek között a megyei önkormányzat és a Visit Maramureș idegenforgalmi információs szolgálat szervezett.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
szóljon hozzá!