Egybefüggő pályarendszert alakítanának ki a máramarosi síközpontban
Fotó: Facebook/Borsai Olimpiai-sípálya
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban. A munkálatok csak 2027 után kezdődhetnek, de ha megvalósul a Máramaros megyei város önkormányzatának terve, akkor Románia a sok évi elhanyagolás után felvirágoztathatja az egykori történelmi magyar síközpontot.
2025. április 03., 19:552025. április 03., 19:55
2025. április 03., 20:032025. április 03., 20:03
A megaberuházás az Európai Unió 2027–2032 közötti költségvetési ciklusában valósulhat meg, Románia ugyanis akkor lesz jogosult síközpontok fejlesztésére szánt vissza nem térítendő EU-s támogatásra – számolt be az Észak-nyugati Fejlesztési Régió Ügynökséggel folytatott tárgyalásokról Sorin Timiș, Borsa polgármestere. A Máramaros megyei városban, illetve a hozzá tartozó Borsafüred hegyvidéki üdülőfaluban jelenleg három sípálya üzemel telente, éspedig:
A téli sportokat pártoló, a környék fejlődési lehetőségét a hegyvidéki több évszakos turizmusban látó Sorin Timiș elképzelése szerint a három pálya között összeköttetést teremtenének, és az így létrejövő 25 kilométeres egybefüggő pályarendszert közös síbérlettel használhatják majd a lesiklás szerelmesei. A beruházás terve nemcsak új pályák és összeköttetések létesítéséről szól, hanem mindenre gondoltak, amit egy modern síterep feltételez.
„Már elkészültek a topográfiai mérések mind a 4800 hektáron, egy erre szakosodott berlini cég megcsinálta a terveket és a síközpont makettjét háromdimenziós nyomtatóval, látszik, hol lesznek a pályák, a felvonók. Az önkormányzat bevezettette az áramot, megépítettük az utakat, megkaptuk a Radnai-havasok Nemzeti Park vezetőségének a hozzájárulását is, tehát készen állunk arra, hogy benyújthassuk a finanszírozási kérést, amint lehet” – magyarázta Sorin Timiș polgármester az Agerpres hírügynökségnek.
Borsa a Visó partján, Máramarosszigettől 83 km-re délkeletre, a Radnai-havasok lábánál, a Nagy-Pietrosz-csúcs északi oldalán fekszik. Itt torkollik a Visóba a Borsa-patak. Tőle 11 km-re kelet-délkeletre található Borsafüred hegyvidéki üdülőfalu, ettől keletre emelkedik a Borsai-hágó (más néven Priszlop-hágó).
Ezért építették meg 1941-ben az első sípályát, melyet menedékházak, illetve síugrósánc kialakítása követett. A Magyar Síklub az 1940-es években 1650 méter magasan építette meg a ma már csak emlékekben létező Anikó-menedékházat, amely a magyar síválogatott tagjainak biztosított edzési lehetőséget októbertől márciusig.
Borsai sítérkép
Fotó: mountlift.com
A fejlesztéseket a második világháború derékba törte, azokat az ismét Romániához kerülő üdülőhelyen nem fejezték be, amióta Sorin Timiș a város polgármestere, azóta fordítanak figyelmet és pénzt a síterep fejlesztésére.
Az elöljáró emlékeztetett arra a projektre is, amelynek keretében – és amiről mi is beszámoltunk már – hegyimentő-állomást, turista-menedékházat és kilátókat építenek az új sípálya kabinos felvonójának hegyállomása közelében.
A menedékházban a hegyen rekedt turisták húzhatják meg magukat adott esetben, a két kilátót pedig távcsövekkel látják el, és a kirándulók a Radnai-havasok kies tájaiban gyönyörködhetnek onnan.
Az ország első, 1600 méter feletti hegyimentő-állomását építik meg a borsafüredi új sípályája kabinos felvonójának hegyállomása közelében. Egy menedékházat is kialakítanak és kilátókat is építenek.
A kilátók egyike egy 360 fokos panorámatorony lesz, a másik pedig egy üvegpadlóval ellátott függőterasz. Borsafüreden egy 190 méter magas sziklacsúcs található, ahová egy sikló szállítja majd a turistákat a sípálya aljából, a kötöttpályás jármű vágányának dőlésszöge 67 fokos – sorolta a leendő látnivalókat a polgármester.
A Nagy-Pietrosz-csúcsra is indul majd kabinos felvonó, az Olimpiai pálya középállomása és a víztározó között pedig
Sorin Timiș a távlati tervek kapcsán hozzátette: a város bejáratánál lévő egykori katonai laktanyát multifunkcionális sportközponttá szeretnék átalakítani, amelyben egyéni és csapatsportágak képviselői edzőtáborozhatnak,
„15-20 évvel ezelőtt a városunkban még rendeztek síugróversenyeket. Szeretnénk felújítani a régi síugrósáncot, aminek a különlegessége, hogy természetes lejtőn alakították ki. Románia nem sokat fektet a sportolókba, de ha újraépítjük az infrastruktúrát, és a téli sportoknak ezt a szakágát is lehet majd űzni, talán pozitív változást idézhetünk elő” – mondta a polgármester a Fedezd fel újra Máramarost! elnevezésű turisztikai konferencián, amelyet többek között a megyei önkormányzat és a Visit Maramureș idegenforgalmi információs szolgálat szervezett.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
szóljon hozzá!