Az RMDSZ megyei szervezetének ügyvezető elnökét, Péró Tamást választották a megyei tanács alelnökének
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Péró Tamást, az RMDSZ Arad megyei szervezetének ügyvezető elnökét választották meg a megyei önkormányzat egyik alelnökének a közgyűlés péntek kora délutáni ülésén. Az RMDSZ által jelölt tisztségviselő társa, a másik alelnök Sergiu Bîlcea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje lett. A magyar érdekvédelmi szövetség „kárpótlásul” kapta az alelnöki pozíciót, mivel a két aradi alpolgármesteri tisztséget helyi koalíciós partnerei, a PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elosztották egymás között.
2024. december 13., 16:522024. december 13., 16:52
2024. december 13., 17:132024. december 13., 17:13
A júniusi helyhatósági választásokon mind a megyei képviselőtestületben, mind a megyeszékhely tanácsában a legtöbb szavazatot szerzett, a tanácselnöki, illetve a polgármesterválasztást is megnyerő PNL az USR-vel és az RMDSZ-szel koalícióra lépve alakított ki többséget. A hárompárti megegyezés szerint Aradon a két román párt osztozik az alpolgármesteri tisztségeken, míg a megyei önkormányzat vezetőségében a PNL és az RMDSZ tarthatott igényt az alelnöki posztokra.
Iustin Cionca tanácselnök a péntekre összehívott ülésen elmondta, hogy támogatja pártja jelöltjének, Sergiu Bîlceának a megválasztását, akivel korábban már dolgozott együtt az önkormányzat vezetőségében. Az utóbbi négy évben parlamenti képviselőként tevékenykedő Bîlcea mellett az szól, hogy mind a magán-, mind a közszférában otthonosan mozog, és ismeri a megye gondjait, a megoldásra váró feladatokat – mondta az elnök.
A 33 tagú megyei tanácsban a következők az erőviszonyok:
így éppen csak kialakult a többség (a PNL, az RMDSZ és az USR összesen 17 szavazattal rendelkezik).
Ehhez képest mindkét alelnökjelölt 21 támogató voksot kapott a titkos szavazáson, és 10 ellenszavazatot egy-egy érvénytelen szavazat mellett (egy AUR-os képviselő nem szavazott, mert lemondott a mandátumáról a parlamenti képviselői helyet választva).
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
A PSD-s Florin Tripa hozzászólásában ezt úgy értelmezte, hogy mivel a 9 szociáldemokrata tanácsos nem támogatta a javaslatot, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai a két alelnökjelöltre voksolhattak, és „a PSD nem akar asszisztálni a PNL–USR–RMDSZ–AUR koalíció tevékenységéhez”. Florin Galiș az AUR részéről visszautasította, hogy koalícióra léptek volna a másik három párttal, és leszögezte, hogy ellenzékbe vonultak, de szem előtt tartják az intézmény működésének az érdekeit, és „nem utasítunk el minden határozatot zsigerből”.
A megyei önkormányzat új vezetősége
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Megválasztása után Péró Tamás a Krónikának kifejtette: váratlanul érte a lehetőség, hogy személyében a 2004–2008-as ciklus után ismét RMDSZ-es alelnök legyen a megyei tanácsban (akkor az azóta fiatalon elhunyt Búza Gábor viselte a tisztéget).
Szerinte aradi alpolgármesterként látványosabb eredményeket lehet elérni és jelentősebb forrásokat lehet a közösségre célirányosan fordítani, de hangsúlyozta, hogy nem lebecsülendő pozíció a megyei önkormányzat alelnöki tisztsége sem, még ha kevesebb jogkörrel is rendelkezik.
Úgy vélte, hogy az infrastrukturális beruházások terén és a helyi közösségeket megerősítő kulturális, hagyományőrző programok és a történelmi magyar egyházak támogatásával lehet segítségére a magyarságnak.
A 23 tagú aradi városi képviselőtestületben a PNL–USR–RMDSZ-koalíció 13 szavazattal rendelkezik (6–5–2 arányban). Az alpolgármesterjelöltekről – Lazăr Faurról (PNL) és Sergiu Vladról (USR) a hétfői tanácsülésen szavaznak majd.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Az RMDSZ az elmúlt 35 évben nagyon sokszor, nagyon nehéz körülmények között vállalta a kormányzást, soha nem állt félre, amikor kihívások elé került, és most is kész visszavinni a józan észt a román kormányba – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
Kató Béla rendkívül örül annak, hogy abban a tudatban adja át a szolgálatot az Erdélyi Református Egyházkerület új vezetősége tagjainak, hogy képesek folytatni azt, amit püspökként megvalósított.
Meg kell erősíteni, tovább kell építeni a belső emberi közösségeket, olyan környezetet kívánunk megteremteni, ahol mindenki megtalálja a helyét – állapította meg a Krónikának Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület új püspöke.
Az ország legtágasabb és -kényelmesebb gyerekbarát „vallomásszobáját” alakította ki Aradon magánszemélyek és vállalkozások adományainak köszönhetően a megyei szociálisügyi és gyermekvédelmi igazgatóság.
A tanulói teljesítményt ösztönző intézkedésekről is döntött csütörtöki ülésén a kormány – számolt be a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Vesztegetés elfogadása miatt vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter ellen.
Kolumbán Vilmos József eddigi püspökhelyettest választotta püspökké csütörtökön az Erdélyi Református Egyházkerület közgyűlése. Kató Béla utódjának nem volt ellenjelöltje, egyetlen ellenszavazat mellett szavaztak neki bizalmat a kolozsvári tisztújításon.
Minket, Isten igazán próbára tettél! – jelmondattal szervezték a 75 évvel ezelőtti államosításra emlékező rendezvényt Kolozsváron a ferences szerzetesek.
Nagy elismerést kapott a székely konyha: 2027-ben Hargita megye viseli majd az Európa Gasztronómiai Régiója címet a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet (IGCAT) döntése alapján.
A resicabányai Arsenal fegyvergyár újraélesztése után Románia konkrét lépéseket tesz a lőporgyártás terén is – utóbbi esetében köztudottan nagyon csehül áll, régóta a többek között Szerbiából származó importra támaszkodik.
szóljon hozzá!