Elektromos iskolabuszokkal gazdagodtak partiumi települések

elektromos

Elektromos járművekkel bővült az iskolabuszhálózat

Fotó: Arad Megyei Tanács

Összesen 24 új elektromos mikrobusszal bővült az Arad megyei iskolabuszhálózat. A járműveket az Arad megyei önkormányzat szerezte be pályázat útján, és csütörtökön adta használatban az első flotta felét. A jelentős arányban magyar lakosú Németpereg község is új környezetbarát autóhoz jutott, de a cél mind a 78 Arad megyei önkormányzat ellátása elektromos iskolabuszokkal.

Pataky Lehel Zsolt

2025. február 28., 17:352025. február 28., 17:35

2025. február 28., 18:202025. február 28., 18:20

Az aradi repülőtéren várták az érintett települések képviselőit és iskolabuszsofőrjeit, hogy átvegyék a vadonatúj elektromos járművek okmányait és slusszkulcsait. A megyei tanács összesen 49 elektromos iskolabusz beszerzésére írt ki közbeszerzési eljárást, s az első 24 gépkocsit már le is szállította a nyertes pályázó. Iustin Cionca, a megyei közgyűlés elnöke kiemelte:

az árlejtéses versenytárgyaláson „megspórolt” pénzen további kilenc jármű beszerzését finanszírozhatják, így felhasználják a teljes keretet (35,9 millió lejt), amit az országos helyreállítási alaphoz (PNRR) benyújtott pályázaton elnyertek.

„Az utak felújításával és új utak építésével a közlekedésbiztonságot növeljük, de ezzel párhuzamosan modern, fenntartható, környezetkímélő és kényelmes közlekedést kívánunk biztosítani az ingázó diákoknak. Hamarosan lezárul a közbeszerzés a többi elektromos mikrobusz beszerzésére, és azon fogunk dolgozni, hogy forrásokat találjunk arra, hogy mind a 78 Arad megyei önkormányzatot ellássuk elektromos iskolabuszokkal” – nyilatkozta a tanácselnök az átadón.

Főleg Arad megye keleti és északkeleti részén, a hegyvidéken fekvő települések kapták meg az új járműveket, de a magyar határ menti, jelentős arányban magyarok lakta Németpereg is átvehetett egy buszt.

Kovács Imre polgármester elmondta, hogy ezzel párhuzamosan a 2014-ben beszerzett dízelüzemű iskolabuszt is üzemeltetni fogják: az új jármű hétköznapokon szállítja az iskolába a gyerekeket a községen belül, a régivel pedig hosszabb távolságokra fognak utazni, ha valamilyen sportvetélkedőre, tánc- vagy tantárgyversenyre hivatalosak a diákok.

Németpereg község két településből: a községközpontból, Németperegből és Kisperegből áll, az ismert nemzetiségű lakosság 41,9 százalékát kitevő magyarok (608 lélek a 2021-es népszámlálás szerint) szinte mind utóbbi faluban élnek. Állandó lakosainak száma 1538, a magyarok után a második legnagyobb közösség a románoké (35 százalék), őket követik:

  • a rutének (8,75 százalék),
  • a szlovákok (7,79 százalék),
  • a csehek (3,24 százalék),
  • a németek (2,6 százalék)
  • és az ukránok (0,62 százalék).

A 11 tagú képviselőtestületben az RMDSZ-nek 6 szavazata van, és az alpolgármesteri tisztség is a magyar érdekvédelmi szervezeté. Kovács Imre az RMDSZ jelöltjeként negyedik polgármesteri mandátumát szerezte meg tavaly.

Idézet
Az új jármű hatótávolsága 350 kilométer, ezért nem azt fogjuk használni hosszabb utazásokra. De amúgy nagyon szép, modern és kényelmes, busz, 16 plusz egy férőhelyes” – ecsetelte a Krónikának a polgármester.
elektromos Galéria

A községközpont helységnévtáblája

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kovács Imre hozzátette: beszereztek egy gyorstöltőállomást, amit legkésőbb szerdára üzembe is helyeznek, így helyben tölthető az elektromos mikrobusz, ezenkívül pedig két pályázatuk is folyamatban van, amelyek révén – a környezetvédelmi alap támogatásával – két-két elektromos töltőállomást építenek a község két településén: Németperegen és Kisperegen. Ezeket bárki, aki elektromos járművel rendelkezik, használhatja majd, de ez alapfeltétele volt annak, hogy a megyei tanácstól új elektromos iskolabuszt igényeljenek.

korábban írtuk

Eszközellátásban élen járnak, és a pedagógusok is felnőnek a diákok digitális tudásszintjéhez
Eszközellátásban élen járnak, és a pedagógusok is felnőnek a diákok digitális tudásszintjéhez

Tizenhét Arad megyei iskola kap új bútorokat és modern didaktikai eszközöket. A nagyzeréndi Tabajdi Károly Általános Iskola is részesül a támogatásból, így a Fekete-Körös menti községben a gyerekek irigylésre méltó környezetben tanulhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 28., péntek

Új sertéspestis-gócpontok két partiumi megyében

Két partiumi megyében is újra fertőz az afrikai sertéspestis. A Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság állatorvosai nagyarányú ellenőrzésbe kezdtek a megye településein.

Új sertéspestis-gócpontok két partiumi megyében
2025. február 28., péntek

Marosvásárhelyi rendőrségi fogdába kerülnek az ittas sofőrök

Három sofőr is a Maros megyei rendőr-főkapitányság fogdájába került 24 órára az elmúlt napokban. A közúti rendőrség taktikát váltott a felelőtlen sofőrök miatt, akik ittas állapotban, vagy jogosítvány nélkül vezetnek személygépkocsit.

Marosvásárhelyi rendőrségi fogdába kerülnek az ittas sofőrök
2025. február 28., péntek

Erdély és Moldva között is százhatvannal száguldhat a vonat majd valamikor

Hosszas csend után előrelépések történtek a Kolozsvárt Suceavával, azaz Erdélyt Moldvával összekötő vasútvonal korszerűsítési projektjében.

Erdély és Moldva között is százhatvannal száguldhat a vonat majd valamikor
2025. február 28., péntek

Újraélesztették a kegytemplom előtt balesetbe keveredett városi rendőrkapitányt

Két autó ütközött össze péntek reggel negyed nyolc körül a közigazgatásilag Lippához tartozó Máriaradnán, a baleset egyik sérültjét, aki a helyi városi rendőrkapitányság vezetője, újraélesztették a mentősök.

Újraélesztették a kegytemplom előtt balesetbe keveredett városi rendőrkapitányt
2025. február 28., péntek

Kolozsvár legújabb kincsévé válhat a hidrogén

Kolozsváron épülhet meg az ország első zöldhidrogénüzeme: a nemrég még túlontúl futurisztikusnak tartott projekt mára a közbeszerzési eljárás kapujába jutott.

Kolozsvár legújabb kincsévé válhat a hidrogén
2025. február 27., csütörtök

Gál Emília személyében magyar alprefektusa lett Bákó megyének

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége és az RMDSZ Bákó megyei szervezete közölte, örülnek, hogy a kormány Gál Emíliát nevezte ki csütörtökön Bákó megye alprefektusának.

Gál Emília személyében magyar alprefektusa lett Bákó megyének
2025. február 27., csütörtök

Rendőrségi fogda lett a kocsmai verekedésből

Kocsmai verekedésből a rendőrség fogdájában kötött ki egy Bihar megyei fiatalember, aki egy sörösüveggel ütötte a haragosát.

Rendőrségi fogda lett a kocsmai verekedésből
Rendőrségi fogda lett a kocsmai verekedésből
2025. február 27., csütörtök

Rendőrségi fogda lett a kocsmai verekedésből

2025. február 27., csütörtök

Szabadidős részleggel bővül a szabadtéri néprajzi múzeum Kolozsváron

Felújítják, valamint szabadidős tevékenységeknek és népi mesterségeknek otthont adó helyiségekkel bővítik az Erdélyi Néprajzi Múzeum szabadtéri részlegét Kolozsváron – tájékoztatta az MTI-t csütörtökön az RMDSZ Kolozs megyei szervezete.

Szabadidős részleggel bővül a szabadtéri néprajzi múzeum Kolozsváron
2025. február 27., csütörtök

Orvvadászt vettek őrizetbe Nagyváradon, miután többször is tiltott fegyverhasználaton érték

A Bihar megyei rendőr-főkapitányság munkatársai szerdán 24 órára őrizetbe vettek egy 43 éves nagyváradi férfit, akit több alkalommal elkövetett orvvadászattal és illegális fegyverhasználattal gyanúsítanak.

Orvvadászt vettek őrizetbe Nagyváradon, miután többször is tiltott fegyverhasználaton érték
2025. február 27., csütörtök

Tíz új, biztonságos kerékpárparkolót adtak át a Zöld Kolozsvár projekt keretében

Tíz új biztonságos kerékpárparkolót adtak át a Zöld Kolozsvár projekt keretében – közölte a kincses város alpogármestere.

Tíz új, biztonságos kerékpárparkolót adtak át a Zöld Kolozsvár projekt keretében