Az aradi képviselőtestületben továbbra is két tanácsosa lesz az RMDSZ-nek
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A június 9-i helyhatósági választásokon önkormányzati képviselői helyhez jutott jelöltek a napokban vehették át mandátum-igazolásaikat. Az RMDSZ listáján bejutott aradi tanácsosok, Horváth Júlia és Veres Attila péntek délben a városházán kapták kézhez a dokumentumokat, képviselői esküt azonban csak ősszel tehetnek, miután a jelenlegi képviselőtestületi tagok megbízatása lejár.
2024. július 05., 16:472024. július 05., 16:47
Köztudomású, hogy a helyhatósági választásokat előre hozták Romániában, és az európai parlamenti választásokkal egy időben tartották meg, így a most megválasztott helyi tanácsosok csak októberben kezdhetik meg a munkát. A 23 tagú aradi képviselőtestületben a két kormánypárt, a Szociáldemokrata (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 6-6 mandátummal rendelkezik majd, az Egyesült Jobboldal Szövetsége (ADU) 5, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 4 helyhez jutott, míg az RMDSZ megőrizte eddigi 2 helyét, és 550 szavazaton múlt, hogy nem növelte 3-ra a képviselői számát (abban az esetben az AUR-nak is csak 3 lett volna).
„Türelmetlenül várom azt a pillanatot, amikor elkezdhetem a munkát, de ez csak valamikor októberben lesz. Addig is tovább dolgozunk, a szavazókkal tartjuk a kapcsolatot, mert ez alapján tudjuk igazából a város ügyeit intézni, és természetesen mindig szem előtt fogjuk tartani a magyarság érdekeit is” – mondta, miután a város jegyzőjétől átvette a tanácsosimandátum-igazolást.
Végzettségének megfelelően a gazdasági-költségvetési szakbizottságban szeretne tevékenykedni, de fontosnak tartotta, hogy a kulturális szakbizottságban is legyen képviselője a helyi magyarságnak. Emellett a magyar oktatási intézmények fenntartását és a történelmi magyar egyházak támogatását nevezte az RMDSZ-es tanácstagok fő feladatának.
Horváth Júlia és Veres Attila a városháza üléstermében, a mandátumaik átvétele után
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Aradnak 1996-tól 24 éven keresztül volt magyar alpolgármestere: az első négy esztendőben néhai Darida János, az azt követő húsz évben Bognár Levente személyében, aki az idei választáson már nem indult. 2020-ban azonban a politikai széljárás úgy hozta, hogy a magyar érdekvédelmi szervezet elvesztette addigi súlyát a városi képviselőtestületben, a PNL–PSD koalíció kényelmes többséget tudhatott magáénak, és nem volt szükség a magyar szavazatokra a tanácsban.
(mint ismert, az alpolgármestert nem közvetlenül, hanem képviselőtestületi tagok közül választják meg), és nem titok, hogy Veres Attilát javasolja majd a posztra. A jelölt szerint az esélyekről „korai lenne nyilatkozni bármit is”, mert hosszú tárgyalási folyamat fogja megelőzni a döntést, és csak most kezdődtek el az egyezkedések, ráadásul az őszi parlamenti és elnökválasztás is befolyásolhatja az alkudozásokat.
Amellett, hogy megőrizte polgármesterei számát Arad megyében az RMDSZ a június 9-ei helyhatósági választásokon, növelte önkormányzati képviselőinek számát, így a 2024–2028-as ciklusban 54 helyi tanácsosa és két megyei tanácsosa lesz a magyar szervezetnek.
Közgazdászként a költségvetési szakbizottság titkári teendőit látja el, emellett a szociális szakbizottság tagjaként is tevékenykedik. „Jó kapcsolatot alakítottam ki a városháza alkalmazottaival és a többségi tanácsosokkal. Voltak vitás kérdések, de sikerült konszenzusra jutnunk eddig. A következő négy évben azt fogjuk szem előtt tartani, hogy a már kiharcolt jogokat és támogatásokat megtartsuk, illetve lehetőség szerint bővítsük, növeljük. Értem ez alatt, hogy azok a hagyományos magyar közösségi és kulturális rendezvények, amelyek bekerültek a város eseménynaptárába, továbbra is megkapják a költségvetési támogatást, és a magyar civil szervezetek is jó eséllyel vehessenek részt a pályázatokon” – nyilatkozta.
Arad megyében jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van az RMDSZ-nek, emellett 52 képviselője a különböző döntéshozó testületekben. A június 9-i választásokon megőrizte a polgármesterek számát (a leendő alpolgármesterek kilétéről még nem lehet tudni), az önkormányzati képviselő számát pedig növelte: 15 településen összesen 54 helyi, illetve két megyei tanácsosa tehet majd esküt valamikor október második felében.
A magyarság arányának megfelelő – sőt helyenként annál nagyobb arányú – szavazatszámokat kaptak az RMDSZ jelöltjei és jelöltlistái Arad megyében a vasárnapi helyhatósági választásokon, sikerült megtartani az öt polgármesteri pozíciót megyeszerte.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!