Archív felvétel
Fotó: Veres Nándor
Soha annyi diák nem tanult még a Mathias Corvinus Collegiumban (MCC), mint a 2022-ban indult tanévben. Az intézmény megannyi szakmai programmal, külföldi tanulmányúttal és ösztöndíj-lehetőséggel járult hozzá az itt tanuló diákok fejlődéséhez, világlátásuk szélesítéséhez – közölte az intézmény csütörtökön az MTI-vel.
2022. december 22., 12:532022. december 22., 12:53
2022. december 22., 12:552022. december 22., 12:55
Az összefoglalóban azt írták, hogy a 26 éves múltra visszatekintő MCC mára Magyarország legnagyobb, a hagyományos iskolarendszeren túlmutató, „több tudományterületen is magas szintű képzést nyújtó” intézménye lett, amelyben rekordszámú, 6100 diák tehetséggondozása zajlik.
Az MCC képzései egyénre szabottak, ingyenesek, az intézmény az általános iskolás kortól egészen az egyetemi korosztályig, sőt még utána is várja a tehetséges fiatalokat PhD és posztdoktori képzésekkel.
– származástól, nemtől, lakóhelytől és anyagi helyzettől függetlenül. Az MCC jelenleg 15 magyarországi, kilenc külhoni és egy európai, azaz összesen 25 helyszínen nyújt képzést.
Az intézmény célja: „tevőlegesen közreműködni a tehetséges, széles látókörű, nyelveket beszélő, nemzetközi tapasztalatokkal felvértezett, patrióta nemzedék formálásában” – írták. A közlemény szerint szeptemberben elindult az MCC Plusz Program, amelynek célja még több kiemelkedően tehetséges diák és az MCC képzései iránt érdeklődők bevonása a közösség életébe.
– tették hozzá. Az MCC fontosnak tartja, hogy nemzetközi és hazai konferenciákat, vitafórumokat szervezzen, ezekkel a demokratikus párbeszéd előmozdításában, a konstruktív közéleti viták alakításában vállal szerepet – hangsúlyozták.
A rendezvények tekintetében is kiemelkedően zárták az évet: több mint ötszáz budapesti, háromszáz vidéki és számos külhoni, illetve külföldi rendezvényre került sor. Az MCC Press eddig 56 könyvet adott ki magyar és nemzetközileg elismert szerzőktől.
Jelenleg 45 kötet áll előkészület alatt, többek között Henry Kissinger legújabb könyve, Roger Scruton életműsorozata, Daniel Yergin Új térkép című munkája, Norman Stone-tól A második világháború rövid története, valamint Sohrab Ahmari, Rodney Stark, Steven E. Koonin, Peter Thiel, Yoram Hazony és mások munkái – olvasható a közleményben.
Az ösztöndíjaknak köszönhetően az idén mintegy háromszáz MCC-s diáknak nyílt lehetősége arra, hogy a világ legjobb egyetemein tanuljon, illetve külföldi tanulmányúton vegyen részt. A tehetséggondozó intézmény a tervek szerint a következő években Kárpát-medence-szerte 35 magyarlakta településen teszi elérhetővé ingyenes programjait.
Ezt követően 3500 általános iskolás, 4000 középiskolás, 1500 egyetemista és 500, további programokban részt vevő fiatal számára nyújt majd fejlődési lehetőséget. Tehát mintegy 10 ezer hallgató vehet részt az MCC programjaiban – írták.
Elkezdődtek a temesvári Forradalom Útvonalának kialakítási munkálatai, melyek keretében a bánsági nagyvárosban megjelölik az 1989-es romániai forradalom legfontosabb helyszíneit.
Az Erdélyi Fejedelemség központjának számító ingatlanegyüttes épületszárnyát 7,3 millió euróból restaurálják.
Európai uniós finanszírozással megvalósuló együttműködés keretében csökkenhet a levegő- és vízszennyezés a magyar–román határ mentén fekvő két nagyvárosban. A Nagyváradot és Békéscsabát érintő projekt értéke mintegy 2,5 millió euróra rúg.
Egy csapásra hatalmas ismertségre tett szert a közéletben a Nyárád-menti Nagyadorján, ahol első alkalommal szervezte meg erdélyi táborát a Tisza Párt.
Országszerte meleg lesz a következő két hétben, záporok, zivatarok csak ennek a hétnek az első felében várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Középkori temetőre bukkantak a régészek a lugosi Iulia Hașdeu Gimnázium udvarán. Bár a feltárási munkálatoknak eddig csak 10 százalékát végezték el, már 53 sírt azonosítottak a középkori temetőben, amelyek a 16. század közepétől 1820-ig datálhatók.
Egy személy életét vesztette, egyet pedig súlyos állapotban szállított kórházba a SMURD helikoptere, miután hétfőn a 76-os országúton, Bihar megyében összeütközött két autó.
Meghalt vasárnap délután egy ötéves gyermek, miután a Beszterce-Naszód megye Újős (Fântânele) településen beleesett a kultúrotthon szennyvízülepítő tartályába.
Keményen beolvasott a Tisza Pártnak Sabin Gherman kolozsvári újságíró annak kapcsán, hogy az ellenzéki alakulat Maros megyében rendezett táborába nem engedték be számos sajtóorgánum munkatársát.
2024-ben visszaesett Romániában az újraerdősített területek nagysága, különösen a tűlevelű és lombos fajok esetében. Összesen valamivel több mint 25 ezer hektárra terjedtek ki az erdőmegújítási munkálatok.
szóljon hozzá!