A korrupcióellenes harcnak folytatódnia kell. Brüsszelből is bírálta a kormány intézkedéseit Klaus Johannis
Elfogadhatatlan, hogy Románia meghátráljon a korrupcióellenes harcban – jelentette ki Klaus Johannis államfő csütörtökön, jelezve, hogy fenntartásai vannak a korrupcióellenes ügyészség (DNA) élére jelölt Adina Florea alkalmassága tekintetében.
2018. október 18., 15:152018. október 18., 15:15
Az uniós csúcson részt vevő Johannist román újságírók kérdezték Brüsszelben belpolitikai témákról.
Arra a kérdésre, hogy kinevezi-e korrupcióellenes főügyésznek az igazságügyi miniszter által jelölt Adina Floreát, a román államfő kifejtette: a DNA élére független, a korrupció elleni „kemény, de igazságos” harc iránt elkötelezett főügyészt szeretne. Románia szerinte példaképpé vált ezen a téren, és elfogadhatatlan bármilyen visszalépés. Emlékeztetett, hogy az igazságszolgáltatás szakmai szervezete, a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) alkalmatlannak találta Floreát a posztra, a miniszter mégis őt jelölte.
A jobboldali államfő ismét bírálta a szociálliberális kormány „átláthatatlan, általános zavart keltő” törvényalkotási módszerét is. Johannis roppant „aggasztónak” nevezte azt a hétfőn hozott sürgősségi rendeletet, amellyel a kormány a parlament által frissen módosított igazságügyi törvényeket módosította. Emlékeztetett: a bírák korkedvezményes nyugdíjazásának alaposabb megfontolására ő maga is felkérte a kormánytöbbséget, amely mégis benne hagyta ezt a lehetőséget az igazságügyi reformcsomagban, hogy aztán közvetlenül hatályba lépése előtt az igazságügyi miniszter „közvita és minden magyarázat nélkül” módosítson egyes cikkeket.
"Legalább megoldotta volna a problémát, de csak elhalasztotta" – méltatlankodott Johannis.
Johannis leszögezte: a kormányrendeletnek nem lehet visszamenőleges hatálya. A jogszabállyal szemben felmerült alkotmányossági kételyek ügyében az államfő is várja a fejleményeket: eleget tesz-e az ombudsman – az egyedüli, aki kezdeményezheti egy sürgősségi kormányrendelet alkotmányossági normakontrollját – a szakmai szervezetek és az ellenzék felkérésének.
A legfőbb ügyész kedden úgy értékelte: a sürgősségi kormányrendelet rengeteg működési zavart idéz elő a vádhatóságoknál, beleértve a DNA-t is. A rendelet az eddigi hatról (illetve a most hatályba lépő törvényben szereplő nyolcról) tíz évre növeli a korrupcióellenes ügyészektől megkövetelt szakmai tapasztalatot. Az ellenzéki sajtó szerint az előírás visszamenőleges alkalmazása megbénítaná a DNA működését, ahonnan mintegy 40 ügyésznek kellene távoznia.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
szóljon hozzá!