Fotó: facebook.com/știrile TVR
Nagyszabású nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlatot tartanak Romániában, amelyen azt ellenőrzik, mennyire tudnak hatékonyan fellépni a hatóságok egy pusztító erejű földrengés esetén.
2018. október 14., 12:102018. október 14., 12:10
Az öt napig tartó SEISM-2108 elnevezésű gyakorlat szombaton kezdődött. Forgatókönyve szerint a Richter-skála szerinti 7,5-ös erősségű földrengés rázta meg Románia délkeleti részét, és elsősorban a fővárosban követelt áldozatokat. A reggel 9 órakor kiadott riasztást követően
A képzeletbeli természeti katasztrófának az első 12 óra végén megvont mérlege azt mutatta, hogy országszerte 450 halott elszállításáról 1800 sebesült ellátásáról és 3200 eltűnt, feltehetően a romok alatt rekedt ember mentéséről kell gondoskodniuk a hatóságoknak – közölte Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár, a SMURD rohammentő-szolgálat alapítója.
Ekkora feladattal a bukaresti kórházak és mentőegységek nem lennének képesek megbirkózni, ezért Románia nemzetközi segítséget igényelt. A felhívásra Izrael, Bulgária, Ausztria, Magyarország és Olaszország is speciális mentőegységeket, tábori kórházakat, orvoscsoportokat, valamint különböző felszereléseket küldött Romániába. Mintegy 30 ezer lakás nélkül maradt túlélő elszállásolása érdekében két Bukarest környéki stadionban kezdték meg ideiglenes menekülttábor kialakítását.
A történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. A legutóbbi, 41 évvel ezelőtti 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, több mint 11 ezer ember megsebesült. Romániában akkor 35 ezer lakás semmisült meg, Bukarestben 33 magas épület dőlt össze.
A román Elnöki Hivatal több sajtóorgánum megkeresésére közölte, hogy Klaus Iohannis államfő nem kapott semmilyen információt az illetékes hatóságoktól, titkosszolgálatoktól az elnökválasztás befolyásolásának kockázatáról.
Hogy miként befolyásolta a TikTok az államelnökválasztás első fordulójának eredményét, azt Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő magyarázta el.
Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette, hogy benyújtotta lemondását a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, miután minden jel szerint nem jut be az elnökválasztás második fordulójába.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-oldalán.
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
szóljon hozzá!