Lemondott tisztségéről Florin Iordache, a szociálliberális kormány igazságügyi minisztere csütörtökön, annak a – büntetőjog korrupcióellenes szigorán enyhítő – sürgősségi kormányrendeletnek a kezdeményezője, amely nagyszabású korrupcióellenes megmozdulássorozatot váltott ki országszerte.
2017. február 09., 15:182017. február 09., 15:18
2017. február 09., 18:342017. február 09., 18:34
Az azóta hatálytalanított kormányrendelet egyebek mellett a hivatali visszaélésre, hanyag kezelésre, érdekellentétre és bűnpártolásra vonatkozó cikkelyeket módosította, az indoklás szerint azért, hogy a törvényt összhangba hozza az alkotmánybíróság korábbi döntéseivel. Iordache azt mondta, hogy minden kezdeményezése törvényes és alkotmányos volt. Hozzátette, olyan intézkedéseket javasolt, amelyek „létező, meglehetősen kényes” problémákra keresnek megoldást.
Birchall lehet az ideiglenes utód
Sorin Grindeanu miniszterelnök csütörtökön Ana Birchall európai ügyekért felelős minisztert javasolta ideiglenesen az igazságügyi minisztérium élére. A román alkotmány szerint Klaus Johannis államelnöknek kell aláírnia Birchall kinevezését. Amennyiben az elnök elfogadja a javaslatot, Birchall legfeljebb 45 napig töltheti be az igazságügyi miniszteri tisztséget.
„A javasolt tervezetekről társadalmi vita zajlott, megjelentek a minisztérium honlapján, és most parlament vita tárgyát képezik. Mindez azonban a közvéleménynek nem volt elég, ezrét úgy döntettem, hogy benyújtom lemondásomat az igazságügyi miniszteri tisztségről” – jelentette ki rövid sajtónyilatkozatában Iordache, aki a csütörtöki kormányüléséről annak vége előtt távozott. A Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusa a tavaly decemberi parlamenti választásokon képviselői mandátumot szerzett. A miniszter lemondását, vagy esetleges leváltását a kormánykoalíció már öt napja lebegtette, az viszont nem derült ki, miért halasztja.
A Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kormány a tüntetések hatására vasárnapi rendkívüli ülésén hatályon kívül helyezte a Btk.-t módosító korábbi vitatott sürgősségi rendeletét, ennek ellenére a demonstrációk – szerényebb részvétellel – folytatódtak. A tüntetők azt mondták, nem bíznak már a kormányban, amely szerintük a sürgősségi eljárással, illetve a rendelet egyes előírásaival a korrupt politikusokat akarta védeni. A kormányoldal ezt a vádat következetesen elhárította. A vitatott rendelet visszavonásakor Sorin Grindeanu miniszterelnök csak azért tette felelőssé Iordachet, hogy „nem sikerült jól elmagyaráznia” a kormány szándékait, és ez szerinte sok félreértéshez, félremagyarázáshoz vezetett.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
A külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy valamennyi külföldi szavazóhelyiségből elküldték Romániába az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazólapokat.
A délután négy óráig beérkező adatok szerint a szavazók túlnyomó többsége a 45 év fölötti korosztályokból került ki. A fiatalokból álló ,,TikTok-nemzedék” sokkal kisebb arányban képviseltette magát.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 novemberében 11 707 különnyugdíjat fizettek ki, 16-tal kevesebbet, mint előző hónapban.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 54 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
szóljon hozzá!