Klaus Johannis a ruszei találkozón Rumen Radev bolgár (középen) és Alexander van der Bellen osztrák államfővel
Fotó: Presidency.ro
Senki nem kérdőjelezi meg a román jogállamiságot, ezért Romániát nem fogja hátrányosan érinteni, ha az Európai Unió ehhez a feltételhez köti majd az uniós pénzek kifizetését – mondta pénteken Klaus Johannis elnök.
2018. május 04., 21:182018. május 04., 21:18
2018. május 04., 21:252018. május 04., 21:25
Az államfő a bulgáriai Ruszéban találkozott bolgár és osztrák kollégájával. A találkozót követően külön a román újságíróknak elmondta: úgy gondolja, Romániát nem fogja hátrányosan érinteni az Európai Bizottság javaslata, amely a jogállamiság feltételéhez kötné az uniós pénzek kifizetését, mert a belpolitikai viták ellenére összességében senki nem kérdőjelezheti meg a román jogállamiság létét. Reményét fejezte ki, hogy soha nem jutnak idáig, annak ellenére, hogy – mint mondta – ő maga is elégedetlen a kormánykoalíció által tervezett igazságügyi törvénymódosításokkal.
A román elnök fontos és szükséges lépésnek tartja az Európai Bizottság javaslatát, amely szavai szerint senkit nem érhetett meglepetésként, hiszen már régóta szó van róla. De még sokat kell dolgozni azon – tette hozzá –, hogy pontosítsák a kritériumokat, hiszen az eljárásoknak átláthatóknak és könnyen követhetőknek kell lenniük.
Az elnök újságírói kérdésre válaszolva kitért az osztrák kormány szerdai döntésére is, miszerint Bécs a származási ország megélhetési költségeihez köti az Ausztriában dolgozó külföldieknek nyújtott családi pótlékot, ha a gyerekek nem élnek Ausztriában. Johannis szerint 15 ezer román családot érint kedvezőtlenül az intézkedés. Rámutatott: annak ellenére, hogy Ausztriában az elnöknek nincs közvetlen ráhatása a kormány döntéseire, osztrák kollégájának is elmondta pénteken, hogy „eltérnek álláspontjaik” ebben a kérdésben a jó román-osztrák baráti viszony és kiváló gazdasági együttműködés ellenére.
Leszögezte: az osztrák kormány számára is világossá teszik álláspontjukat, és reményét fejezte ki, hogy végül sikerül megnyugtatóan rendezni az ügyet. „Főleg, hogy egyes mérvadó nemzetközi hangok szerint is az intézkedés ellentmond az európai szerződéseknek” – mondta Johannis.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
szóljon hozzá!