Fotó: Presidency.ro
Nincs keresnivalójuk bűnvádi eljárás alá vont vagy elítélt politikusoknak az állam vezetésében, jelentette ki pénteken Klaus Johannis államfő. Szerinte ezt a feddhetetlenségi követelményt alkotmányba is kell foglalni, ha majd sor kerül az alaptörvény módosítására Romániában.
2018. január 05., 15:512018. január 05., 15:51
Az államfő a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) pénteki tisztújító ülésén intézett ily módon burkolt támadást a szociálliberális kormánykoalíció vezetői ellen, akiket azzal vádolt, hogy az elmúlt évben önös érdekből, alapos szakmai vita nélkül próbálták módosítani az ország büntetőpolitikáját.
„Az utóbbi időben élénk vita zajlik az igazságszolgáltatásról, ami nem csoda, ha azokra gondolunk, akik ellen büntetőeljárás indult, vagy akiket büntetőperekben elítéltek. Többször mondtam és fogom még mondani, hogy
- mondta az elnök. Johannis szerint a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő CSM - amely a tavaly többször állást foglalt az igazságszolgáltatás átszervezése és azon kezdeményezések ellen, amelyek enyhítenék a büntetőjog szigorát - kiválóan ellátta alkotmányos szerepét.
Decemberben a szociálliberális parlamenti többség az RMDSZ támogatásával - a korrupcióellenes tüntetések és a jobbközép ellenzék tiltakozása ellenére - megszavazta az igazságszolgáltatási rendszer átszervezéséről szóló törvénycsomagot, amelyet még nem hirdetett ki az államfő, mert többen is óvást emeltek ellene az alkotmánybíróságon.
A szociálliberális kormánytöbbség a büntető törvénykönyv módosítását célzó javaslatairól is parlamenti vitát nyitott, ezekkel kapcsolatban azonban az RMDSZ jelezte, hogy „súlyos fenntartásai” vannak.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!