Hallgatólagosan elfogadottnak nyilvánította az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) felszámolásáról szóló törvénytervezetet keddi ülésén a bukaresti képviselőház, miután a kezdeményezés napirendre tűzésének határideje lejárt. Az ügyben a szenátus hozza meg a döntést.
2017. február 28., 20:342017. február 28., 20:34
2017. február 28., 20:572017. február 28., 20:57
Ez a törvénytervezet is a magyarellenességéről elhíresült Bogdan Diaconu volt parlamenti képviselő „öröksége”, aki az általa alapított nacionalista Egységes Románia Párt (PRU) élén tavaly decemberben már nem jutott parlamenti mandátumhoz, ez azonban nem gátolta meg az általa beterjesztett törvénykezdeményezések parlamenti pályafutását.
A CNCD felszámolását célzó törvénykezdeményezés egyetlen sorból áll, amely hatályon kívül helyezné az intézmény megalapításáról rendelkező, 2002-ben hozott törvényt. Diaconu a tervezethez fűzött kétoldalas indoklásban arra hivatkozott, hogy a közpénzen működtetett diszkriminációellenes tanács „románellenes, nemzetellenes” intézménynek bizonyult, amely szerinte az RMDSZ és „a hagyományos keresztény román értékek megsemmisítését célzó más érdekcsoportok\" eszközévé vált. A kezdeményező a CNCD „bűneként” említi, hogy az intézmény „védelmébe vette a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi terroristáit”, és megbírságolta a magyar revizionizmus felerősödése miatt aggodalmát kifejező Ionuț Tene publicistát.
A kétkamarás román parlamentben mindkét háznak el kell fogadnia a törvénytervezeteket ahhoz, hogy hatályba lépjenek. Ezeket témájuk alapján osztják el, és mindig a második házé a végső döntés joga. A jogalkotás felgyorsítása érdekében az első háznak nem kötelező megvitatnia minden törvénytervezetet, ezért amennyiben a házbizottság elé terjesztésétől számított másfél (adott esetben két) hónapon belül nem tűzik napirendre a ház plenáris ülésén, hallgatólagosan elfogadott tervezetként kerül tovább a döntő házhoz. A szokásjog szerint azoknak a tervezeteknek a megvitatását „spórolják meg” az első házban, amelyek elfogadását vagy elutasítását nyilvánvalónak tekintik a bukaresti törvényhozók.
A diszkriminációellenes tanács felszámolásáról szóló törvénytervezetet mind a törvényszövegek jogharmóniáját vizsgáló, szakértőkből álló törvényhozási tanács, mind a kormány, mind a képviselőház illetékes szakbizottságai negatívan véleményezték.
Egy friss, 33 országot érintő felmérés szerint a romániaiak azon európaiak közé tartoznak, akik határozottan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia sok munkahely megszűnését okozhatja az országukban.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Az ország területének több mint felére érvényes, erős szélre, hóviharokra és esőre figyelmeztető sárga és narancssárga, vagyis első- és másodfokú riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az ukrán hatóságok arról számoltak be, hogy az Oroszországi Föderáció erőinek egyik rakétája mintegy áthaladt a román légtéren, ahol mintegy két percig tartózkodott, de a román légtérellenőrző rendszer nem észlelt ilyet.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
A túlóra megtagadásával fenyegetőznek a romániai börtönőrök a kormány által kilátásba helyezett megszorítások gyakorlatba ültetése esetén. A börtönőrök szerint könnyen megtörténhet, hogy őrizetlenül maradnak a fogva tartottak.
„Fejlesztési miniszteri megbízatásom alatt folytatni szeretném az RMDSZ és koalíciós partnerei által, az elmúlt kormányzási időszakokban elkezdett beruházásokat” – fogalmazta meg Facebook-posztjában Cseke Attila régi-új fejlesztési miniszter.
Az új kormány hétfő este jóváhagyta a központi közigazgatásra vonatkozó szóló sürgősségi rendeletet, amely törvénybe ülteti a román parlamentnek az új végrehajtó hatalomnak bizalmat szavazó határozatával létrehozott kormányzati struktúrát.
szóljon hozzá!