A külföldön élő román állampolgárok valódi számáról legfeljebb becslések léteznek
Fotó: Beliczay László
Tíz román közül kettő külföldön vállalna munkát, illetve gyermekeit más európai uniós országba küldené tanulni – írta szerdán a G4Media hírportál egy friss felmérés eredményeit ismertetve.
2021. augusztus 25., 14:442021. augusztus 25., 14:44
2021. augusztus 25., 17:462021. augusztus 25., 17:46
Az Avangarde közvélemény-kutató intézet múlt héten készült telefonos felmérése szerint a megkérdezettek 19 százaléka válaszolt igennel, közel 72 százaléka pedig nemmel, arra a kérdésre, hogy „Ön személy szerint tervezi-e, hogy elmenjen Romániából egy másik európai uniós országba dolgozni a következő időszakban?”
A távozási szándék mögötti elégedetlenség okát kutató kérdésre a lehetséges válaszok közül a külföldre készülők 37 százaléka az alacsony romániai béreket jelölte meg, 20 százalékukat a fejlettebb országok életvitele vonzza,
6 százalékuk a politikustársadalom, 3 százalékuk pedig a romániai korrupció miatt hagyná el az országot. A távozást mérlegelők 21 százaléka nem választott a megadott válaszok közül.
Az országukat elhagyni készülő román állampolgárok körében – bár nem tagja már az Európai Uniónak – jelenleg Nagy Britannia a legnépszerűbb úticél 35 százalékkal, amelyet Németország követ 25, Olaszország 18, Franciaország 11, és Spanyolország 8 százalékkal.
A G4Media által megrendelt felmérést 830 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszai alapján készítették: 43 százalékuk mondta azt, hogy van olyan közeli rokona, aki külföldön dolgozik.
A lap két hete a befogadó országok hivatalos adatai alapján megállapította, hogy már eddig is több mint négymillió román állampolgár költözött el a hazájából: közülük 1 millió 138 ezren Olaszországban, 1 millió 80 ezren Spanyolországban, 1 millió 67 ezren Nagy Britanniában, csaknem 800 ezren pedig Németországban kértek tartózkodási engedélyt.
A román külképviseletek jelentései alapján 2019-ben a határon túli románok minisztériuma 9,7 millióra becsülte a külföldön élő románok számát – közülük 5,6 millió frissen kitelepedett vendégmunkás, 4,1 millió román pedig őshonos közösségként él más államok területén.
Tavaly 2 százalékkal csökkent a Romániában kitermelt fa mennyisége az előző évhez képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
„A baloldal és a jobboldal annyira eltorzult, hogy már összetéveszthetők egymással” – jelentette ki Ion Iliescu volt román elnök egy interjúban.
Lehetségesnek nevezte a PSD és az RMDSZ közötti koalíció létrehozását a választásokat követően a nagyobbik román kormánypárt első alelnöke, Sorin Grindeanu, aki szerint az is megtörténhet, hogy a magyar alakulat adja a kormányfőt ebben a felállásban.
Az egyetemi hallgatók továbbra is igénybe vehetik a vasúti utazási kedvezményeket az előző tanévre szóló bérletük alapján november 30-ig.
A Duna vízhozama hétfőn éri el a másodpercenkénti 7400 köbméteres maximumot, és a következő napokban csökkenni fog, de a román vízügyi szakemberek továbbra is figyelemmel kísérik, mivel az árhullám levonulása legalább hét napig tart.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfőn meggyőződését fejezte ki, hogy a gyógyszerészek tömeges kiképzésével növekedni fog az influenza ellen patikákban beoltottak száma.
George Simion benyújtotta hétfőn a Központi Választási Irodához (BEC) elnökjelölti iratcsomóját és a jelölését támogató aláírásokat.
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) egyszerűsítette a szolgáltatásaival és eljárásaival kapcsolatos tájékozódást az intézmény honlapján elérhető RAReş chatbot segítségével – jelentette be az intézmény hétfőn.
Büntetőeljárást indított a fővárosi ügyészség egy 29 éves bukaresti férfi ellen, aki a gyanú szerint megölt egy hajléktalan személyt, majd bevásárlókocsival egy bozótosba szállította a holttestet.
Románia lakosságának 77,1 százaléka, szám szerint 14,7 millió személy otthona volt tavaly a közüzemi vízellátó rendszerre kapcsolódva– derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!