Azok a pártok, amelyeknek sikerül átlépni az ötszázalékos küszöböt, nagy valószínűséggel legalább két képviselőt küldhetnek Brüsszelbe
Fotó: Europarl.Europa.eu
Hét romániai politikai tömörülés, köztük a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) lépheti át a májusi európai parlamenti (EP-) választásokon az ötszázalékos bejutási küszöböt egy kedden közzétett felmérés szerint.
2019. február 12., 15:502019. február 12., 15:50
2019. február 12., 15:512019. február 12., 15:51
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet adatsora szerint a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) az érvényes voksok 27,8 százalékára számíthat, ha most rendeznék meg az EP-választást, míg a legnagyobb ellenzéki erő, a Klaus Johannis államfőt támogató Nemzeti Liberális Párt (PNL) alig egy százalékponttal lemaradva 26,7 százalékos eredményre számíthat.
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) 10, a kormánykoalícióban részt vevő szabadelvű ALDE-t 9,2, a Dacian Cioloș volt miniszterelnök által alapított, a PSD-ALDE kormányt bíráló Szabadság Egység és Szolidaritás Pártját (PLUS) 7 százalékon mérték. A felmérés készítői megjegyezték, hogy az adatfelvétel január 21. és február 5. közötti időszakában még nem fejeződtek be az USR és PLUS közötti tárgyalások, ezért szerepelnek külön a felmérésben. Azóta kiderült, hogy az EP-választásokon közös jelöltlistát állítanak.
Az INSCOP szerint Victor Ponta volt miniszterelnök – főleg a PSD-ből kilépett politikusokat tömörítő – Pro Románia Pártja szerezhet még EP-képviseletet 6,6 százalékkal, valamint az RMDSZ 5,1 százalékkal.
tehát azok a pártok, amelyeknek sikerül átlépni az ötszázalékos küszöböt, nagy valószínűséggel legalább két képviselőt küldhetnek Brüsszelbe.
A 2014-es választásokon öt párt és egy független jelölt jutott Romániából EP-képviselethez, a mandátumok felét az akkor még Victor Ponta vezette PSD szerezte meg, az RMDSZ 6,29 százalékos eredménye két mandátum megszerzésére volt elég.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
2 hozzászólás