Fotó: gov.ro
A hétfői bukaresti lapokban megjelent véleménycikkek többsége szerint a büntető törvénykönyv (Btk.) korrupcióellenes szigorának enyhítésére tett kísérletével a Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kormány eljátszotta hitelét, és a példátlan számban utcára vonult tüntetők most már nem elégszenek meg a vitatott rendelet visszavonásával, a tiltakozási hullám nem fog elülni, amíg a Grindeanu-kormányt nem váltják le.
2017. február 06., 16:092017. február 06., 16:09
2017. február 06., 16:512017. február 06., 16:51
Az Adevărul napilapban Mircea Morariu úgy véli, indokolt a tüntetéssorozat folytatása, mert a PSD–ALDE koalíció semmi jelét nem adta annak, hogy letett volna „a párt körül rajzó bűnözők\" tisztára mosásáról. „Milyen garanciánk van arra, hogy a kormány nem fogja ugyanilyen erkölcstelen, csaló, hazug és groteszk módon folytatni tevékenységét?\" – tette fel a kérdést a szerző, aki szerint a Grindeanu-kabinet jóvátehetetlenül kompromittálta magát.
Traian Ungureanu ugyancsak az Adevărul hasábjain kifejti: Románia zsákutcába került, pedig mindenki tudta, hogy a 28 éve „visszaeső PSD, ha egyedül marad hatalmon, veszélyesebb, mint egy kannibál dada\". Szerinte az a sok ember, aki most utcára vonult ellene, megtakaríthatta volna ezt a dühöt és tehetetlenséget, ha vette volna a fáradságot, és decemberben elmegy szavazni.
Szintén az Adevărul közölte Andrei Pleșu Nincsenek politikusaink, nincsenek pártjaink című írását, amelyben azt állítja: Románia legnagyobb problémája az, hogy politikustársadalma jórészt korrupt, faragatlan, felelőtlen, öntelt és buta emberekből áll. A szerző úgy véli, Liviu Dragnea normális körülmények között legfeljebb egy ravasz kaszinótulajdonos lehetne, nem pedig a legnagyobb kormánypárt és az egész ország vezetője, de az ellenzéki pártokban sem jobb a helyzet, így bármennyire is reményteli a civil öntudat újjáéledése, nincs kivel helyettesíteni a hitelvesztett politikusokat.
A România Liberă vezércikkében Razvan Chiruță úgy vélekedik, a PSD-nek a Grindeanu-kormányt is „hatályon kívül\" kell helyeznie mentorával, Liviu Dragneával együtt. A párt választásokon nyert jogot a kormányzásra, azt felelősségteljesen és átláthatóan folytatnia kell, de meg kell értenie, hogy nyugdíjemelésekre kapott felhatalmazást, nem pedig arra, hogy maffia-stílusú kiváltságokat biztosítson korrupt politikusai számára – írta a lap publicistája.
Szintén a România Liberă napilapban Silviu Sergiu arról ír, hogy miután sikerült megvédeniük az igazságszolgáltatást a politikusok visszaéléseitől, a románoknak most az igazságszolgáltatás túlkapásaitól kell megvédeniük magukat. „Miután az emberek bebiztosítják magukat, hogy a PSD nem fogja eltörölni a korrupt politikusok bűnlajstromát, valóban rendbe kell tenni a Btk.-t, és azokat a rendelkezéseit is ki kell javítani, amelyek az ügyészség visszaéléseit lehetővé tették, és arra is törvényi garanciák kellenek, hogy a titkosszolgálatok nem avatkoznak be többé az igazságszolgáltatásba\" – vélekedett a szerző.
A szociálliberális kormánykoalícióhoz közel álló Jurnalul Naționalban Sabina Iosub nem jósol hosszú jövőt a PSD élén Dragneának, arra hivatkozva, hogy a fegyelmezett és eredményközpontú párt mindig leváltotta azokat a „vezérigazgatókat\", akik hibát hibára halmoznak, és nem képesek „szállítani\" az elvárt eredményeket.
A jobboldali Hotnews.ro portálon Dan Tăpălagă és Cristian Pantazi felhívja a figyelmet arra, hogy nem szabad a válságot tovább nyújtani az előrehozott választások „meggondolatlan erőltetésével\". Úgy vélekedtek: a Grindeanu-kormány eljátszotta hitelét, hatalmával visszaélve „törvényerőre próbálta emelni a rablást\", ezért mennie kell, de a PSD mint párt a decemberi választásokon aratott nagyarányú győzelmével felhatalmazást nyert a kormányzásra, amelyet szerintük – Grindeanu és Dragnea nélkül – folytatnia kell.
Két, a Szociáldemokrata Pártével (PSD) szinte teljesen megegyező nevű párt is elindult a vasárnapi parlamenti választáson, és bár nem lépték át a küszöböt, fájdalmas veszteséget okoztak a szociáldemokratáknak.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) elnöke felszólította az állam intézményeit, hogy tegyék lehetővé a hatalom „demokratikus átadását”.
Az államelnök-választás első fordulója eredményeinek érvényesítésére szólította fel vasárnap este Elena Lasconi az alkotmánybíróságot.
A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke kormánykoalícióban gondolkodik, amely a ,,szükséges reformintézkedések bevezetésén alapulhat”.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
szóljon hozzá!