Elhárította illetékességét a román alkotmánybíróság a büntető törvénykönyv (Btk.) és perrendtartás módosítását célzó, országos tiltakozási hullámot kiváltó sürgősségi kormányrendelet alkotmányosságának ügyében csütörtökön.
2017. február 09., 15:202017. február 09., 15:20
2017. február 09., 16:172017. február 09., 16:17
A taláros testület arra hivatkozva utasította el – többségi szavazattal – a tartalmi normakontrollt, hogy csak hatályos jogszabályok alkotmányosságáról dönthet, a vitatott január 31-ei kormányrendeletet viszont vasárnap a kormány egy újabb jogszabállyal hatályon kívül helyezte. A jogszabály ellen – a szociálliberális kormánykoalícióhoz közel álló – Victor Ciorbea ombudsman emelt alkotmányossági kifogást, miután Klaus Johannis jobboldali államfő és a legfőbb ügyész is ezt kérte tőle.
Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság elnöke elmondta: az ombudsmannak joga volt alkotmányossági kifogást emelni múlt héten az akkor még hatályos rendelet ellen, de panasza időközben „befogadhatatlanná vált”, ezért óvását elutasították. Volt már rá precedens, hogy az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezett jogszabályok alkotmányosságát is megvizsgálta, olyan esetekben, amikor azoknak voltak már jogkövetkezményei, a tüntetéseket kiváltó rendeletnél azonban nem állt fenn ez a helyzet – tette hozzá.
Szerdán az alkotmánybíróság elutasította azokat a – Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM), illetve Klaus Johannis államfő által beterjesztett – alkotmányossági óvásokat is, amelyek szerint vitatott sürgősségi rendeletének kibocsátásakor a kormány hatásköri konfliktusba került volna az igazságszolgáltatással, illetve a parlamenttel. A taláros testület megállapította: a kormánynak nem volt kötelező kikérnie az ügyben a CSM szakmai véleményezését, és önmagában azzal sem sértett alkotmányt, hogy a büntetőjogot sürgősségi rendelettel módosította.
A román sajtó arra számított, hogy az ombudsman óvása nyomán az alkotmánybíróság csütörtökön tartalmi szempontból is megvizsgálja, hogy indokolt – és így alkotmányos – volt-e a kormány sürgősségi beavatkozása a büntetőjogba, a taláros testület döntése azonban nyitva hagyta a kérdést.
Romániában a kormány csak kivételes helyzetekben avatkozhat be sürgősségi eljárással a törvényhozásba, a rendeletben szereplő indoklást viszont az ombudsman nem találta kielégítőnek. A kormány egy uniós irányelvre hivatkozott a rendeletben, amelynek alkalmazási határideje 2018 áprilisában jár le.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
szóljon hozzá!