Környezetvédelmi adó: szeretik is, nem is

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Nehéz helyzetbe került Emil Boc frissen felállt kormánya: miközben az Európai Bizottság szerint Románia áthágja az uniós jogszabályokat a használt gépkocsik forgalomba helyezéséhez szükséges környezetvédelmi adó megtriplázása miatt, a Dacia-gyár állásukat féltő dolgozói a decembertől alkalmazott kormányrendelet megtartása mellett tüntettek. A Tăriceanu-kormány távozása előtt, december 15-i hatállyal emelte háromszorosára a környezetvédelmi adót a használt, illetve 2000 köbcentiméteresnél nagyobb hengerűrtartalmú új autók esetében, miközben az annál kisebb motorú új autók esetében 2009 végéig eltörölte azt.

Lázár Lehel

Kiss Csaba

2009. január 13., 22:502009. január 13., 22:50

Az előző kormány azonban anélkül vezette be december 15-i hatállyal az új környezetvédelmi adót, hogy megérkezett volna az ezzel kapcsolatos brüsszeli értékelés. Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszter emiatt nem is írta alá a határozatot. A Tăriceanu-kabinet az intézkedéssel bevalottan a használt autók jelentősen megnövekedett importjának akart gátat vetni, amely miatt az előző kormányfő szerint csökkentek a hazai újautó-eladások, és a Dacia belföldi értékesítése is nagyot zuhant. Novemberben a Gépjárműgyártók és -forgalmazók Szövetsége (APIA) adatai alapján 13 700 személyautó kelt el, szemben a 2007 novemberében eladott 29 ezer autóval (53 százalékos visszaesés). Ezzel szemben a külföldről importált használt autók száma megháromszorozódott: novemberben 41 ezer használt autót helyeztek forgalomba Romániában, míg 2007 hasonló időszakában csak 14 ezret. A hazai megrendelések felére való visszaesése miatt a román gyártó kénytelen folyamatosan kényszerszabadságra küldeni dolgozóit.

A döntés alapján a regisztrációs adó a vételár többszörösét is kitehette, ami elégedetlenséget váltott ki az ismét külön iparággá vált használtautó-behoztallal foglalkozók körében. Decemberben az autósok országszerte felvonulásokkal, tüntetésekkel és útlezárásokkal tiltakoztak. Hivatalba lépése után az új kormány már több megoldást is felvetett az elégedetlenséget kiváltó adó módosítására. Az egyik ilyen javaslat volt, hogy az összeget megemelő rendeletet eltörlik, így a gépkocsi forgalomba helyezésekor a korábbi, jóval alacsonnyabb adót kell kifizetniük a tulajdonosoknak, de azt is felvetették, hogy az illetéket az autó szenynyezési mértékének megfelelően számolják ki, majd foglalják bele az éves járműadóba.

Az újautó-kereskedőket tömörítő APIA viszont üdvözölte az előző kabinet lépését. A szövetség emellett átfogó gazdasági vizsgálatot szorgalmazott, mivel szerintük a használtautó-kereskedéssel foglalkozó magánszemélyek adócsalást követtek el azzal, hogy kereskedelmi céllal vásároltak autót külföldön, de a Romániában való értékesítést követően sem jövedelemadót, sem áfát nem fizettek be az államkasszába.

Tovább tart a huzavona

Az Európai Bizottság közlése alapján a december 15-én életbe lépett új környezetvédelmi adó az első vizsgálata alapján jogellenesnek tűnik, de ez nem végleges álláspont, az ügyben továbbra is folytatódnak az egyeztetések az EU és Románia kormánya között. „Az EB és a román kabinet folyamatos kapcsolatban van az adó ügyében – jelentette ki Kovács László, az Unió adóügyi biztosa. – Próbálunk segíteni a román kabinetnek abban, hogy megértsék, miként lehet alkalmazni egy ilyen illetéket az Európai Unión belül. Az EB december 22-én további információkat kért, hogy teljes elemzést végezhessen. Ezek alapján tűnik úgy, hogy az adó nem felel meg a közösségi jogrendnek.”

Vasile Puşcaş, az uniós kérdésekkel foglalkozó romániai ügyosztály vezetője szerint az EB egyelőre csak előzetes értesítést küldött a kormánynak, amelyben kifogásolja a környezetvédelmi adó megháromszorozását, de a kérdésben még nem vontak le végleges következtetéseket. Az adónem ugyanis a környezetvédelem és a szabadkereskedelem ügyét is érinti, így további egyeztetések szükségesek.

Nicolae Nemirschi új környezetvédelmi miniszter szerint az általa vezetett kabinet, illetve a gazdasági, a pénzügyi és a szállításügyi minisztérium képviselői január 5-ike óta dolgoznak az adóval kapcsolatos új döntésen, és a Boc-kormány várhatóan január 15-ike után hoz határozatot az ügyben.

Egyszer fent, egyszer lent

A regisztrációs adó bevezetése, 2007 január elseje óta a bírálatok kereszttüzében áll, és Brüsszel már 2007 márciusában eljárást kezdeményezett Románia ellen az előző adótípus diszkriminatív volta miatt. Az EB a csatlakozási szerződés megszegésének gyanúja miatt hivatalos eljárást indított az ország ellen. Több tárgyalási fordulót követően Bukarest végül a regisztrácós adó számítási módszerének megváltoztatása mellett döntött. Ezt követően az EB felfüggesztette a Románia ellen kezdeményezett eljárást. Tavaly februárban azonban a képviselőház elfogadta a regisztrációs díj eltörléséről szóló egyszerű indítványt, és a kormány ismét módosításokat hajtott végre. A 2008. július 1-jén életbe lépett új illetéket már környezetvédelmi adónak nevezték, és az ismét átalakított számítási képlet alapján a forgalomba helyezési díj összege jelentősen csökkent a használt autók esetében. Akkor azok az autótulajdonosok, akik a július elsejéig alkalmazott számítási módszer alapján nagyobb díjat fizettek ki, mint amekkorát az új adó alapján kellett volna fizetniük, visszaigényelhették a különbözetet. Ekkor indult meg a december közepéig tartó használtautó-áradat is, amelynek a Tăriceanu-kormány novemberi döntése vetett véget.

Tüntettek a Dacia alkalmazottai

A Dacia autógyár több mint hatezer alkalmazottja szervezett utcai tüntetést tegnap a mioveni-i üzem előtt, a jelenleg érvényben levő környezetvédelmi adó megtartását és a gépkocsiiparban lévő munkahelyek megőrzését követelve. A megmozduláson a Renault tulajdonában levő gyár beszállítói is részt vettek. Az alkalmazottak szerint az adó megtriplázása véget vetett a használtautó-áradatnak, amely miatt jelentős mértékben estek a Dacia eladásai. Tavaly decemberben a Dacia 3622 auót értékesített a hazai piacon, ami 55 százalékos csökkenést jelent a 2007-es decemberi adatokhoz képest.

A szakszervezetek sürgős intézkedéseket követelnek a munkahelyek védelmében, az autógyártó ugyanis január 26-i kezdettel két hétre ismét kényszerszabadságra küldi alkalmazottait. A leállást a továbbra is kedvezőtlen piaci viszonyokkal magyarázta a gyár vezetősége. A gazdasági nehézségek miatt és a megrendelések hiányában a Dacia az elmúlt évben már négyszer is megszakította tevékenységét, a gyártó egyelőre a raktáron levő tízezer gépkocsit sem tudja értékesíteni. A gyárban korábban október 30–31., november 13–14., november 20. – december 7. között, majd december 11-étől január 12-éig szünetelt a termelés. A gyárban a leállás mellett 1360-ról 1085 járműre csökkentették a napi termelési kapacitást, és 100 millió euróval csökkentették az idei évre előirányzott fejlesztési költségeket.
A Dacia jelenleg mintegy 14 ezer embernek ad munkát, közülük 11 ezer lesz ismét kényszerszabadságon, ami alatt a fizetése 85 százalékát kapja meg juttatásul.

Sajtóinformációk szerint a közeljövőben drasztikus mértékű elbocsátások is várhatóak a vállalatnál.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei