Felderítik a problémákat. Idéntől szinte valós idejű műholdképek alapján is ellenőrzik a támogatásigénylő gazdák területeit. Képünk illusztráció
Fotó: Farkas Tamás
Megkezdte a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei, egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylők körében az ellenőrzéseket, de az érintett gazdáknak egyelőre nem kell szankcióktól tartaniuk, ugyanis a szakhatóság segítséget nyújt azoknak, akiknél valamilyen rendellenességet tapasztalnak. Ettől az évtől egy új, állandó monitorozásra szolgáló rendszer is az ellenőrzések részévé válik.
2023. július 10., 21:102023. július 10., 21:10
2023. július 10., 21:162023. július 10., 21:16
A 2023–2027-es időszakra vonatkozó új agrárstratégia által hozott változások miatt idén a szokásosnál később kezdődtek, illetve kezdődnek el az egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák körében az ellenőrzések. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) már megkezdte az ellenőrzéseket, de szankciókat egyelőre nem alkalmaznak – tudtuk meg Haschi Andrástól, az intézmény vezetőjétől.
Megkezdte az APIA az ellenőrzéseket, de még nincs egy végleges szelvényük – fogalmazott megkeresésünkre.
Ettől függetlenül megkezdték az ellenőrzéseket, de egyelőre csak segítő szándékkal teszik ezt.
„Háromféle ellenőrzési módszerünk van. Az egyik a klasszikus ellenőrzés, ami az ellenőrzési szelvény alapján történik, és aki abban szerepel, annak minden egyes parcelláját le kell ellenőrizzük, mérjük, és megnézzük, hogy mi van rajta. A másik a teledetekciós ellenőrzés – ami igazából egy másik szelvény –, amit nem mi végzünk, hanem egy szakcég. Ez szatellites térképek alapján történik. Van egy harmadik módszer is, amit nem is ellenőrzésnek hívunk, hanem monitorizálásnak. Ez egy teljesen új dolog, és majdnem valós időben történik (szintén műholdkép alapján – szerk. megj.). Ez azt jelenti, hogy mi bármikor, majdnem reális időben látjuk azt, hogy az illetőnek mi történik a parcelláján. De
Tulajdonképpen az összes rendellenességet látjuk, és így helyre tudja még hozni azokat a gazda a nyár folyamán, persze csak akkor, ha nem szerepel az ellenőrzési szelvényben” – magyarázta az APIA megyei kirendeltségének igazgatója.
Haschi András kérdésünkre elmondta, ha az illető az ellenőrzésre kijelölt támogatásigénylők közt szerepel, akkor már nem módosíthatja az igénylést, nem javíthatja a hibákat, és akkor már szankciókat is kaphat.
„Ha viszont nincs benne az ellenőrzési szelvényben, és a monitorizálás során jövünk rá, hogy valami nincs rendben nála, akkor szólunk neki, és tisztázzuk, rendezzük a dolgokat. Azt kell tudni, hogy nagyon sok gazda éveken keresztül nagyon sokat tévedett. Nem voltak ellenőrizve, ezért esetükben igazából soha nem jöttünk rá a tévedésre. És van egy csomó probléma: telekkönyveznek, változnak a területek stb. Azért, hogy ezeket a problémákat elkerüljük, kiküszöböljük, rendszeresen monitorizáljuk a területeket. Akár azt is mondhatnám, hogy gyakorlatilag minden egyes gazdát ellenőrizni fogunk, annyira, hogy a szatellites képen akár azt is meg tudjuk nézni, hogy ő ma reggel lekaszálta-e a területét vagy nem” – fogalmazott, megjegyezve, hogy már el is kezdték a monitorozást.
Egyelőre azonban egyetlen gazda sem kell szankciókra számítson, ha a monitorozás során valami rendellenességet tapasztalnak nála az APIA alkalmazottai. A gazdák számára csak azt követően lehetnek negatív következményei az ankétoknak, hogy a megyei APIA megkapta a főhatóságtól az idei ellenőrzési szelvényt, tehát az ellenőrizendő gazdák listáját. Az előző évek tapasztalatai alapján ez nagyjából kétezer gazdát fog érinteni a megyében.
A szankciókra vonatkozó kérdésünkre Haschi András elmondta, azok nem változtak, továbbra is támogatásvesztést eredményezhetnek a komolyabb kihágások.
A rendőrséghez tartózónak tűnő, de valójában a hatóságoktól független, ál TikTok-fiókokra hívja fel a figyelmet a Román Rendőrség. Figyelmeztetnek, az itt megosztott tartalmak ellenőrizetlenek, álhírek.
Több különböző napon lesz áramszünet Csíkszeredában az elkövetkező egy hétben a villamossági vállalat értesítése szerint.
Április 9-én, szerdán általános horgászati/halászati tilalom lép életbe Románia természetes élőhelyein az ívási időszak miatt.
Csíkszeredában volt a leghidegebb a székelyföldi települések közül keddre virradóan. Ennél hidegebb már csak a Bucsin- és a Lakóca-tetőn volt.
Fokozott ellenőrzést hirdetett az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata (ROADPOL) a romániai utakon.
A ragályos megbetegedések között nagyjából az első helyen áll a száj- és körömfájás, amely egész térségekben, vagy akár országokban is csődbe viheti az állattenyésztési szektort. Mennyire veszélyezteti a ragály megjelenése Székelyföldet?
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
szóljon hozzá!