Megtagadott tévéközvetítés és magyargyalázás – Bölöni László is felháborítónak tartja a Sepsi OSK szurkolóinak megalázását

Nánó Csaba 2020. július 29., 22:51 utolsó módosítás: 2020. július 30., 11:49

Az idény zárásaként botrány botrányt követ a román labdarúgásban. Vírussal fertőzött játékosok és vezetők, járvány által megtizedelt csapatok, elmaradt mérkőzések, csúsztatások és szabályok megszegése… A magyar szurkolókat ezúttal a Sepsi OSK csapata ellen elkövetett övön aluli támadások alázták meg.

Megtagadott tévéközvetítés és magyargyalázás – Bölöni László is felháborítónak tartja a Sepsi OSK szurkolóinak megalázását
galéria
A bukarestieknek nem volt elég a győzelem, még magyargyalázásra is futotta erejükből Fotó: Grigore Popescu/Agerpres

A totális fejetlenség közepette egy jó hír mégis várt az erdélyi magyar szurkolókra, ugyanis először szerepelt a Román Kupa döntőjében székelyföldi csapat, és a nagy érdeklődésre való tekintettel úgy tűnt, még a magyar közszolgálati tévé is élőben közvetíti a bukaresti FCSB és a Sepsi OSK összecsapását. Az M4 csatorna sok-sok kódolt adása közepette már-már csodaként éltük meg, hogy végre minden nemzettársukra tekintettel vannak a magyarországi döntéshozók. Csakhogy örömünk hamar ürömbe fordult:

hiába vártuk, hogy több ezer határon inneni és túli szurkolótársunkkal együtt nézhessük az anyanyelvünkön közvetített meccset, az adott időpontban a szentgyörgyiek egyik korábban lejátszott mérkőzése pergett a képernyőn. Nem az M4 hibájából.

Később ugyanis kiderült: nem sokkal a találkozó kezdete előtt a románok jelezték a magyar partnerüknek, nincs náluk a közvetítési jog. Mindenki nagyot nézett, hiszen a román fél már napokkal azelőtt megerősítette, ők rendelkeznek a találkozó közvetítési jogával. Az M4 Sport meg is állapodott velük a közvetítésről, amely azonban mégsem jött létre. A műholdjelet kódolták, így a magyarok legnagyobb sajnálatára nem tudták közvetíteni a találkozót.

Az adó reklamálását válaszra sem méltatták a románok.

Székely Dávid, az M4 Sport csatornaigazgatója elmondta, az MTVA jogi lépéseket fog tenni annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset.
Pofára esett tehát a közvetítést vállaló csatorna vezetősége, de még inkább azok, akik drukkolni szerettek volna a székely csapatnak. Mivel a román fél mai napig nem tisztázta, hogyan fordulhatott elő, hogy megszegték ígéretüket – ami, mondjuk a román történelem ismeretében nem rendkívüli –, ezért csak feltételezésekbe bocsátkozhatunk. A legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy a románok rosszindulatból blokkolták a közvetítést, hogy minél kevesebb magyar szurkolhasson a székelyeknek. A teljes igazságot talán sosem tudjuk meg, megint nyelünk egyet az elképesztő aljasság láttán…

Az M4 nézői számára láthatatlan román kupadöntőnek volt azonban egy elő- és utóélete is, ami fájdalmasabb, mint maga az elvesztett döntő.

A bukarestiek például jóval többet pihenhettek a döntő előtt, mint a Sepsi játékosai, így az esélyegyenlőség már ezen az „apróságon” elúszott. De ez még semmi ahhoz képest, hogy a Román Kupa döntője előtt derült ki: az OSK nem nevezte egyik alapemberét, Fülöp Istvánt, mert egyszerűen nem tudta, hogy a középpályásnak van-e játékjoga. Ugyanis a Román Labdarúgó-szövetség két szabályzata ellentmondásos azzal kapcsolatban, hány sárga után jár eltiltás a kupában. A csapat vezetősége rákérdezett a szövetségnél, de semmilyen választ nem kapott. Igaz, két nappal a döntő után a szövetség elnöke elismerte, Fülöp játszhatott volna a döntőben, és azt sem vitatta, hogy a szövetség hibája, amiért szabályai ellentmondásosak. Ám ez olcsó vigasz a döntőt elvesztő klubnak.
A sepsiszentgyörgyieknek – és velük együtt a magyar nemzetiségű drukkereknek – a kegyelemdöfést a mérkőzés után vitte be a bukaresti klub szurkológárdája és néhány játékosa. Azt már nagyjából megszoktuk, hogy román szurkolóknak a gólnál is nagyobb öröm, ha a magyarokat szidalmazhatják, de az merőben új, hogy ebben a játékosok is partnerek. A döntő után több száz bukaresti szurkoló várta haza az FCSB berceni-i edzőközpontja előtt a kupát elhódító csapatot. Mivel a döntő zártkapus volt, a rajongók a hazatéréskor ünnepeltek a csapattal. A szurkolók és a játékosok is fittyet hánytak a koronavírus-járvány miatt távolságtartási szabályokra, a közös éneklésben pedig a román ultrák ismert magyarellenes rigmusai is felharsantak:

Románia a mi országunk és hugyozunk a ti Magyarországotokra!

Megszopatunk titeket, bozgorok”.
Nem kell csodálkozni, hogy a játékosok együtt kántáltak a drukkerekkel: azok vezetője olyan bűnöző, aki az év elején szabadult a börtönből, gyilkossági kísérlet miatt volt elítélve. Próbáljon ellentmondani egy 50 kilós, huszonéves kölyök a 120 kilót nyomó, minden hájjal megkent gengszternek…
A Nemzeti Sport megkeresésére a 108-szoros román válogatott Bölöni László is reagált a történtekre: „őrjöngés tört ki a végén, aminek az égvilágon semmi köze a futballhoz. Ami történt, fényévnyi távolságra van a civilizációtól. Aztán az, hogy a játékosok is belekeverednek ilyesmibe, homlokegyenest szemben áll annak a csapatnak az elveivel, amelyiknek az összeállítása egykor úgy kezdődött, hogy Helmuth Duckadam, Miodrag Belo­dedici, úgy folytatódott, hogy Tudorel Stoica, Bölöni László, Marius Lăcătuş, Victor Piţurcă, a padon pedig ott ült Jenei Imre vagy Anton Weissenbacher, és a lelátón ott volt a szurkolóink között Szatmári Lajos, Vígh Jóska, Zavoda Laci, Zavoda Feri, Bóné Tibi, és bocsánatot kérek azoktól, akiket elfelejtettem megemlíteni.

Olvasva az eseményeket felhívtam Răzvan Burlea­nut, a román futballszövetség elnökét, és magyarázatot kértem tőle,

milyen szabályok alapján működik egy olyan kupaküzdelem, amelyikben ilyen dolgok történhetnek. Persze nem ő a hibás. Csak akkor lesz ő a hibás, ha semmilyen következménye nem lesz a történteknek. És nem valami ötezer vagy tízezer eurós jelképes büntetésre gondolok, amit a mellényzsebéből gond nélkül kifizet a tulajdonos.”
Mennyire igaza van (ismét) Bölöni Lacinak…

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.