2011. február 04., 10:322011. február 04., 10:32
Hivatalos minőségben, a munkaköri leírásához igazodva. Amiért a fizetését kapta. A kórboncnok szerint semmi esélye sem maradt a túlélésre, lévén az egész testfelülete agyonkaristolva. A temetéséről szóló tudósítás után azonnal közölték az éber hírfalókkal, hogy ezt a jó másfél évtizedes problémát meg lehet végre oldani egy megakutyamenhellyel, ahol tejben és vajban fürdetik majd az ebeket, kedvüket veendő az emberevéstől. Elgondolkodtam: honnan is lesz pénz az említett szupertelepre?! Föltehetőleg azoknak a nyugdíjaknak az átirányításából, amiket már nem fog kelleni kifizetni, mivel jogos tulajdonosuk nem bírta ki az „észszerű” megszorításokat és „természetes úton távozott a rendszerből”?! Minden bizonnyal. És hirtelen büszke lettem: milyen nagy ember a mi miniszterelnökünk, milyen sokoldalúan művelt, finom úr, milyen szépen tudja használni az eufemizmust.
Parancsnoka darabosabb, faragatlan és sületlen matrózhumorával biztosan azt mondta volna, hogy feldobja a talpát, beadja a kulcsot, vagy ha úgy tartotta volna kedve, esetleg felmérgesítette volna valaki ennél még cifrábban is. Nem riad akkor vissza a felfordulttól sem. Mennyivel kedvesebb ez a természetes rendszerelhagyás! Balzsam a fülnek! Egyébként emlékszik még valaki arra, amikor említett parancsnok bukaresti főpolgármester lett és áldásos ténykedését azzal kezdte (volna), hogy kiirtatja a lakosságot rettegésben tartó kutyafalkákat? Csakhogy a népharag megállította a dühét: micsoda siránkozásokat rendeztek, hogy élő lelkek így meg úgy, azokat kiirtatni stb. stb. Mennyivel kevesebben tiltakoztak a természetes úton való távozás ellen! De hát ez is természetes: csak nem fognak holt lelkekért szót vesztegetni, amikor ott a sok marcangolni sem rest élőlény?! És – véletlen volna? – a széttépett nő temetéséről szóló hír közelében hangzott el az is, hogy a csendőrségnek a tiltakozó tömeg elleni felszerelést óhajtanak beszerezni. Részletekről nemigen beszéltek, csak valami nagy teljesítményű gumibotokról, magasfeszültségű viperáról, vízágyúkról. Rövid hatótávolságú atomtöltetről nem volt szó, de lehet, csak feledékenységből. Tény, hogy ember ember ellen készül védekezni. Mert ez az élet rendje – védeni csak a védtelen kóbor kutyát kell, az nem tüntet, nem tiltakozik, nem kiabál, legföljebb marcangol. Mint nemes felmenője, a farkas. De – tudtommal – a saját fajtáját nem bántja. Ilyen a természetrajza. Azért is gondoltam arra, hogy az ember embernek farkasa mondást is ők találták ki, amikor látták, hová fajulhat az emberi acsarkodás. És nagylelkűségből – vagy fantáziahiányból?! – illették az elrettentő látványt önnön létük metaforájával.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.