Sok fiatal a Yuppi táboroknak köszönhetően tudta elfogadni betegségét
Fotó: Yuppi Tábor mozgalom
A Yuppi lehetőséget ad arra, hogy ne betegnek, hanem normális embernek érezd magad, aki élvezheti az életet – hangzott el a #IAmMyAdvocate (Én vagyok a saját szószólóm) kampány kiértékelő sajtótájékoztatóján. A keddi kincses városi eseményen a Yuppi Tábormozgalom Egyesület kezdeményezésébe nyerhettek betekintést az újságírók, akik megismerkedhettek a programban résztvevő krónikus beteg fiatalok történetével is.
2024. március 26., 19:112024. március 26., 19:11
Sikertörténetekkel zárult a Yuppi Tábormozgalom Egyesület #IAmMyAdvocate (Én vagyok a saját szószólóm) kampánya, amely keretében krónikus beteg fiataloknak segítettek hallatni hangjukat és kiállni jogaikért. László Zsuzsa, a szervezet elnöke a Krónikának elmondta, a Yuppi táborokban az élményterápián keresztül azt szeretnék elérni, hogy beteg résztvevőik bátrabbak, magabiztosabbak legyenek, és jobban megértsék saját diagnózisukat, jobban kiálljanak magukért. „Ebben a pályázatban is az önbizalomra és bátorságra összepontosítottunk, ezért is adtuk a #IamMyAdvocate címet a projektnek.
Hozzátette, a kétéves projektben kétszáz, 14 és 35 év közötti fiatal vett részt, akik az élményterápiás táborokon kívül egy újonnan létrehozott virtuális térben is megoszthatják tapasztalataikat, illetve támogathatják egymást. A projekt keretében ugyanakkor elindítottak egy mentorprogramot, ahol krónikus betegséggel élő felnőtt támogatott egy olyan kamaszt, aki betegsége miatt épp nehéz időszakon megy keresztül. Partnerükkel, a kincses városi PONT csoporttal pedig ötletversenyt hirdettek azzal a céllal, hogy létrehozzák a krónikus betegséggel élő fiatalok és a környezetükben lévő fiatalok által javasolt közösségi és önérvényesítő kezdeményezések portfólióját a Design Thinking módszertanát használva.
Ugyanakkor másik partnerük, a csíkszeredai Spektrum oktatási központ közreműködésével érzékenyítő kurzusokat hirdettek pedagógusok számára, valamint szakkonferenciát szerveztek a gyerekjogvédelmi hatóságok, megyei tanfelügyelőségek és olyan érdekképviseletek részvételével, melyek folyamatosan kapcsolatban állnak a beteg gyerekekkel.
László Zsuzsa szerint sok fiatal a kampánynak betudhatóan merte felvállalni történetét
Fotó: Bede Laura
László Zsuzsa rámutatott, az egyesület számára új tevékenységi terület miatt a projekt során jó néhány nem várt helyezettel szembesültek, viszont határozottan vannak olyan sikertörténetek és olyan fiatalok, akik a kampánynak köszönhetően osztották meg saját történetüket közösségi oldalukon. Néhány ilyen történetnek lehettek fültanúi a kolozsvári sajtótájékoztató résztvevői is. A Planetarium kávéházban szervezett keddi eseményre videóhívásban jelentkezett be Képíró Dorottya, akit egy évvel ezelőtt diabétesszel diagnosztizáltak.
Ezek után jelentkezett önkéntesnek a táborba, egyre több programba kapcsolódott be, és ettől jelentősen jobban érezte magát. „A kampány előtt nem beszéltem nyíltan a betegségemről, és amikor gondolkoztam, hogy mit mondjak a videóban, bennem is letisztultak a gondolatok, érzések. Örültem neki, hogy a környezetem pozitívan fogadta, és nagyon sok bátorító üzenetet kaptam” – fogalmazott a Transylvania Trust Alapítvány munkatársa, akinek kollégái is csak a közösségi médiában megosztott videóból értesültek diagnózisáról.
Képíró Dorottya (balra) és Andreea Popescu (lent) is megosztotta tapasztalatait
Fotó: Bede Laura
Szintén videóhívásban osztotta meg tapasztalatait a 34 éves Andreea Popescu, aki masztocita aktivációs szindrómában (a hízósejtek rendellenes aktivációja miatt a beteg jellemzően epizódokban tapasztalja az allergiára jellemző, súlyos esetben anafilaxiás tüneteket) szenved.
„Az elfogadás és megértés hiánya zárkózottá tesz. Ilyenkor felteszed magadnak a kérdést, hogy miért pont velem történik mindez. Viszont most már úgy érzem, hogy a betegség által türelmesebb, empatikusabb lettem, végső soron ez tesz minket emberré. Tudatosítanunk kell magunkban, hogy semmivel sem vagyunk kevesebb, mint a környezetünkben élő emberek” – hangsúlyozta az orvosi eszközökkel foglalkozó fiatal.
A 22 éves lányt két évvel ezelőtt diagnosztizálták Limfon Hodgkinnal, egyfajta vérrákkal. Sokáig nem akarta elfogadni állapotát, de most már azt nem fogadja el, hogy a külvilág olyan betegként tekint rá, aki nem élvezheti az életet. „A Yuppi lehetőséget ad arra, hogy ne betegnek, hanem normális embernek érezd magadnak” – fogalmazott a kampány egyik résztvevője, aki a projekt során bulit is szervezett onkológiai pácienseknek.
Bia Poenaru (balra) kezdeményezésére együtt kapcsolódtak ki az onkológiai páciensek
Fotó: Facebook/Bia Poenaru
A Yuppi Tábormozgalom Egyesület #IamMyAdvocate elnevezésű kezdeményezése 149 900 eurós támogatásban részesült az Active Citizens Fund Románia program keretében, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszíroz egy uniós projekt keretében.
Az egyesület 2011-ben jött létre, azóta ingyenes élményterápiás táborokat biztosít a rákbeteg, diabéteszes vagy más autoimmun betegségben szenvedő gyerekeknek és fiataloknak, valamint családjaiknak. A kezdetektől fogva 1722 gyerek, kamasz és családjaik, 1457 önkéntessel együtt 32 táborban és 13 online tevékenységen vett részt. A Yuppi az első olyan romániai tábor, amely az élményterápia módszerét használja: a tevékenységek – mászás, evezés, lovaglás, íjászat – segítik a gyerekeket és kamaszokat újra felfedezni önbizalmukat, növelik függetlenségüket, és alapvető érzelmi erőforrásokat biztosítanak számukra a betegség elleni küzdelemben.
Támogató közösséget hozna létre krónikus betegségben szenvedő fiatalok számára a Yuppi Tábormozgalom Egyesület.
Továbbra is aggasztóan magas a sókoncentráció mind a Korond-patak és a Kis-Küküllő, mind a Nagy-Küküllő és a Maros vizében – nyilatkozta szombaton Parajdon Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Mága Zoltán magyarországi hegedűművész 24 tonna segélyt adományozott szombaton a háromszéki Nagyborosnyón élő árvízkárosult családoknak.
Nagyon rossz jövőképre kell felkészülni a Kis-Küküllő mentén szakértők szerint, mivel nem lehet eltüntetni a vizekbe, altalajba bejutott brutális sómennyiséget a természetből.
Igényelhetővé vált az úgynevezett „de minimis” kártérítés a Parajdon bejegyzett, vagy ott munkapontot működtető vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások számára.
A süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát – közölte a gazdasági miniszter.
Romániában elkészült egy átgondolt sportstratégia – mégsem történt semmi. Mert a sport még mindig nem számít igazán – hangsúlyozta Călin Hințea professzor a kolozsvári Sports Festival színpadán, hozzátéve, hogy a sport nem stadionokkal kezdődik.
A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.
Radu Jude filmrendező, forgatókönyvíró legújabb, a Berlinalén bemutatott Kontinental '25 című filmjének főhősét Tompa Eszter színművésznő alakítja – igencsak hitelesen, hisz személyes tapasztalatai is hozzájárultak Orsolya megformálásához.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány Lupényban, miután péntek délután kiugrott iskolája második emeleti ablakából.
Szünetel a vízszolgáltatás azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa miatt jelen pillanatban magas sókoncentrációjúvá vált vizét használták fel a vezetékes vízhez.
szóljon hozzá!