2011. november 01., 14:332011. november 01., 14:33
Tegnap zárult le a szavazás az Év Fája Romániában versenyen: a leadott szavazatok érvényesítése után az első helyen a köpeci szil végzett 13.096 érvényes szavazattal, a második helyet a vágási tölgy nyerte el 12.724 érvényes szavazattal, míg a harmadik helyet a temesvári platán nyerte el 2.270 szavazattal.
A köpeci 300 éves mezei szilfaóriás, Köpec falutól északra, a Barót vize fölött átívelő híd szomszédságában, egy néhai vízimalom udvarán áll. Az impozáns méretű, több mint 35 méter magas fa körmérete több mint hét méter, így átöleléséhez öt felnőtt emberre is szükség van.
A második helyen végyett vágási tölgy több mint négyszáz éves fa: nyolc társával együtt a vágási római katolikus templom mellett látható. Ez a cserefa a sorban a legelső és egyúttal a legnagyobb a fák közül. Kerülete 5,10 méter, magassága megközelítőleg 20 méter.
A harmadik helyezett temesvári platánt Gyümölcstermelők utcáján láthatja az arra járó. Törzse vastag, mint két jókora hordó. Amikor növekedésnek indult, a város még török kézen volt, a temesvári vilájet központja lehetett. A faóriás védett, biztonsági okokból a polgármesteri hivatal sárgára festett fémkerítéssel is körülvette.
A győztes fát a program elindítója, a Polgár-Társ Alapítvány benevezi az Év Fája Európában versenyre is.
A verseny fő célja felhívni a figyelmet a fák fontosságára, de ugyanakkor a környezet védelmére is.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.