Fotó: Rompres
2007. augusztus 08., 00:002007. augusztus 08., 00:00
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, illetve az ötkarikás mozgalom több más vezetője szintén ott lesz a rendezvényen, amelyre meghívást kaptak a nemzeti olimpiai bizottságok is. Rogge személyesen adja át a játékokra szóló meghívót a tagszervezetek küldöttségeinek.
„Szeretnénk jelezni a világnak, hogy szívesen látunk mindenkit, tárt karokkal fogadjuk a vendégeinket Pekingben az olimpia alkalmából. Igyekszünk már most fokozni a hangulatot itthon és külföldön egyaránt” – mondta Csao Tung-vu, az olimpiai szervezőbizottság kulturális programokért felelős vezetője.
Kínában nagy érdeklődés övezi az ötkarikás játékokat. Egy német felmérés szerint sehol sem várják akkora érdeklődéssel a jövő évi, pekingi olimpiát, mint a rendező országban. Az 1,3 milliárdos lakosság több mint háromnegyede mutat érdeklődést az ötkarikás seregszemle iránt – egy évvel ezelőtt ez az arány még csak kétharmad volt. A képzeletbeli rangsor második helyén Japán áll, ahol az emberek 69 százaléka tekinti az olimpiát a legnagyobb sporteseménynek. Németországban 64 százalék várja már a kínai olimpiát, a spanyoloknál viszont mindössze 38 százalék.
Az ázsiai ország rekordszámú lángvivőt választ ki: csaknem 22 ezer fáklyavivő részvételével tervezik az olimpiai lángot végcéljához eljuttatni. A lángvivők öt százaléka lesz külföldi, a fáklyásokat kísérő, rájuk vigyázó mintegy ötezer főt kínai egyetemisták közül választják ki. Az eddigi olimpiai „lángszállítási” csúcsot Sydney tartotta 12 102 fáklyavivővel.
A kabalafigurák számában is rekordot dönt Kína. Az öt karika jegyében öt alakot választottak ki a szervezők a pekingi olimpia kabalafigurájának: Pej Pej egy kék hal, Csing Csing egy fekete panda, Huan Huan a vörösen égő olimpiai láng lelke, Jing Jing sárgás színű tibeti antilop, míg Ni Ni egy zöld fecske. Az angol átiratban az öt alak nevének első tagjait összeolvasva (Bei-Jing-Huan-Ying-Ni) azt jelenti, hogy Peking üdvözöl téged. A kabalafigurák Kína állatvilágát, a színek pedig a földrészeket szimbolizálják. A létszámot tekintve olimpiai csúcs született, hiszen ennyi sok kabalát még egyik játékon sem vonultattak fel. Az eddigi „rekordot” a 2000-es sydneyi nyári, valamint a 2002-es Salt Lake City-i téli olimpia tartotta három-három kabalával.
A pekingi olimpián 28 sportág képviseltet magát, a versenyek 39 helyszínen folynak majd. Thomas Bach, a NOB német alelnöke szerint az ötkarikás testületnek nem szabad pénzügyi korlátokat szabnia a doppingellenes küzdelemben a jövő évi pekingi olimpián. Jelezte, a tervezett vizsgálatok száma eléri majd a 4500-at, miközben a legutóbbi nyári játékok idején, Athénban 3667 tesztet végeztek el.
A mára tervezett ünnepségek negatív felhanggal is párosultak. A Human Rights Watch nemzetközi emberjogi szervezet tegnapi jelentése szerint Kína továbbra is zaklatja, megfélemlíti és őrizetbe veszi azokat a külföldi újságírókat, akik kényes témákról készítenek tudósításokat, ezzel pedig az ázsiai ország megszegi a sajtószabadságra vonatkozó ígéreteit. A Tibettel, az AIDS-szel és a különböző tüntetésekkel kapcsolatos témák gyakran végződnek a riporterek őrizetbe vételével és a külügyminisztérium általi bírálattal. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet is elítélte Kínát, mert szerinte a 2008-as olimpiai játékok nem fogják beváltani a hozzájuk fűzött reményeket, nem hozzák el a nagyobb társadalmi szabadságot.
Udvardy Panna és Veronika Erjavec párosa nyerte meg a 275 ezer dollár összdíjazású salakpályás női tenisztornát Jászvásáron, ezzel a magyar játékos első páros trófeáját szerezte meg a WTA Touron.
A magyar férfi vízilabda-válogatott 18-12-re legyőzte a címvédő horvát csapatot a szingapúri világbajnokság vasárnapi negyeddöntőjében.
A magyar női vízilabda-válogatott 12-9-re legyőzte az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
15-11 arányban legyőzte Romániát a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri vizes világbajnokságon pénteken megrendezett keresztbejátszáson, így a negyeddöntőben, a legjobb nyolc között szerepelhet.
A kupagyőztes Paksi FC 3-0-ra kikapott a Kolozsvári CFR vendégeként a labdarúgó Európa-liga selejtező első fordulójának csütörtöki visszavágóján, így 3-0-s összesítéssel búcsúzott a sorozattól és a Konferencia-ligában folytatja szereplését.
A magyar válogatott 10–9-es vereséget szenvedett az Európa-bajnok spanyol csapattól a szingapúri vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján, így másodikként jutott tovább csoportjából.
Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokság csoportkörében: Varga Zsolt együttese hétfőn 23-18-ra diadalmaskodott a japánok felett.
A Chelsea nyerte az első, 32 csapatosra bővített labdarúgó-klubvilágbajnokságot, mivel vasárnap a New York-i döntőben 3-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germain együttesét.
Második csoportmérkőzését is megnyerte a magyar női vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokságon: Cseh Sándor együttese a torna vasárnapi játéknapján 33-13-ra diadalmaskodott a japánok felett.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Magyarországnak 2036-ban lehet a legnagyobb esélye a nyári játékok megrendezésére, azt követően viszont már nagyobb lesz az európai konkurencia.