2008. december 02., 17:422008. december 02., 17:42
Kovács András Ferenc színházi témájú versei voltak terítéken a Kolozsvári Állami Magyar Színházban tartott nyilvános beszélgetésen, ahol Visky András drámaíró, dramaturg és Tompa Gábor rendező faggatta a versbeli szerepjátékairól elhíresült költőt. „Tompa Gábor és Visky András szerencsés emberek, hogy ’színházzal’ dolgozhatnak, nekem ez egy másik életben fog megadatni” – vélte Kovács András Ferenc, akinek életútja mégis elválaszthatatlanul kötődik a színházi világhoz. Mint ahogy Sibi canit et musis című versének kezdősorában – „Szatmáron születtem, színésznőből lettem” – írja: édesanyja valóban színésznő, édesapja pedig rendező-dramaturg, és a költőt – mint mondta – a szatmárnémeti teátrum „nevelte fel”.
A marosvásárhelyi Látó Szépirodalmi Folyóirat és a pécsi Jelenkor Kiadó közös rendezvényeként Visky András Gyáva embert szeretsz című új verseskönyvét mutatják be a marosvásárhelyi Philothea Klubban ma 17 órától. Az A könyvek alcímű kötet verseket, prózaverseket tartalmaz, amelyeket az alaki változatosság, az imaforma, a témává tett betű és hang jellemez. A szakrális átnyúlik a személyesbe, majd az irány megfordul, és az egyén története válik biblikussá. A két világ nem csupán egymás hangján szólal meg, hanem egymásba is íródik. A vásárhelyi könyvbemutatón Kovács András Ferenc költő, a Látó főszerkesztője beszélget a szerzővel, a rendezvényen részt vesz Koszta Gabriella, a Jelenkor Kiadó szerkesztője is. |
Az ifjúságát meghatározó élmények: a színházi témák, a figurák, a zsargon, a belső dialógusok és monológok köszönnek vissza a „színházközeli” verseiben. Ezekben a szövegekben történeteket mond, amelyben négyen vagy öten is megszólalnak, és bevallása szerint gondolt már arra, hogy ideje lenne végre valami mást is írni, aminek valóban színházi dimenziója van. Kovács András Ferencnek mégsincs elkészült drámája, mint mondta, szorongva fogna neki ennek a feladatnak, talán, mert túl sokat tud a témáról.
A színházi ihletettségű versek mellett a hétfői beszélgetésen előkerült a szövegkönyvként is értelmezhető Jack Cole daloskönyve című kötet, amelyről a szerző elárulta, hogy igazából játékként, sőt „örömkönyvként” született, Jack Cole története pedig az 1996-os megjelenése óta már két különböző előadást is megért.
Kovács András Ferenc színházi költeményeit leginkább a játékosság és a szatirikus hangvétel jellemzi, és különösen igaz ez a Tompa Gáborral közösen írt négykezes versekre, az úgynevezett „kétbalkezesekre”, amelyek kapcsán Visky arra hívta fel a figyelmet, hogy az éppen tíz éve megjelent Depressio Transsylvaniae című kötet versei – még a vidám felütésűek is – a halál-tematikába torkollnak. „Az élettel foglalkozunk, a pillanatok sorozatával, de a színház mögött mégis más van, mint ami látható. Minden pillanatban a pusztulásról szól – ez azokban a nagyon jó drámákban érezhető, amelyek nem a halálról szólnak, elsiklanak felette, mintha nem is volna. Ez tulajdonképpen a megfricskázott pusztulás. Rossz lenne, ha a halállal és nem a halál utáni fénnyel fejeződnének be a dolgok” – vélekedett Kovács András Ferenc.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.