2008. november 20., 15:552008. november 20., 15:55
A szűkszavú mondat mögött gigantikus tartalom áll: a tervek szerint ma rajtoló Europeana kezdésként kétmillió digitalizált tételt – filmet, fényképet, festményreprodukciót, hanganyagot, kéziratot, térképet, újságcikket és könyvet – bocsát az érdeklődők rendelkezésére. Ezzel lehetővé válik, hogy bárki képernyőre varázsolja az európai kultúrkör kívánt szeletét – a portálon böngészők ugyanis voltaképpen egy olyan folyamatosan bővített digitális enciklopédiában lapoznak, amelynek fejezetei az európai könyvtárak, múzeumok, nemzeti filmarchívumok, képzőművészeti gyűjtemények minden jelentős anyagát tartalmazzák.
Az Europeana az ókori Alexandria híres könyvtárának mintájára kívánja felhalmozni és az internet segítségével bárki számára elérhetővé tenni a kontinens kulturális értékeit. A terv szerint a kultúrkincstár állománya 2010-ben válik teljessé, és 6–10 millió tételt fog tartalmazni. A portálon bemutatott tartalom több nyelven is elérhető lesz: míg kezdetben a nagy világnyelveken – angolul, franciául, németül – kaphat információkat a látogató, a projekt kiteljesedésével 21 európai nyelv kísérőszövege közül lehet majd választani. Az egyes tartalmak nem elszigetelten, hanem kontextusokban lesznek elérhetőek: ha például valaki Leonardo da Vinci híres festménye, a Mona Lisa iránt érdeklődik, először a kép reprodukcióját, majd a vele kapcsolatos tudományos értekezéseket, cikkeket is képernyőre hívhatja. Az unió információs és médiaügyi biztosa, Viviane Reding bejelentése szerint a weboldal november 20-án kezdi meg működését, és válik elérhetővé a www. europeana.eu internetes címen.
Kódexeket, tekercseket, térképeket, antik szövegeket eddig is digitalizáltak a szakemberek, azzal a céllal, hogy megmentsék azokat a pusztulástól. Az Europeana portál azzal írja fölül az értékmentő törekvéseket, hogy a széttagolt állományokat, a csak szakmai fórumok által ismert és használt adatbázisokat egy közös felületen gyűjti össze. Kihívást az jelentett, hogy milyen módszerrel és milyen fontossági sorrendben kerülnek majd a portálra a közös kultúrkincs egyes elemei. Az Europeana felelősei szerint a bemutatásban a nemzeti kultúrák legfontosabb elemei élveznek elsőbbséget, olyan értékű dokumentumok, mint például Gutenberg Bibliája, vagy a Magna Charta. Fontos kritérium az is, hogy a politika ne szólhasson bele az oldalra felkerülő tartalomba. Az Europeana interaktívan bővül, a tartalmak feltöltésében részt vehet minden olyan kulturális szervezet – például könyvtárak, múzeumok, levéltárak –, amely megfelel a szerkesztők által megszabott technikai kritériumoknak. Így csak az intézmények elkötelezettségén múlik, hogy egy adott nemzet kurtúrkincse milyen mértékben jelenik majd meg a portálon.
A virtuális enciklopédiát a Google digitalizálási törekvéseivel szemben hozta létre az Európai Unió. Az amerikai keresőóriás ugyanis 2004-ben indított hasonló célú könyvtári projektet, amely keretében eddig közel 7 millió könyvet és újságcikket tettek elérhetővé az interneten. Bár az anyagok egy része ingyenes, a szerzői jog által védett könyveket pénzért lehet letölteni. A kritikus álláspontra helyezkedők szerint a Google vállalkozása profitorientált, és az amerikai irodalomra helyezi a fő hangsúlyt – ezzel szemben az EU-tagállamok nemzeti könyvtáraiban őrzött 2,5 milliárd kötet mindössze 1 százaléka digitalizált. A kultúra internetes népszerűsítésében lehetőséget látó Microsoft is megpróbálkozott az ötlettel, a multinacionális szoftvercég 2006-ban indította el on-line könyvtárát, de másfél év és 750 ezer cím digitalizálása után feladta a vállalkozást. Ellenlépésként először Franciaország hozta létre a riválisnak szánt Quaero keresőt, majd öt másik európai állammal közösen rendelkeztek az Európai Digitális Könyvtár kialakításáról, amely az Europeana alapját képezi.
Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.