2008. december 29., 21:572008. december 29., 21:57
Sokak számára alapos tervezgetés és készülődés előzi meg az év utolsó napját: egyesek kedves ismerőseikkel közös utazást, kirándulást, hatalmas táncos összejöveteleket szerveznek, mások a televízió előtt vagy épp munkában töltik az óévbúcsúztató-újévköszöntő estét. Az erdélyi színházi társulatok némelyikénél is munkával telik szilveszter estéje: a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulata és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház bemutatóval, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata pedig 18 órától Bolond vasárnap című előadásával várja azokat a színházkedvelőket, akik derűsen és jó hangulatban szeretnék köszönteni a 2009-es esztendőt.
Michael Frayn Még egyszer hátulról (Noises Off ) című frenetikus vígjátékát mutatja be szilveszter estéjén 19 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színház Bokor Péter rendezésében.
A szerző, Michael Frayn 1933-ban született London külvárosában. Pályafutását a The Guardian című lap riportereként kezdte, majd 1962–1968 között a The Observer című lap rovatvezetője volt, majd évekkel később olyan országokról tudósított a lapnak, mint Kuba, Izrael, Japán és Svédország. A BBC televíziós csatorna számos dokumentumfilmjét vetítette Berlinről, Bécsről, Ausztráliáról, Jeruzsálemről, Prágáról, Budapestről és London külvárosairól.
A 20. század legjobb vígjátékaként emlegetett Noises Off egy hisztérikus, de jóindulatú társulatot mutat be, amely a végletekig stresszelt rendező irányításával egy olcsó vígjáték, az Ádámkosztüm bemutatójára készül. Michael Frayn műve a kaotikus rendelkező próbától az utolsó, borzalmas bukással járó előadásig követi a színészeket; közben ajtók csapódnak, románcok szövődnek, replikákat vétenek el, szívek törnek össze, és szardíniát lopnak – teljes a zűrzavar. Az 1982-ben írt vígjátékot nagy sikerrel játszották a világ számos országában Olaszországtól Kínáig, de legtöbben talán mégis a darab Peter Bogdanovich rendezte, 1992-ben készült, azonos című filmváltozatát ismerik. Mára a darabot harmincnégy nyelvre fordították le, és nyelvenként is létezik három-négy különböző cím alatt futó változat.
„A három létező magyar fordítás közül azt választottuk, amelyik nekem is és az irodalmi titkárságnak is legjobban tetszett, azaz a Hamvai Kornél-féle szöveget. A többiben magyarosították a neveket, a helységeket, vagy átírták a viszonyokat, Hamvai viszont pontosan Michael Frayn szövegét adja vissza” – mondta el a kolozsvári születésű Bokor Péter rendező, akivel már volt alkalma megismerkedni az erdélyi közönségnek, hiszen 2000-ben Timberlake Wertenbaker Kinek kell a színház? című előadását, 2006-ban Ken Ludwig Botrány az operában című nagysikerű bohózatát rendezte a kolozsvári színházban, 2004-ben pedig Michel Tremblay Bingó! Bingó! című darabját és 2006-ban Burt Shevelove és Larry Gelbart Hallottátok, mi esett meg útban a Fórum felé?! című drámáját vitte színre a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulattal. A kolozsvári szilveszteri előadás alkotói nem a darab radikális újraértelmezését tűzték ki célul, hanem a szöveg és a szerzői utasítások leghűbb megvalósítását. „A darab olyan jól és feszesen van megírva, hogy mindenképpen kárára válna, ha megváltoztatnánk azt, ami az egész világon már óriási sikert aratott. Fantasztikus megvalósítások születtek világszerte – jómagam hat különböző verziót láttam Ausztráliában, Amerikában, Kanadában és Európában. Azt akartam, és azt javasoltam a színészeknek is, hogy a darabot a lehető legpontosabban állítsuk színre” – magyarázta a rendező.
A Még egyszer hátulról című darabból készült, közel kétórás produkció szerepeiben Panek Kati, Dimény Áron, Skovrán Tünde, Bíró József, Csutak Réka, Dengyel Iván, Keresztes Sándor, Kántor Melinda, Laczkó Vass Róbert lép színpadra. Az előadás díszletét és jelmezeit Carmencita Brojboiu jegyzi.
Hagyományaihoz híven a nagyváradi Szigligeti Társulat is vidám bemutatóval zárja az óévet: december 31-én 21 órától a Nóti Károly jeleneteiből és dalaiból összeállított, a Fele is tréfa című kabarét adják elő, majd a premier után éjfélkor a színészek és a nézők közös koccintással búcsúztatják az idei esztendőt.
„Az elmúlt évekhez képest újszerű kabaréval jelentkezünk, legutóbb ugyanis az 1990-es évek elején, mutattunk be egyetlen szerző – Fehér József – írásaiból összeállított kabarét” – mondta Meleg Vilmos, a Szigligeti Társulat igazgatója, a szilveszteri előadás rendezője.
Tavaly a Csárdáskirálynő bemutatásával búcsúztatták az évet, az operett viszont kifejezetten színházi környezetet igényel, és mivel a váradi színházat épp felújítják, úgy döntöttek, hogy idén kabarét tűznek műsorukra – tudtuk meg az igazgatótól, aki a műsorterv összeállításakor felvetette az egyszerzős kabaré ötletét, Nóti Károlyt pedig Nemlaha György, az előadás szerkesztője választotta ki.
A tasnádi születésű, Zilahon tanuló és Kolozsváron újságíróskodó Nótinak több mint kétszáz jelenete maradt fenn, és mintegy harminc közül választották ki azt a tízet, amelyet bemutat a váradi társulat. A szilveszteri előadáson csak nyolc jelenet lesz látható, hogy az éjféli újévbelépést üdvözlő koccintást el ne késsék, a további előadások során viszont mind a tíz jelenetet előadják. Többek között a Lepsénynél még megvolt című jelenetet, A csillár, a Horgászás és a A cég menyasszonya című darabokat láthatja a nagyérdemű, a jelenetek között pedig a szerző dalait hallhatják majd. A válogatás fő szempontja az volt, hogy olyan jelenetekből álljon össze a műsor, amelyeket a váradi színpadon már játszottak a váradi színészek – ismertette Meleg Vilmos. Szilveszterkor Csepei Róbert, Csíky Ibolya, Fazakas Márton Erzsébet, Fodor Réka, Gajai Ágnes, Hajdu Géza, Herman Ferenc, Kiss Csaba, Kovács Enikő, Meleg Vilmos és Molnár Júlia lép a nagyváradi közönség elé.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház a Francis Veber Balfácánt vacsorára című darabjából készült Mircea Cornişteanu, a Craiovai Nemzeti Színház igazgatója rendezte új előadásával várja a közönséget 2008 szilveszterén 18 órától.
A darab szerzője, Francis Veber francia drámaíró, a kortárs vígjátékirodalom egyik legkiemelkedőbb képviselője. Legfontosabb céljának az emberek nevettetését tartja – fejtette ki egy interjúban az író. A sikert és a világhírt az 1972-ben készült közismert Magas szőke férfi felemás cipőben című film hozta meg számára, de nevéhez fűződik több olyan világsiker forgatókönyve, esetenként rendezése is, mint Az őrült nők ketrece, Ágyő, haver!, Balfácán, Pofa be!, Balekok, Topmodell a barátnőm vagy a Négybalkezes.
A Balfácánt vacsorára című darab főhőse Pierre Brochant gazdag könyvkiadó, aki barátaival különös vacsorákat szervez, amelyre minden meghívottnak hoznia kell egy balfácánt, és akinek a legidiótábbat sikerül felhajtania, az a vacsora végeztével díjat kap. A balfácánok persze nem is sejtik, hogy a vacsora róluk szól, így mindenki nagyon jól mulat. Egyik este ismét egy ilyen összejövetelre készülnek, de a könyvmágnás dereka megfájdul, és mivel a csinos feleségének is elege van már ebből az ízléstelen szórakozásból, úgy dönt, hogy lemondja a vacsorát. Erről azonban már nem tudja értesíteni félnótás vacsoravendégét, François Pignont, aki lelkesen készül az esti rendezvényre, és meg is érkezik Brochanték lakására. A hobbiként gyufaszálakból épületmaketteket készítő pézügyminisztériumi adóhivatalnokot nem lehet távozásra bírni, sőt buzgó segítőkészségének köszönhetően megérkezik a lakásba a főhős nimfomán exbarátnője, egy régi ismerős és egy megszállott futballdrukker adóellenőr is, így a bohózat szabályainak megfelelően egyre inkább elszabadul a pokol, és Pignonnak hála, Brochant életébe beköltözik a káosz.
Az előadásban Mircea Cornişteanu rendező mellett Puiu Antemir díszlettervező és Doina Antemir jelmeztervező dolgozott, a színpadon Pálffy Tibort, Váta Lorándot, Erdei Gábort, D. Albu Annamáriát, Gajzágó Zsuzsát, Nemes Leventét, Veress Lászlót, Nagy Kopeczky Kálmánt, B. Piroska Klárát és Ruszuly Évát láthatják az érdeklődők.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.