Fotó: A szerző felvétele
2008. április 29., 00:002008. április 29., 00:00
Az értékes képek egy osztrák mûtárgyszállító cég speciális belsõ klímarendszerû teherautóján, törésbiztos mûanyag rekeszekben érkeztek a hétvégén a csíkszeredai Mikó-várba, ahol azokat Boros Judit és Szücs György tárlatrendezõ, a Nemzeti Galéria mûvészettörténésze irányításával csomagolták ki és helyezték el a termekben. A kiállítás biztosítási értékét biztonsági megfontolások miatt titokban tartják a szervezõk.
A Magyar Nemzeti Galéria erre az alkalomra ingyen kölcsönözte a festményeket, melyekbõl 17 a budapesti galéria állandó tárlatának része. A képek kétharmada az elmúlt években bejárta Európát: többek között Firenzében, Párizsban, Krakkóban, Bécsben állították ki õket – jelezte Gyarmati Zsolt, a csíkszeredai múzeum igazgatója. További öt festmény a Székelyföldrõl, a Maros Megyei Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum és a házigazda Csíki Székely Múzeum tárlóiból származik.
„Elõször lesz látható Erdélyben ilyen átfogó kiállítás a nagybányai iskola és mûvésztelep anyagából. Minden látogatót lenyûgözõ élményben kívánunk részesíteni, de igényességét tekintve a tárlat a mûvészetértõ elitet szólítja meg” – mondta el Gyarmati, hozzátette, a méretét és látogatottságát tekintve mérföldkõnek számító tavalyi Munkácsy-kiállítás után most egy még színvonalasabb tárlatot nyitnak meg. „Célunk visszahozni a kulturális köztudatba a nagybányai festõket, rangjuknak megfelelõen kezelni azokat, akiknek mûveit egykor az egész európai mûvészvilág ismerte és értékelte” – magyarázta Gyarmati.
A tárlat elsõsorban az iskola alapító nemzedékére koncentrál, Hollósy Simon, Thorma János, Réti István, Ferenczy Károly, Ziffer Sándor képei alkotják a kiállítás gerincét. A második nemzedékként ismert „neósok” vagy másként a „magyar vadak” (akik a francia fauvizmus és Matisse körének hatását fejlesztették tovább Nagybányán) közül Ziffer több munkáját láthatja a közönség, míg a két világháború közötti idõszak stílusait Aba-Novák, Szobotka és Nagy Imre mûvei illusztrálják.
A kronológiai és tematikai szerkesztésen túl a látogató elé táruló látvány határozza meg a képek elrendezési módját. „Fontos, hogy milyen látványt fog át a szemlélõ tekintete, hogy az egyszerre látható festmények jól mutassanak együtt” – mondta el a képek csomagolása közben Boros Judit, hozzátéve, a folyosón valószínûleg Börtsök Samu Nagybánya-látképe fogadja a tárlatra érkezõket, a terembe lépve pedig Glatz Oszkár Est a havason címû festményére esik az elsõ pillantás. A képek elrendezése és akklimatizálódása után további kétnapos munka a világítás beállítása, amit fénytechnikai szakemberek végeznek. A július 21-éig látogatható kiállításra csak Nagybányáról több száz érdeklõdõ jelezte elõre részvételi szándékát.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.