2010. március 15., 09:482010. március 15., 09:48
Ideje lenne a hazai gáz- és áramfogyasztóknak elgondolkozniuk azon, hogy szabadon választhatnak szolgáltatót – szögezte le hétvégi marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján Ioan Roman, az Országos Energiaügyi Hatóság (ANRE) alelnöke.
Mint hangsúlyozta, furcsállja, hogy a romániai gázfogyasztók mindössze 0,04 százaléka élt a választás lehetőségével, viszont ezek nagyfogyasztók. Az áramfogyasztók esetében 0,06 százalék választott szabadon szolgáltatót. A szakember emlékeztetett, 2007. július 1. óta teljesen nyitott a földgáz- és villamosáram-piac, elméletben azóta választhatunk más szolgáltatót, mint amellyel eddig szerződéses viszonyban álltunk.
Romániában jelenleg 39 cég foglalkozik földgáz értékesítéssel, elméletileg bármelyik cégtől igényelhetünk szolgáltatást, de egyelőre a kisebb vállalkozások csak társulásokkal, cégekkel tárgyalnak. „A fogyasztó a forgalmazóval, vagyis a kereskedővel köt szerződést, akinek szerződést kell kötnie azzal a céggel, amely a hálózat, a csőrendszer tulajdonosa.
Erdélyben és Moldvában a hálózat az E.ON Gaz tulajdonában van, délen a GDF Suez a rendszertulajdonos”, magyarázta az alelnök. Viszont még így is megtörténhet, hogy egy másik szolgáltatótól alacsonyabb árat lehet kialkudnia a jelenleg fizetettnél.
Az alelnök közlése szerint naponta több száz panasz érkezik az ANRE-hez, amelyekből az derül ki, hogy a fogyasztók nem ismerik jogaikat. Leszögezte, ha a fogyasztónak kifogásai vannak a szolgáltatóval szemben, természetesen panaszt tehet a szolgáltatás minőségével kapcsolatban, és erre a szolgáltató 15 napon belül köteles válaszolni.
Ellenkező esetben 30 lejes pénzbírsággal sújtható. Ha valaki azt kifogásolja, hogy túl nagy összeg szerepel a számláján, és erre 10 nap alatt nem kap választ, akkor a szolgáltató 50 lejes büntetéssel sújtható, ami levonható a fogyasztói díjból. A gáz árának az összetételével kapcsolatban Ioan Roman elmondta: az érték 70 százalékát a beszerzési ár teszi ki. A fennmaradó 30 százalék a szállítók, tározók tarifáiból és az árrésből adódik.
A sajtótájékoztatón jelenlevő újságírók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a közeljövőben drágul-e a földgáz. Ioan Roman ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondott: felelőtlenség lenne részéről, ha ezt megsaccolná. Annyit azonban elárult, hogy a szolgáltatók már a tavaly több mint 10 százalékos áremelést kértek, és körülbelül egy hónapon belül várható döntés ezzel kapcsolatban.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.