2010. május 12., 12:512010. május 12., 12:51
A legtöbben Bukarestben demonstráltak, ahol mintegy ezer nyugdíjas a Cotroceni-palota előtt Traian Băsescu államfő és a kormány lemondását követelte, többen a felállított fémkordonokon áttörve megpróbáltak behatolni a palota kapuján. Az ostromot a csendőrség akadályozta meg újabb kordonok felállításával.
A lökdösődésben több nyugdíjas a földre esett, néhány idős ember rosszul lett és orvosi ellátásra szorult. Később a demonstrálók küldöttsége az elnöki hivatalban találkozott Valeriu Turcan elnöki szóvivővel. A rövid megbeszélés után Dumitru Cojan szakszervezeti vezető bejelentette: semmilyen eredménnyel nem járt a találkozó, a nyugdíjasok pedig addig tiltakoznak a Cotroceni-palota előtt, amíg a kormány le nem mond a nyugdíjcsökkentésről. A nyugdíjasok azt mondják: jövedelmüket nem csupán a 15 százalékos csökkentés kurtítja meg, hanem a nyár elején bevezetésre kerülő orvosi vizitdíj, illetve a következő időszakban várható drágulások is. Dragoş Nedelcu, a nyugdíjasok szakszervezeti szövetségének elnöke szerint az időseknek nincs módjuk a munkabeszüntetésre, így csak az utcára vonulással tiltakozhatnak a megszorítások ellen.
Galacon a nyugdíjasok megpróbáltak behatolni a prefektúra épületébe, a több száz fős csoport ezt megelőzően elzárta az utcát. A nyugdíjasokat a csendőrség fékezte meg. Hasonló helyzet alakult ki Iaşi-ban is, ahol mintegy 250 nyugdíjas próbált áttörni a csendőrkordonon és behatolni a prefektúra épületébe. Kolozsváron mintegy hatvan nyugdíjas gyűlt össze a prefektúra előtt, ahol a kormány és az államfő lemondását követelték. Tüntettek Nagyváradon is, ahol a nyugdíjasok küldöttsége megpróbált behatolni a prefektus irodájába, a csendőrség azonban itt is közbelépett. Beszterce-Naszód megyében egy idős férfi a mankójával próbálta megütni a prefektust, aki megígérte, hogy továbbítja a kormánynak követeléseiket. Temesváron, Marosvásárhelyen, Zilahon, Szatmárnémetiben és Nagyszebenben is utcára vonultak a nyugdíjasok a megszorítások ellen tiltakozva.
Meghatározatlan ideig tartó általános sztrájkot hirdettek május 31-étől a tanügyi szakszervezetek, az oktatók szerdától nem írnak osztályzatokat a naplóba, és nem vesznek részt az országos felmérő vizsgákon. A szakszervezetek úgy döntöttek, május 19-én nagygyűlést rendeznek Bukarestben, tiltakozva a tervezett bércsökkentések miatt. Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint a döntés az oktatásügyi szakszervezetek vezetőinek szerdai megbeszélésén született, a tiltakozó akciókra pedig mind a közoktatásban, mind pedig a felsőoktatásban sor kerül. Gheorghe Isvoranu, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke azt mondta: a pedagógusok amiatt tiltakoznak, hogy a kormány béreik csökkentését tervezi. „Az aktív és nyugdíjas oktatókat nem lehet felelőssé tenni az éveken át tartó klientúraépítés költségeiért” – hangoztatta Isvoranu. A tanügyi szakszervezetek mintegy száz tagja tüntetett kedden a parlament bukaresti épülete előtt a bércsökkentés miatt tiltakozva. A szakszervezetek bejelentették, hogy május 19-én mintegy 40 ezer oktató vesz részt a bukaresti Győzelem térre tervezett nagygyűlésen.
Eközben Daniel Funeriu oktatási miniszter tegnap bejelentette, csütörtöktől párbeszédre hívja a tanügyi szakszervezetek képviselőit, a tanárokat pedig felszólította, hogy ne tegyenek eleget a szakszervezetek sztrájkra történő felhívásának, s ne bojkottálják a tanévet. „Úgy vélem, hogy szolidaritással – aminek léteznie kell Romániában – tovább tudunk lépni. Attól nem lesz könnyebb, ha ilyen tiltakozó akciókhoz folyamodunk” – fogalmazott a tárcavezető, aki abban bízik, hogy a mától tervezett megbeszélések során sikerül megfelelő megoldásokat találni a helyzet rendezésére.
Válaszként a miniszter nyilatkozatára Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek elnöke leszögezte, Funeriunak nem áll módjában megoldani a tanügyi rendszer anyagi gondjait, ezért közölte: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszterrel és Emil Boc kormányfővel kért találkozót. „A bérek 25 százalékos csökkentésével járó gondok orvoslása felülmúlja Funeriu hatáskörét. Csak Emil Boc és Sebastian Vlădescu kompetens ebben a kérdésben, azonban ők nem is akarnak számba venni. Azonban hamarosan emberek tízezrei fognak utcára vonulni, és le fogják mondatni a kormányt” – hangoztatta Cornea.
Az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezet a május 19-ére meghirdetett, a szakszervezetek által legalább 40 ezer fősre becsült bukaresti tüntetés után dönti el, hogy csatlakozik-e a tanügyisek május 31-én rajtoló általános sztrájkjához – nyilatkozta tegnap Marius Petcu, az érdekvédelmi szervezet elnöke. Mint mondta, felmerült ennek a lehetősége, de végleges döntést csak a tiltakozó akció után hoznak. Hozzátette: az egészségügy gondjai is nagyok, a bérek és nyugdíjak csökkenése pedig őket épp annyira érinti. „Egész Románia sztrájkol. Mit tegyünk, ha ez a helyzet?” – fogalmazott Petcu.
Hasonlóképpen nyilatkozott Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb vezetője is. Mint mondta, május 19. után döntenek arról, hogy a görögországihoz hasonló, nagyszabású utcai megmozdulásokat szerveznek a továbbiakban is, vagy pedig általános sztrájkba lépnek. Hossu hangsúlyozta, meg kell fontolni az általános sztrájkot, mivel a sztrájknapokat nem fizetik ki, így akciójukkal tulajdonképpen a kormány megtakarító politikáját segítenék.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a május 19-i tüntetésen valamennyi szakszervezet képviselői részt vesznek a Victoria téren.
Az állami tulajdonban levő vállalatok alkalmazottainak 25 százalékos bércsökkentése ellentmond a már megkötött kollektív munkaszerződésnek, a szakemberek távozásához, illetve tömegek utcára vonulásához fog vezetni – jelentette ki tegnap Dumitru Costin, a BNS szakszervezeti tömörülés elnöke. „Ez egy aberrált intézkedés, mivel ezeknek az állami vállalatoknak nagy része versenyben áll a magánszférával. Emiatt nagyon sok jó szakember át fog menni a magánszektorba, a konkurenciához, mivel ilyen körülmények között nem fognak akarni dolgozni” – részletezte Costin. A szakszervezeti vezető azt követően nyilatkozott, hogy Emil Boc miniszterelnök a tegnapi kormányülésen kérte, hogy a közalkalmazottak bércsökkentése vonatkozzon az állami vállalatokra is, egyebek mellett az Eximbankot, valamint a CEC-et is említette.
A kormány által javasolt bér- és nyugdíjcsökkentések ellen foglalt állást tegnap a Pro Europa Liga, amelynek vezetői bejelentették, ingyenes jogi tanácsadást biztosítanak mindazok számára, akiket súlyosan érintenek a megszorító intézkedések. Smaranda Enache, a PEL társelnöke leszögezte, az egyetlen hatékony megoldás a költségvetési hiány kiigazítására az lenne, „ha véget vetnének a közpénzek szórásának és a csempészetnek, büntetnék az adócsalást, s felderítenék a feketegazdaságot”. „Ezen intézkedések nélkül a jövedelmek csökkentése épp annyira törvénytelen intézkedés, mint amenynyire ideiglenes, hiszen nem oldja meg végérvényesen és hosszú távon a román gazdaság törékenységét” – szögezte le Smaranda Enache, aki ugyanakkor felrótta, hogy a megszorításokkal párhuzamosan helyi szinten folytatódik a pénzszórás, a szerződéseket pedig a PDL klientúrájának ítélik oda.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.