Ha bevezetik, minden egyes bankkártyás fizetés esetén tranzakciós illetéket vonnának le a pénzünkből
Fotó: Transferwise.com
Össztűz zúdul a román jegybank és elemzők részéről a költségvetési hiány csökkentését célzó javaslatok között felmerült pénzügyi tranzakciós illetékre. A román liberálisok (PNL) szerint a tranzakciós díj ötlete az RMDSZ-től származik, a szövetség szűkszavúan cáfol, de érdemben nem kommentálja az ügyet.
2025. június 09., 15:592025. június 09., 15:59
2025. június 09., 16:122025. június 09., 16:12
Számtalan bírálat övezi azt a pénzügyi tranzakciós illetéket, amely szerepel a költségvetési hiány csökkentését célzó, a közös kormányzásra készülő pártok által figyelembe vett intézkedések között. Mint arról beszámoltunk, az Európai Unióban kiugróan magas, tavaly 9,3 százalékos deficit lefaragása érdekében intézkedések között egyaránt terítékre került adóemelési, valamint az állami költségek visszaszorításáról szóló javaslat. Bukaresti sajtóinformációk szerint felmerült többek között, hogy vessenek ki pénzügyi tranzakciós díjat is.
Mindez azt jelentené, hogy bizonyos illetéket (egyes értesülések szerint tranzakciónként 1 és 3 lej közötti összeget) kellene fizetnünk az államnak, amikor bankkártyával fizetünk az áruházban vagy online vásárláskor, ha készpénzt veszünk fel a bankautomatából vagy ha pénzt utalunk egy másik bankszámlára. Alexandru Nazare, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökhelyettese már a hétvégén bírálta a javaslatot, értetlenségének adva hangot amiatt, miért ültetne gyakorlatba Románia egy, a kilencvenes évek elején a latin-amerikai országokban alkalmazott pénzügyi modellt. Ennél is hevesebben támadta a tervezett díjat Eugen Rădulescu, a BNR elnökének tanácsadója, aki szerint hasonló megoldásokkal Románia az államcsődbe jutott Venezuela sorsára juthat.
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint pénzügyi tranzakciós illeték is szerepel a költségvetési hiány csökkentését célzó, a közös kormányzásra készülő pártok által figyelembe vett intézkedések között.
„Ez egy aberráció, abszurd lépés lenne, ilyesmit Venezuelában alkalmaztak. Aki ilyet javasol, semmit nem ért a piacgazdaságból, azt képzeli, hogy majd hullani fog a pénz odafentről” – nyilatkozta a Digi24 hírtelevíziónak Rădulescu. Szerinte Románia legnagyobb pénzügyi problémáját az okozza, hogy az adóhatóság (ANAF) teljesen átpolitizált, és nem képes behajtani az állam jövedelmeket, vagyis az adókat és illetékeket.
„Románia évente 9 milliárd eurót veszít emiatt, és mi eközben azon ötletelünk, hogy milyen új adók kivetésével növeljük a költségvetési bevételeket. Holott meg kellene állítani ezt a rablást” – fogalmazott keményen Eugen Rădulescu. Alexandru Muraru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője ugyancsak a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva azt állította, hogy a tranzakciós illeték kivetésének ötlete az RMDSZ-től származik. A Krónika ennek kapcsán megkérdezte Csoma Botondot, az RMDSZ szóvivőjét, hogy igaz-e Muraru állítása, illetve a szövetség támogat-e egy ilyen díj gyakorlatba ültetését. A parlamenti képviselő lapunkkal annyit közölt: nem kívánják kommentálni a tervezett intézkedéseket.
A Digi24 ugyanakkor idézte az RMDSZ-nek a témában a hírcsatornához eljuttatott állásfoglalását, miszerint a tranzakciós illeték kivetésének ötlete „több politikai alakulattól származik”. Az RMDSZ hozzáteszi ugyanakkor, hogy valamennyi, a deficit csökkentésére hivatott lépés egyelőre csak javaslat formájában merült fel, és a koalícióra készülő pártok vezetői még nem döntöttek a konkrétumokról.
A lakosság és a vállalkozások jövedelmének megkurtításán túlmenően visszavetné a Romániában nehézkesen megvalósított digitalizációt, és bátorítaná a készpénzhasználatot, hiszen senkinek nem állna érdekében digitális fizetési formát választani, ez ugyanis minden alkalommal pénzébe kerülne az elektronikus tranzakciót végrehajtó polgárnak, cégnek, intézménynek. Egy ilyen illeték esetén ismét hatalmas sorok keletkezhetnek a különböző hivatalok, intézmények, szolgáltatók székhelye előtt, hiszen az emberek az online fizetési forma helyett a készpénzhasználatot választanák például a számlák kifizetésekor.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn délután újabb konzultációt folytat Nicuşor Dan államfő a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciója vezetőivel. Az elnök vasárnap úgy nyilatkozott, hogy az egyeztetés nyomán már körvonalazódhat egy „vázlat” a kormányprogramról és a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről. „Várják meg, hogy ismertessük a teljes intézkedéscsomagot. Az eddig nyilvánosságot kapott javaslatok mindössze forgatókönyvek, semmi sem végleges” – jelentette ki az államelnök. Dan „lehetségesnek” nevezte, hogy egy héten belül ismert legyen a miniszterelnök-jelölt kiléte, továbbá hogy tíz napon belül beiktassák a parlamentben az új kormányt.
Az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások egyelőre még zajlanak, de akár már hétfőn elkészülhet a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések első „vázlata” – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
A körvonalazódó intézkedések keretében a jelenlegi 10-ről 16 százalékra nőne az osztalékadó, 16-ról pedig 19 százalékra a társasági adókulcs. Várható a jövedéki adó emelése, bizonyos illetményhatár fölött 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulásra köteleznék a nyugdíjasokat és a volt politikai foglyok hozzátartozóit, továbbá többletadót vetnének ki a 10 000 lej fölötti jövedelmekre. Intézmények, hivatalok és ügynökségek összevonása és megszüntetése révén 20 százalékkal csökkenhet az államapparátus.
Emellett állami vállalatok magánosítása és tőzsdére vitele útján is növelnék a költségvetési bevételeket, képbe került többek között a Hidroelectrica energetikai társaság, a Romgaz földgázkitermelő cég, a Nuclearelectrica atomenergetikai vállalat, a konstancai kikötő és a Salrom sóipari vállalat privatizációja. Megemelkednek az útdíjak, adót vethetnek ki a Facebookról, Google-ról, Tiktokról, továbbá a kriptovalutákkal való kereskedésből származó jövedelemre, ugyanakkor megszüntethetik vagy alaposan lefaraghatják a közalkalmazottak bérpótlékainak egy részét.
Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Facebook-oldalán közölte, azért hívta meg a szakszervezetek képviselőit a Cotroceni-palotába, hogy nyíltan megvitassák a költségvetési egyensúlyt biztosító lehetséges megoldásokat.
Március 3-ától a június 13-i határidőig 708 012 agrártámogatási kérelmet nyújtottak be a romániai gazdák összesen 9 875 710,11 hektár területre – tájékoztatott hétfőn a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) hétfőn közleményben jelentette be, hogy az üzemeltető a nyilvánosságban elhnagzott állításokkal ellentétben nem függeszti fel tevékenység&am
Hétfőn újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt a júniusban.
Nicușor Dan államelnök hétfőn kora reggel találkozott az Alfa Kartell, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS), a CNSLR-Frăția, a Meridian és a Romániai Demokratikus Szakszervezeti Szövetség (CSDR) képviselőivel.
szóljon hozzá!