2010. május 26., 09:182010. május 26., 09:18
A rendőrség és a gyermekek jogainak szavatolását felvállaló szervezetek számára kapóra jött a tegnapi nap, hogy megkongassák a vészharangot a felsorolt jelenségek miatt, 1983 óta ugyanis világszerte május 25-én rendezik meg az eltűnt gyerekek nemzetközi napját. Az idei világnapon ismertetett adatok alapos fejtörést okoztak a romániai illetékeseknek, kiderült ugyanis, hogy a 2003–2004-es időszakhoz képest az elmúlt tizenkét hónapban megtízszereződött, és meghaladta a 3200-at az eltűnt gyermekek száma az országban.
Az Országos Rendőr-főkapitányság tegnap közzétett kimutatása szerint a tavaly április, illetve 2010 áprilisa között hazulról vagy állami gondozásból eltűnt kiskorúak kilencven százaléka önkéntesen hagyta el lakhelyét, közülük mintegy másfélszázan nem töltötték be tizedik életévüket. „Nagyon sokrétű okok vezetnek a gyerekek szökéséhez. A legtöbben a szülői felügyelet hiánya miatt vagy szülői feddéstől tartva távoznak otthonról, utóbbi esetben közrejátszhat egy csínytevés vagy a rossz tanulmányi előmenetel. Sok kiskorú szökik meg otthonából az állandó családi viszályok miatt, mások a pénzkereset reményében, ugyanakkor egyre többen nem tudják feldolgozni, hogy külföldön dolgozó szüleik rokonokra bízzák őket” – vázolta a jelenséget tegnap Adrian Dumitrescu, az Országos Rendőr-főkapitányság eltűnt személyekkel foglalkozó főosztályának vezetője.
Különben az elmúlt évben eltűnt kiskorúak közel tíz százalékát ma is keresi a rendőrség, több mint harminc gyermek ugyanakkor nem önként vette nyakába a világot, hanem elrabolták, és koldulásra kényszerítették vagy szexuális kizsákmányolás áldozataivá váltak. A fenti okok miatt a Mentsétek meg a gyerekeket elnevezésű hazai civil szervezet a rendőrséggel közösen országos akciót indított, amelynek keretében szülőket, gyerekeket, továbbá a gyermekjogvédelmi hatóságokat bevonva próbálják megelőzni a gyerekeltűnési eseteket. Hasonló célból rendezett találkozót tegnap a Mentsétek meg a gyerekeket egyesület és a rendőrség a marosvásárhelyi 19-es számú napköziben – a „kiskorúképzés” szépséghibája mindössze az volt, hogy kizárólag a román ajkú óvodásokat célozta meg. „Nemhogy meg sem hívták a magyar tagozat gyermekeit a találkozóra, de még bennünket, pedagógusokat sem értesített az igazgatónő arról, hogy hasonló rendezvény lesz nálunk. Meg vagyunk döbbenve” – panaszolta lapunknak Máthé Emőke óvónő.
A hangulatos felvilágosító tevékenységet két szociális munkás és egy rendőrfelügyelő tartotta az apró hallgatóságnak, jelvényeket, cukorkákat osztogatva a kicsiknek. „Mit kell tenni, ha valaki cukorkát kínál nektek?” – szegezte a kérdést az óvodásoknak édességgel teli zacskóval a kezében Daniela Moldovan, az egyesület munkatársa, mire a csöppségek hanyatt-homlok szaladtak hozzá, hogy elfogadják tőle az ajándékot. A felnőttek természetesen elmagyarázták nekik, hogy idegentől semmit nem szabad elfogadni, mire az egyik óvodás azonnal rávágta: „Vigyázni kell, mert a cigányok becsapnak, meg ellopják a kicsiket”. Természetesen ezt is magyarázat követte, cáfolva az általánosítást, mondván: a cigányok sem mind rossz emberek.
Adi Nicuşan felügyelő abból vizsgáztatta a kicsiket, tudják-e a nevüket, ismerik-e a lakcímüket. Kiderült: a bemutatkozással még így-úgy elboldogulnak, de a lakcímüket nem ismerik az óvodáskorú gyerekek. A rendőrség munkatársa igyekezett megértetni hallgatóságával: ne féljenek az egyenruhásoktól, mivel „a rendőrök a jó emberek és a gyerekek barátai”. Nicuşan lapunknak elmondta: Maros megyében tavaly 58 gyerek eltűntét jelentették be a rendőrségen, idén pedig 11 kiskorú után kutattak (valamennyien 10 évnél idősebbek). „Mindnyájan önként távoztak szüleiktől, tehát gyermekrablási esetekről a megyében nem beszélhetünk” – tudtuk meg a felügyelőtől.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.