2010. március 15., 09:452010. március 15., 09:45
Bevételi oldalon 595 millió lej szerepel Nagyvárad pénteken elfogadott költségvetésében. Saját alapból több mint duplájára, kormánykasszából azonban 15 százalékkal kevesebbre számítanak idén. A bankhitelek aránya 38 százalékkal kevesebb a 2009-es összegnél.
A helyi büdzsét terhelő működési költségek közül idén az oktatási intézményeké kerül majd a legtöbbe, közel 120 millió lejbe, bár ez még mindig 9 százalékkal kevesebb a tavalyinál. A szociális szolgáltatásokra költendő összeg kétszer enynyivel csökkent tavalyhoz képest, de így is a harmadik helyen szerepel a kiadási oldalon 54,6 millióval, a közszolgáltatások 66 milliója után.
Az egészségügyi rendszer működési költségei 2010-re 18 százalékkal nőttek, főképp amiatt, hogy az önkormányzat vette át a város néhány kórházának kezelését.
Vissza nem térítendő támogatást irányoz elő a büdzsé egyebek mellett a vár restaurálására (4,85 millió lej), a városi kórház egyik szárnyának korszerűsítésére (3 millió), illetve az ipari park infrastruktúrájának kiépítésére (4,2 millió az első, majd 1,2 a második bővítési szakaszra) – ezek mindegyikéhez némi önrész is hozzáadódik.
A Fekete Sas-palota passzázsának felújítására 50, a Madách utcai, jelenleg használaton kívüli átjáróra pedig 35 ezer lejt szándékoznak költeni. A belvárosi turizmus fellendítésére 192 ezer lej vissza nem térítendő támogatásra számítanak, saját bevételből pedig még 36,5 ezer lejjel járulnak hozzá a projekthez.
Az államkasszából kell megérkeznie annak a 3,8 millió lejnek, amit az 1,3 millió lejes önrésszel együtt az állatkert korszerűsítésére fordítanak idén. 5,6 millió lej juthat idén a színházépület belső felújításának befejezésére, 100 millió lej az Ulmann-palota tetőszerkezetére, illetve 50-50 millió lej a Stern, illetve az Apolló-palota helyreállítására.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.