2010. március 18., 10:492010. március 18., 10:49
A program keretében 2010-re 245 millió lej, 2011-re 714 millió lej, 2012-re 576 millió lej, 2013-ra pedig 365 millió lej áll rendelkezésre. Az e-Románia stratégia célja az adófizető polgároknak és vállalkozásoknak az állami intézményekkel való kapcsolattartásának informatizálása.
A bruttó hazai termék (GDP) szintjén a közszolgáltatások informatizálásának hozzájárulása és várható hatásai 90 millió euróra tehetők 2010-re, a 2011–2013-as időszakra pedig 190 millió euróra, áll a szaktárca tegnapi közleményében. Mint rámutatnak, az e-Románia program hatásfokának mértéke az adófizető polgár ideje: mennyi időt tölt információszerzéssel, mennyi idő alatt szerzi be a szükséges dokumentumokat, és mekkora nehézséget okoz adóinak kifizetése.
„Az e-Románia lehetővé teszi az adófizető polgár számára az egységes és sokrétű ügyintézést azáltal, hogy valamennyi kérdésére és igénylésére választ kaphat anélkül, hogy az illetékes hivatalhoz járulna. Az információk továbbítása az illetékes hivatalok között elektronikus formában történik, az adófizető polgárhoz pedig már egyenesen a válasz érkezik meg”, tudtuk meg. A program egyszerűbbé teszi az adók és illetékek befizetésének rendszerét, ezáltal visszaszorítva az adócsalás jelenségét. Javul az állami intézmények és a magánvállalkozások közötti kommunikáció, ez pedig a feketemunka visszaszorítását eredményezi, mutat rá a szaktárca.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.