2010. március 12., 10:432010. március 12., 10:43
Mint kiderült, az idei költségvetés a fejlesztésekre összpontosít, a már elkezdett projektek és beruházások folytatását támogatja, azonkívül, ha lehetőség nyílik rá, új beruházások elkezdését, valamint olyan pénzügyi ráfordításokat, amelyeknek bár pillanatnyilag nincs kézzelfogható eredményük, de hosszú távon fenntartható gazdasági folyamatokat generálnak.
A megyei utak felújítására 20 millió lejt irányoz elő a költségvetés. A közeljövőben a 113A jelzésű megyei út (Kovászna megye határa – Szent Anna-tó), a 123F jelzésű megyei út (Csiba–Csicsó), a 128 (Borszék–Orotva-szakasz), a 127 (Ditró–Tölgyes-szakasz) végeznek korszerűsítési munkálatokat, a 131-es jelzésű megyei úton, Homoródszentpál faluban található híd és ugyanezen az úton, a Kénos–Patakfalva-szakaszon található földcsuszamlások okozta károkat javítják ki.
Hargita megye önkormányzata továbbra is támogatja az ifjúsági és idős emberek szövetségeinek tevékenységét, 400 ezer lejben határozta meg az otthoni beteggondozói program költségvetését, valamint a balánbányai Bizalom nevű, a családon belüli erőszak áldozatait felkaroló központ fenntartási költségeinek felét fedezi. Az egészségügyi beruházások terén az idei költségvetés tartalmazza az új tüdőgyógyászati kórház építési munkálatainak elindításához szükséges 200 ezer lejt, amely a teljes beruházás értékének mindössze 8 százalékát jelenti. 2010-ben kell megépíteni az orvosi szolgálati lakásokat is.
A turisztikai vonzerő növelését célzó területeken a megyei tanács 91 ezer lejt különített el a Székelyföldi termék népszerűsítésére, illetve a hagyományos termékek népszerűsítésére a lakosság körében, a faluképvédelmi programra 100 ezer lejt irányzott elő. Hazai és külföldi turisztikai kiállításokon való részvételre, vadásznapok és borvízfesztivál megszervezésére, a Hargita-hegység népszerűsítésére, valamint webkamerák elhelyezésére a megye különböző pontjain összesen 300 ezer lejt szánnak, és további 150 ezret a megye turisztikai támogatására.
A kedvezőtlen gazdasági helyzet ellenére a tavaly nyáron és a közelmúltban megrendezett világrangú sportesemények sikerére alapozva csaknem 50 százalékkal növekedtek a sporttevékenységekre nyújtott támogatások. A tavalyi 467 ezer lejhez viszonyítva idén 710 ezer lejt irányozott elő a megyei döntéshozó testület. A költségvetésben 200 ezer lejt különítenek el a megye sportolóinak támogatására, de ezenkívül még számos sportrendezvény támogatása szerepel az idei költségvetésben. A büdzsét 22 igen, négy nem szavazattal és négy tartózkodással fogadták el. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, korábban az MPP-s tanácsosok abbéli elégedetlenségüknek adtak hangot, hogy a megye költségvetése túl nagy összegeket irányoz elő a térség népszerűsítésére, a Székelyföld márkanév ismertté tételére, illetve arra hívták fel a figyelmet, hogy indokolatlanul magas az egyébként a megyei önkormányzat által működtetett Hargita Népe napilapnak nyújtott támogatás összege is. „A szép szavak ellenére az idei költségvetés úgy néz ki, mintha egy autóban a legtöbb erő a dudában lenne. Sok pénz megy el reklámra, ahelyett, hogy konkrét programokra koncentrálnánk” – nyilatkozta a tanácsülést követően is Árus Zsolt MPP-s önkormányzati képviselő.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.