Harminc alkalmazottját már elbocsátotta, és a folyamatos tiltakozások miatt többi alkalmazottját sem tudja foglalkoztatni a Bihar megyei Tótiban talajkutatásokkal megbízott magyarországi Acoustic Geophysical Services (AGS) vállalat – tájékoztatta lapunkat Bartha Zoltán.
2014. május 12., 20:162014. május 12., 20:16
„Valakinek vagy valakiknek érdekében állhat a régió gazdasági fejlődésének az akadályozása” – jegyezte meg a magyarországi cég illetékese, akit annak kapcsán kerestünk meg ismét, hogy a napokban megjelent sajtóhírek szerint már fel is bontották a szerződést megbízójukkal, az orosz Gazprom szerb leányvállalatával, a NIS Petrollal.
Bartha nem kívánta megerősíteni ezt az információt, „helyzetjelentése” ugyanis csak munkájuk „akadályoztatására” terjedt ki. „Bizonyos csoportok palagázkutatásokról szóló hazugságokkal félrevezették a tóti gazdákat, és sajnos a média is hagyta magát becsapni. A gazdák emiatt nem járultak hozzá a geofizikai mérésekhez, annak ellenére sem, hogy szó sincs palagázkutatásról” – magyarázta leállásukat.
Az AGS, mint ismeretes, tavaly érkezett a Partiumba, hogy feltérképezze a hagyományos kőolaj-, illetve földgázlelőhelyeket. A talajmérést úgynevezett vibrációs technikával, szerkezetmegbontás nélkül végzik, amelyre végül a környezetvédelmi engedélyt is megkapták, és néhány helyi önkormányzat is rábólintott a kutatásra.
Csakhogy az érintett földtulajdonosok jóváhagyása nélkül a gépek továbbra sem tudtak dolgozni, a civilek pedig minden próbálkozás ellenére szkeptikusak maradtak a kőolajipari vállalat szándékait illetően. Bartha elmondása szerint az Országos Ásványkincshatóságtól kapott hivatalos dokumentummal is igazolták, hogy nem palagázlelőhelyeket kutatnak a térségben.
Ezt az iratot, az AGS-től függetlenül például Molnár József, a szentjobbi polgármester is kikérte a hatóságoktól. „Ha esetleg valaki nekünk nem hitt volna” – magyarázta Bartha, aki már korábban is rámutatott arra, hogy a gazdák jóváhagyása nélkül a projekt sikere kétséges.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!