Az egyre gyakoribb terménylopások visszaszorítása érdekében a prefektúrához fordult több Máramaros megyei önkormányzat.
2014. május 13., 17:232014. május 13., 17:23
A polgármesterek azt szeretnék elérni, hogy a vidéki rendőrök teljesítsenek rendszeres járőrszolgálatot a hozzájuk tartozó községek falvaiban, különösen az olyan helyeken, ahol gyakoribbá váltak a lopások a termőföldeken és a falusi gazdaságokban.
Az erdőszádai, a kővárhosszúfalvi és a nagynyíresi elöljárók szerint a romák hét-nyolcfős csoportokba verődve fosztogatnak a termőföldeken, s ha tetten érik őket, gyakran előfordul, hogy bántalmazzák a tulajdonosokat.
Gavril Ropan, Erdőszáda polgármestere elmondta, a jelenség nem új, a helyi rendőrség azonban már nem tudja megakadályozni a lopásokat. „Olyan esetről is tudunk, amikor a romák megfenyegettek egy gazdát, hogy bosszút állnak, amennyiben a rendőrséghez fordul a lopások miatt” – példázott a polgármester, aki szerint azokon a településeken, ahol a legkiélezettebb a helyzet, a szokásosnál nagyobb rendőri és csendőri jelenlétre van szükség.
Anton Rohian prefektus elmondta, tájékoztatta a Máramaros megyei rendőrség illetékeseit a polgármesterek panaszairól. Úgy véli, a tulajdonosok, a rendőrség és az önkormányzatok összefogásával hatékonyabban tudnak eljárni a kárt okozókkal szemben.
Marian Teglaş, a megyei rendőrség parancsnokhelyettese szerint az elmúlt időszakban egyetlen önkormányzat sem jelentette a terménylopásokat. „Ettől függetlenül tudunk ezekről a problémákról, és évek óta próbálunk megoldást találni rájuk. A forgatókönyv sajnos mindig ugyanaz: ha a feljelentés nyomán tetten érjük az elkövetőket, a bírságot nem fizetik ki. Ha a bírság helyett közösségi munkára küldjük az érintetteket, nem jelennek meg és újra hozzánk kerülnek” – mutatott rá a parancsnokhelyettes.
Marian Teglaş szerint a romák és a közösség többi lakója közötti feszültség enyhítése érdekében a rendőrségnek és az önkormányzatoknak tárgyalásokat kellene szervezniük a helyi hatóságok, a civil szervezetek és a romák vezetőinek bevonásával. A tárgyalások célja az lenne, hogy enyhítsék a felek közti feszültséget, és objektíven döntsenek a megerősített rendőri jelenlét szükségességéről.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!