Fotó: Thomas Campean
Civilizált kereskedelemre és higiéniára hivatkozva a piacokra száműzte Nagyvárad önkormányzata a dinnyeárusokat. Mint közleményében jelezte, idén nyáron már nem bocsátják árverésre a városnegyedekben több évtized alatt megszokott köztéri értékesítőpontokat, és a helyi rendőrség pásztázza majd az utcákat a tilosban árulók megfékezésére.
2014. június 17., 20:132014. június 17., 20:13
„Ez nagyon-nagyon rossz irányba befolyásolja az idei, amúgy sem rózsásnak tűnő kilátásainkat” – mutatott rá a Krónika megkeresésére Hegedűs Árpád. A diószegi dinnyetermesztő gyermekkorában még szülei mellett szerzett tapasztalatot, ám három éve már több hektáron termeszti a gyümölcsöt, amelyet autóval szállít Nagyváradra. Eddig rendszerint egy értékesítőpontot sikerült kibérelnie Váradon havi 3-4 ezer lejért. Ott édesapja árulta a dinnyéket, míg ő a nagybani piacra és különböző viszonteladókhoz szállította a terméket.
„Eddig se volt egyszerű helyet kapni, de most, hogy már csak piacon lehet árulni, kizárt, hogy termelőként ott asztalt kapjunk” – magyarázta. Szerinte ezzel a korlátozással az önkormányzat az árakat felverő viszonteladók és a nagy bevásárlóközpontok malmára hajtja a vizet. „Ha már tilos a város közterületein árulni, legalább megpróbálhatnák a helyi, a Bihar megyei friss portékát előnyben részesíteni” – mutatott rá.
A tavaly például nagyon rossz szezont zártak a nagytermelők, Hegedűsnek épp hogy sikerült nullszaldósra kihoznia a szezont. Miközben a viszonteladók 1,5 lejt kértek el a piacokon a gyümölcs kilójáért, addig tőle 30-50 baniért vették át úgy, hogy az adót, a munkát és a szállítást is a termelő fizette meg. Az idei szezon is költségesnek ígérkezik, a szárazság miatt folyamatos öntözés mellett is csak remélik, hogy időben beérik a termés, ám azt még nem tudják, hogy hol fogják értékesíteni.
Az önkormányzat döntése a vásárlókat is érinti, hisz amint arra egyik, lapunknak név nélkül nyilatkozó váradi rámutatott: a többkilós dinnyét nem fogja a tőle több kilométerre lévő piacról hazacipelni. Évek óta a lakhelyéhez közel lévő dinnyeárusoktól vásárolt, ám ezután valószínűleg a legközelebbi üzletből vagy a parkolási lehetőséget kínáló bevásárlóközpontból fogja beszerezni.
A partiumi megyeszékhelyre amúgy rendszerint olténiai dinynyeárusok is szoktak jönni, miközben az érmihályfalviak inkább a hozzájuk közelebb eső Szatmárnémetiben értékesítik a termést.
Szatmárnémeti: hat árusítópont
Szatmár megye székelyén az önkormányzat hat szezonális dinynyeárusító helyet jelölt ki annak érdekében, hogy a piacoktól távol lakóknak ne kelljen hosszú távon cipekedniük – tudtuk meg Dorel Coica polgármestertől, aki ugyanakkor felhívta arra is figyelmet, hogy tilos engedély nélkül, csomagtartóból árulni a gyümölcsöt.
Mint elmondta, korábban volt arra példa, hogy más megyéből érkezett árusok jóváhagyás nélkül, az út szélére leparkolt járműből kínálták a dinnyét. Hozzátette: ha illegálisan tevékenykedő kereskedőt érnek tetten, az árut elkobozzák, és átadják hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó intézményeknek vagy civil szervezeteknek.
A kijelölt hat ponton hat árus számára állít ki engedélyt a polgármesteri hivatal kereskedelmi osztálya, akik megkövetelik a jelentkezőktől a kistermelői engedély felmutatását, valamint azt, hogy legyen mérlegük, és tudjanak számlát adni. Emellett nem szabad a dinnyét a földről árulniuk. Idén a helybér az alkalmi dinnyeárusok számára 5 lej/négyzetméter naponta. Az önkormányzat semmiféle szolgáltatást nem biztosít számukra, így a szükségleteikről maguknak kell gondoskodniuk.
Kolozsvár: minden a régiben
Kolozsváron június 16-ától szeptember 30-áig lehet dinnyét árulni, összesen 68 stand áll az árusok rendelkezésére – derül ki a városháza által rendelkezésünkre bocsátott hivatalos dokumentumból. A különböző helyszíneket sorsolás útján osztják ki a jelentkező árusok között.
Mint ismeretes, korábban, Sorin Apostu polgármestersége idején a korrupció melegágya volt a dinnyeárusstandok elosztása, a kincses város egykori polgármestere ugyanis minden dinnyeárusítási engedélyért 4000 eurót kért a dinnyetermesztésről híres olténiai dăbuleni-i termelőktől. A standok bérleti díja egyébként idén négyzetméterenként napi 1,56 lej, az árusoknak azonban egy hónapra előre ki kell fizetniük az így kiszámolt összeget.
Sepsiszentgyörgyön már nincs utcai árus
Sepsiszentgyörgyön eközben már két évvel ezelőtt betiltották az utcai árusítást. „Nemcsak dinnyét, hanem semmit nem lehet az utcán árulni, kizárólag engedélyezett helyeken, ahol megfelelő higiéniai körülmények vannak, ezek pedig a piacok” – fejtette ki kérdésünkre Petrás Jolán. A Tega köztisztasági vállalathoz tartozó piacgondnokság vezetője leszögezte, az utcai árusítást sikerült teljesen felszámolni a város területén. Korábban előfordult még, hogy a vasútállomás környékén, a vasúthoz tartozó területen árultak gyümölcsöt vagy zöldséget, de most már az is megszűnt.
Azt is sikerült szabályozni, hogy az önkormányzat sem ad ki engedélyt az ilyen típusú árusításra, minden kereskedőnek vagy termelőnek a piacgondnoksághoz kell fordulnia, és ott kijelölik számára a helyet, ahol értékesítheti a portékáját. Petrás Jolán hangsúlyozta, a helyi rendőrség felügyeli, hogy a sepsiszentgyörgyi utcákon ne jelenjenek meg a mozgóárusok, így gombát, erdei gyümölcsöt sem kínálhatnak csak az ellenőrzött helyeken.
Marosvásárhely: csak a piacon
Marosvásárhelyen ugyan korábban felmerült annak a lehetősége, hogy a piacokon kívül is árusítsák a dinnyét, az önkormányzat illetékesei végül úgy döntöttek, erre semmi szükség. „A belvárosnak is van piaca, és minden egyes lakónegyed is rendelkezik napi piaccal. A gazdák vagy az árusok ott egy külön kialakított biztonságos helyen tárolhatják és kínálhatják a portékájukat” – magyarázta Vasile Filimon, a piacigazgatóság vezetője. Az igazgató hozzátette, hogy a piacok civilizáltabbá tétele érdekében éjszakára senki nem tartózkodhat a piac területén, így a vidékről érkezettek kénytelenek szállásról gondoskodni. A területet bezárják és őrzik.
Filimon arra is figyelmeztetni kívánta a vásárlókat, hogy a hamarosan Marosvásárhelyen is megjelenő „dăbuleni-i dinnyének” csak annyi köze van az olténiai településhez, hogy az ottani kereskedők veszik át a Görögországból és Törökországból kamionokkal hozott árut.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!