A Szeben megyei Alsóporumbákon (Porumbacu de Jos) 108 éves korában meghalt Traian Grancea, a romániai roma holokauszt legidősebb túlélője.
2014. május 20., 17:442014. május 20., 17:44
Az egykori vándorkovács történetével azt követően foglalkozott a román sajtó, hogy 2007 októberében Traian Băsescu elnök állami kitüntetést adományozott neki és a roma holokauszt több más túlélőjének.
Amint a bozontos szakállú öregember az Adevărul napilapnak 2012 októberében elmesélte, 1942-ben kezdődött kálváriája, amikor a román hadsereg összegyűjtötte a nomád romákat, és egy három hónapos út végén a mai Moldovai Köztársasághoz tartozó Transznisztriába telepítette őket.
A deportáltaknak a túléléshez szükséges legalapvetőbb feltételeket sem biztosították. Arra kényszerültek, hogy földbe vájt vermekben, víz és élelem nélkül húzzák meg magukat. Lovaikat, pénzüket, ékszereiket elvették. Traian Granceának egyik testvérével sikerült 1946-ban visszajönnie Erdélybe. A transznisztriai kitelepítés idején elveszítette édesapját, nővérét, feleségét és két gyermekét, édesanyját pedig a hazavezető úton kellett eltemetnie.
Amint az Adevărul riportjában felidézte, a romák kitelepítését Ion Antonescu marsall, Románia Hitler-barát kormányzója rendelte el 1942. május 24-én. A romániai holokauszt tanulmányozására létrehozott nemzetközi bizottság adatai szerint 25 ezer romát telepítettek Transznisztriába a gyéren lakott terület benépesítésének szándékával. A deportáltak közül 11 ezren meghaltak.
A romániai romák királyának tekintett Florin Cioabă korábban több mint 30 ezer deportáltról és 20 ezer halottról beszélt. Hozzátette, a pontos számokat azért nehéz megállapítani, mert a deportáltak jelentős hányadának nem volt személyi okmánya.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!