Az épület tetőszerkezete és első emelete teljesen kiégett
Fotó: Balogh Levente
Lángok martalékává vált szombat éjjel a Nagyvárad főterén álló görögkatolikus püspöki palota tetőtere és felső szintje. Személyi sérülés nem történt, a kár azonban jelentős. A tüzet rövidzárlat okozhatta.
2018. augusztus 26., 18:422018. augusztus 26., 18:42
2018. augusztus 27., 16:352018. augusztus 27., 16:35
Leégett szombat éjjel a nagyváradi Szent László tér egyik legfőbb ékességeként ismert görögkatolikus püspöki palota. A lángok szombat este kilenc óra után csaptak fel a város főterén álló épület tetőszerkezetében – a tűzoltókat 21.49-kor értesítették, és a közeli laktanyából két perc alatt a helyszínre is értek –, majd gyorsan terjedni kezdtek.
A nagyváradi görögkatolikus püspöki palotában 22 óra körül ütött ki a tűz, amelyet a 112-es egységes hívószámon jeleztek. Fél óra alatt a teljes tetőszerkezet lángba borult. Egy torony összedőlt.
Amint azt vasárnap délután a Bihar megyei katasztrófavédelem parancsnokának első helyettese, Alexandru Csilik őrnagy elmondta,
Annak viszont már nem tudták elejét venni, hogy a műemlék ingatlanban jelentős kár keletkezzék. A katasztrófavédelem közlése szerint a lángok 1300 négyzetméteren pusztítottak, és teljesen kiégett az épület tetőtere, valamint felső szintje. Összeomlott az ingatlan egyik tornya is. Személyi sérülés nem történt, az ingatlanban csupán egy pap lakott feleségével és két gyermekével, de senkinek sem esett baja.
A tetőzet abban az időszakban gyulladt ki, amikor a tér a legzsúfoltabb, a téren található vendéglátóipari egységek teraszai ilyenkor rendszerint megtelnek, és sétáló, fényképezkedő turistáktól hemzseg a környék. A tömeg most a katasztrófa képeit örökíthette meg, többen élőben közvetítették az egyik közösségi oldalon a tűzoltók beavatkozását.
A tömegben megjelent Virgil Bercea görögkatolikus püspök is, aki szinte sokkos állapotban nézte a lángokat, és azt mondta: az éppen belső felújítás alatt álló épületben nem volt olyan áramforrás, amely tüzet okozhatott volna, ezért úgy vélekedett, hogy szándékos gyújtogatás történhetett.
Ezt a téren szintén jelen levő Mircea Mălan alpolgármester úgy kommentálta: döbbenetes lenne, ha az ország legbiztonságosabb városának számító Nagyváradon ilyesmi történt volna.
Egy, a közelben lakó polgár azt is elmondta, hogy nem sokkal a tűzeset előtt a Pável utcában – erre néz az épület mellékhomlokzata – egy lámpaoszlop tövében kigyulladt egy kábel. Bár ő is, illetve az ott járőröző önkormányzati rendészek is értesítették a tűzoltókat, azok nem szálltak ki, a tüzet végül az eső oltotta el.
Erre reagálva Alexandru Csilik elmondta: az ilyen esetekben a tűzoltók értesítik a villamos műveket, és ez most is így történt, az áramszolgáltató munkatársai azonban nem észleltek rendellenességet.
A tűzvész okainak kiderítésére szakértői bizottság alakult a rendőrség és a tűzoltók képviselőinek részvételével. A tűz miatt a gázművek leállította a gázszolgáltatást a környéken, és a villamosközlekedést is le kellett állítani. A közelben több tűzcsap sem működött megfelelően, ezért a tűzoltók a síneken keresztül fektették le a tömlőket, hogy a közelben folyó Sebes-Körösből nyerjenek vizet az oltáshoz.
Ioan Mihaiu prefektus vasárnap közölte: a tűzoltóknak – szemben az oltást végignéző polgárok és a püspökség munkatársai vádjaival – nincs mit felróni, nem érkeztek késve, és az oltás is szakszerűen zajlott, nem halogatták az épületbe való behatolást. Egyben azt állította: az, hogy három tűzcsapban sem volt megfelelő a víznyomás, nem hátráltatta az oltási munkálatokat, mivel a tűzoltók kérésére a vízművek nem sokkal később biztosították a szükséges nyomást.
A tűz lehetséges okait firtató kérdésre ő is a rövidzárlat lehetőségét vetette fel, de egyelőre még zajlik a vizsgálat. Azt is elmondta, hogy az épületet nem biztosították be, és tűzrendészeti engedéllyel sem rendelkezett, de erre az éppen zajló felújítási munkálatok miatt nem is volt szükség.
A lángokat ugyan sikerült éjfél után eloltani, de vasárnap délelőtt fél tizenegykor az épület tetőterének egy része még füstölgött, a parazsat egy esetkocsi kosarából, a magasból oltották éppen a tűzoltók.
Az önkormányzat egyébként már vasárnapra virradóra közölte: a görögkatolikus püspökséggel közösen gyűjtést indít az épület restaurálásának finanszírozására. Ilie Bolojan polgármester emellett közösségi oldalán jelentette be, hogy
A tűzvész idején éppen Nagyváradon tartózkodott Alexandru Pugna, a művelődési minisztérium államtitkára, aki vasárnap ígéretet tett arra, hogy a tárca a Műemlékek Országos Intézetén (INP) keresztül támogatást nyújt a palota felújításához, ehhez a püspökségnek szakértők által kidolgozott tervdokumentáción alapuló támogatási kérvényt kell benyújtania.
Pásztor Sándor, a Bihar megyei önkormányzat elnöke vasárnap délután közölte: az intézmény részt vállal valamennyi adománygyűjtési akcióban, és saját eszközeivel, az alárendelt intézmények bevonásával segíti a kiemelt jelentőségű műemlék épület helyreállítását.
A barokk és rokokó stílusjegyeit ötvöző új görögkatolikus püspöki palotát ifj. Rimanóczy Kálmán tervei alapján kezdték el építeni 1903-ban, és 1905-re készült el. Helyén a korábbi püspöki palota állt, amelynek jelentős elemeit az új épület is megőrizte. 1948-ban elkobozták, és a Népművészeti Iskolát helyezték el a falai között. Később a megyei könyvtár is itt kapott helyet. 1989 után az épület visszakerült jogos tulajdonosához, amely példásan restauráltatta.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!