A holokauszt áldozataira emlékeztek a hétvégén Máramarosszigeten, ahol több rendezvényt tartottak az 1944 májusában Észak-Erdélyből deportált zsidók emlékére.
2014. május 18., 21:452014. május 18., 21:45
A máramarosszigeti pályaudvaron szombat este közel százan gyűltek össze, a jelenlévők sorba álltak a vasúri sínek mellett, ahol 130 gyertyát gyújtottak annak a 13 ezer zsidónak az emlékére, akiket a városból deportáltak a második világháború végén.
Az eseményre a résztvevők elmondása szerint az egykor itt élők Izraelben, az Egyesült Államokban és Kanadában tartózkodó leszármazottai is ellátogattak, hogy láthassák szüleik, nagyszüleik valamikori lakhelyét. A megemlékezők vasárnap a Máramarosszigeten született, Nobel-díjjal kitüntetett Elie Wiesel íróval, a holokauszt túlélőjével beszélhettek videokonferencia keretében.
A rendezvénysorozat keretében az író szülőházában kiállítás-megnyitóra került sor, az évforduló alkalmából pedig emléktáblát helyeztek el a máramarosszigeti és a felsővisói pályaudvaron. A megemlékezők az elmúlt napokban több környékbeli településre is ellátogattak, ahol egykor nagyobb zsidó közösségek éltek, ma pedig szimpóziumot tartanak a deportáltak leszármazottainak részvételével.
Az Elie Wiesel Intézet tájékoztatása szerint a napokban más erdélyi pályaudvarokon is emléktáblát helyeznek el. Az intézet közleménye szerint a közlekedésügyi minisztériummal való együttműködés nyomán helyezik el az emléktáblákat abból az alkalomból, hogy hetven évvel ezelőtt deportáltak 132 ezer zsidót Auschwitzba az akkor Magyarországhoz tartozó Észak-Erdélyből.
Az emléktáblákat azokon az állomásokon helyezik el, ahonnan szerelvények indultak a haláltábor felé. A deportáltak közül szinte valamenynyien életüket vesztették. Máramarosszigeten, Felsővisón, Nagybányán, Marosvásárhelyen és Szászrégenben már felavatták az emléktáblákat, június 3-áig pedig további állomásokon fogják kihelyezni, így Désen, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Szilágysomlyón, Nagyváradon és Besztercén.
Az intézet által kezdeményezett megemlékezési projektet Dan Şova közlekedésügyi miniszter is támogatja, akit 2012 tavaszán holokauszttagadó kijelentése miatt váltottak le pártszóvivői tisztségéből.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!