Bánffy Katalin
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
Életének 101. évében elhunyt Bánffy Katalin memoáríró, a losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője, Bánffy Miklós lánya.
2025. február 14., 23:082025. február 14., 23:08
2025. február 15., 12:522025. február 15., 12:52
Bánffy Katalin haláláról Hegedüs Csilla, a bonchidai (Kolozs megye) Bánffy-kastélyban értékmentő munkát folytató Transylvania Trust Alapítvány elnöke tett közzé gyászhírt pénteken este. „101 éven át szerette Bonchidát. Varázslatos ember volt. Humora, életöröme, munkabírása és az a megszállottság, ahogy édesapja, gróf Bánffy Miklós munkáját megismertette a világgal, nemcsak erőt, hanem szárnyakat is adott nekünk” – írta közösségi oldalán Hegedüs Csilla.
„Akkor bízta ránk Bonchidát, amikor még nagyon fiatalok voltunk. És mindig, mindig megköszönte nemcsak nekünk, hanem Magyarország kormányának is azt, hogy újra él a kastély. Számomra egy iránytű volt, egy biztos pont, egy állandó a matematikából” – írta Hegedüs Csilla.
Bánffy Katalin Erdély leglátványosabb főúri kastélyának, a jelenleg is felújítás alatt álló bonchidai Bánffy-kastélynak a tulajdonosa volt. Az Erdély Versailles-ának is nevezett, Kolozsvárról 30 kilométerre található épületegyüttes utolsó lakója édesapja, gróf Bánffy Miklós volt, aki 1944 októberében a német megszállás elől menekülve hagyta el a kastélyt.
Gróf losonci Bánffy Katalin memoáríró, Bánffy Miklós író lánya, hagyatékának gondozója 1924. június 5-én született Budapesten. A grófnő a losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője. 1946. október 24-én kötött házasságot Ted Jelennel. Házasságukból három gyermek született: Elisabeth (1948–), Nicolette (1950–) és David (1956–1999). Bánffy Katalin a marokkói Tangerben élt, fia és férje meghaltak; egyik leánya Párizsban, a másik New Yorkban él.
Bánffy Katalin, Bánffy Miklós író lánya
Fotó: Hegedüs Csilla/Facebook
Gróf losonci Bánffy Miklós Pál Domokos (Kolozsvár, 1873. december 30. – Budapest, 1950. június 6.) magyar polihisztor; író, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter volt. Az egyik legnagyobb erdélyi földbirtokkal rendelkezett család tagja volt; vele férfiágon kihalt a losonci Bánffy család grófi ága. Íróként a Kisbán Miklós álnevet is használta.
Az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin, Bánffy Miklós lánya előtt tisztelegnek az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai kastélyban szervezendő Bánffy Napon.
A bonchidai kastélyt a visszavonuló német csapatok 1944-ben kifosztották és felgyújtották, berendezése, könyvtára, híres portrégalériája elpusztult. A kommunista államosítás utáni nem megfelelő hasznosítás az épületek állapotának gyors leromlásához vezetett – írja az MTI. A helyreállítási munkálatok megkezdését a bukaresti művelődésügyi minisztérium és a budapesti Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma közötti, 1999-ben aláírt egyezmény tette lehetővé. 2001 óta a kolozsvári Transylvania Trust Alapítvány gondozza, 2008-tól ismét a Bánffy család tulajdona. A bonchidai Bánffy-kastély oktatási és kulturális központként működik, évente ötvenezer látogatót vonz, és a saját szervezésű események mellett nyaranta több nemzetközi kulturális rendezvénynek, fesztiválnak is teret biztosít.
Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki kolozsvári ülésén.
Cégektől lopott újrahasznosítható anyagokat egy nyolctagú marosvásárhelyi bűnbanda, az okozott kár 30 ezer euró. A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe.
Csak az tud igazán békét és biztonságot teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken, a Brassó megyei Bodolán rendezett ünnepségen.
Feltehetően a második világháborúból származó töltényeket találtak az Arad megyei Marocsicséren (Cicir) csütörtök délután.
Jelentős viharkárok keletkeztek csütörtök délután, kora este, amikor is helyenként száz kilométeres óránkénti sebességű szél sepert végig Arad megyén.
Több erdélyi és partiumi városban évtizedeken át virágkorát élte a vívás. Habala Péter Pál kolozsvári vívómester és Nagy Lehel szatmári párbajtőredző arról beszélt a Krónikának, hogyan folytatódik a tradíció a nagy múltú vívóközpontnak számító városokban.
Két újabb gigaszállítmány tart a napokban a marosnémeti hőerőműhöz. Az egyik gigaszállítmány a tengerpart, a másik a nyugati országhatár, Nagylak felől közelíti meg a dél-erdélyi települést.
Saját költségükön újítottak fel egy Szeben megyei kisvasút-vonalszakaszt az Asociația Prietenii Mocăniței (Kisvasút-barátok Egyesülete) civil szervezet tagjai.
Március 15-éhez közeledve Székelyföld-szerte készülnek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett rendezvényekkel.
Nagyvárad idén sem szakít azzal a hagyománnyal, hogy külön ünnepel a magyarság március 15-én, az RMDSZ három napos ünnepségsorozattal készül, a magát nemzeti-polgári oldalnak nevező oldal pedig egynapos programkavalkáddal várja a megemlékezőket.
1 hozzászólás