Nehezen elképzelhető, hogy 2026-ig meglesz a hiányzó autópálya-szakasz
Fotó: Youtube/Virtual Press/képernyőmentés
Immár valóban dolgoznak, de lassan haladnak a dél-erdélyi autópálya hírhedt Marzsina–Holgya-szakaszának építői a napokban készült drónfelvételek szerint. A projektet évekig hátráltató „medvealagutaknak” azonban még mindig nem fogtak neki a Nagyszeben és a nagylaki határátkelőhely között húzódó autópálya egyetlen, még hiányzó kicsiny részén.
2024. október 10., 19:412024. október 10., 19:41
Amint arról beszámoltunk, a bukaresti közlekedési minisztérium augusztus végén – a vészjósló civil várakozásoknál hamarabb – bocsátotta ki az építkezési engedélyt az A1-es autópálya Temes és Hunyad megyét „összekötő” 13 kilométeres darabján tervezett alagutak megvalósítására. A még 2022-ben megkötött szerződés 11 hónapos tervezési és 34 hónapos kivitelezési időszakot írt elő a kivitelezőnek, az óra azonban utóbbi esetében csak akkortól ketyeg, amikor a teljes munkára megkapták az építkezési engedélyt – az alagutak estében ez augusztusig nem volt meg.
A román UMB közben már dolgozhatott a többi részen, ám eddig nem túl meggyőzően tette: a közúti műszaki tanulmányokat és informatikai adatokat kezelő központ (CESTRIN) szerint
Az áfa nélkül 1,83 milliárd lejes szerződésből 842 millió lejt szánnak a föld alatti járatok megvalósítására. Mégpedig az uniós finanszírozású országos helyreállítási terv (PNRR) részeként, melynek szigorú feltételrendszere 2026-os határidőt ír elő az átadásra, ellenkező esetben elveszhet a brüsszeli támogatás. Civilek 2022 óta folyamatosan arra figyelmeztetnek, hogy késésben van a projekt, és egyre nagyobb az esélye annak, hogy elvész a brüsszeli támogatás, a teljes összeg Bukarest „nyakába szakad”.
A bukaresti közlekedési minisztérium – a vészjósló civil várakozásoknál hamarabb – kibocsátotta a dél-erdélyi autópálya hírhedt Marzsina–Holgya-szakaszán tervezett alagutakra vonatkozó építkezési engedélyt.
Mint ismeretes, az A1-es autópálya dél-erdélyi sztrádarésze kelet felől jelenleg a Nagyszebentől 22 kilométerre délkeletre, az Olt jobb partján fekvő Bojcától 188 kilométeren át folyamatos utazást biztosít egészen a Hunyad és Temes megye határán fekvő Holgyáig. Itt egy kacskaringós, rendszerint zsúfolt hegyi országútra terelik a forgalmat, hogy mintegy 15 kilométer megtétele után, a Temes megyei Marzsinánál ismét autópályára térhessenek a sofőrök, akiknek onnan még 158 kilométert kell vezetniük a Nagylak II sztráda-határátkelőig, ha Magyarország, a Nyugat felé tartanak.
A dél-erdélyi sztráda Hunyad és Temes megyei szakaszainak már 2016-ra el kellett volna készülniük; miközben a többi késéssel, 2017 és 2019 között, de megvalósult, a Holgya és Marzsina közötti, először 2013-ban leszerződött rész jócskán „kitartott”. Ennek legfőbb oka, hogy a tervezés kezdeti szakaszában nem voltak tekintettel arra az európai uniós követelményre, miszerint a hegyes, erdős szakaszon biztosítani kell az átjárást a vadállatok számára a pálya két oldala között. Környezetvédők nyomására végül változtattak a terveken, ám a 2,13 kilométer hosszú, párhuzamos alagutak „betervezése” többéves késést eredményezett.
Rendhagyó módon mutatja be az Arad Megyei Múzeum régészeti osztálya a térségben feltárt leleteket. Az újszentannai Avar-dombot pedig háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel az érdeklődők.
Csökkenőben van Hargita megyében a medvék lakott területekről való elűzésére irányuló csendőri beavatkozások száma – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján a megyei csendőrség vezetője.
Jóváhagyták a nagyváradi Őssi lakónegyedben található strand területén tervezett termálliget kialakításának finanszírozását, a vonatkozó szerződést is hamarosan aláírják – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.
Sarmaságon és a környékbeli településeken a rendőrök gépkocsivezetőket, a személygépkocsik műszaki állapotát, üzleteket, és a háztájiban tartott állatok tartási körülményeit ellenőrizték.
A temesvári pályaudvar peronján, a vasúti rendőrség alkalmazottainak „bábáskodásával” hozta világra a gyermekét kisbabáját egy nő szerdán.
Egy potenciális vevő megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát felvásárlásáról. Sajtóhírek szerint a jelenlegi svájci tulajdonos a magas gázárak miatt hajlana az Azomureș eladására.
Vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség a Bihar megyei Felsőmezős (Câmpani) község volt polgármestere ellen.
Januárban átadják a forgalomnak az aradi körgyűrű még hiányzó, 11 kilométeres szakaszát, és ezzel a Maros-parti város lesz az első romániai megyeszékhely Iustin Cionca tanácselnök szerint, amelyet teljesen körbeér a teherforgalmi terelőút.
Mintegy 30 kilogramm elpusztult halat emeltek ki kedden a Pece patakból Nagyváradon.
Ismét egyetlen ajánlat érkezett a hosszú ideje várva várt kolozsvári körgyűrű Szászfenes és a reptér-Apahida környéke közötti szakaszának megépítéséért – harmadszor – kiírt versenytárgyaláson.
3 hozzászólás