2009. szeptember 29., 08:352009. szeptember 29., 08:35
Tóth Anna programvezető elmondta: a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás haszonélvezői az alapítvány otthoni gondozószolgálatának ellátottai közül azok az idősek, akik egyedül élnek, krónikus betegek vagy mozgássérültek. A rászoruló lakásán telepített készülék, hálózati vagy mobiltelefonra kötve, egy csuklón viselt segélyhívó karkötő gombjának megnyomásával azonnal jelez a központban, ahol 24 órás diszpécserszolgálat működik.
A gombnyomásra élő telefonos kapcsolat jön létre a bajba jutott és a diszpécserközpont ügyeletese között, a segélyhívó a lakásban, a rögzített adóvevő készüléktől akár 50 méteres távolságból is elmondhatja a panaszát. Az ügyeletes az adott esetnek megfelelően kiküldheti a szolgálatos asszisztenst, a mentőt, rendőrséget vagy a tűzoltókat, a segítségre szoruló kérésére annak hozzátartozóját is. A szolgálati központ Baróton, a Diakónia Alapítvány helyi központjában működik.
A központ több ezer segítségre szoruló jelzőkészülékének rácsatlakozását is elbírja az ország bármelyik településén, ezért további szervezetek, önkormányzatok jelentkezését várják. Tóth Anna elmondta továbbá: jelenleg 16 jelzőkészüléket szereltek fel Barót térségében, a valós igények felmérése most is folyik, év végéig gazdára talál további 24 Erdővidéken és 30 Sepsiszentgyörgy környékén. Más megyékben, annak függvényében, hogy vezetékes vagy mobiltelefonra kell csatlakoztatni, 200–400 euróba kerül egy jelzőrendszer, amit az önkormányzat fizethet. A szolgáltatásért szimbolikus összeget kérnek el, jövedelem függvényében 10 és 30 lej között.
A rendszer bővítése céljából már szerződést kötöttek a Hargita megyei Tusnád és a Bihar megyei Bors önkormányzatával, ahol öt-öt személynek nyújtanak lehetőséget. Kovászna megyében jól ki van építve a házi beteggondozó-szolgálat, magyarázta Tóth Anna. Többnyire civil szervezetek működtetik, naponta mintegy ezer embert látnak el, ezek fele igénybe vehetné a jelzőrendszeres gondozást is.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.