„Ez a húsvét egy új kezdet lehetősége” – Gazda István lelkész az új élet reményéről

„Ez a húsvét egy új kezdet lehetősége” – Gazda István lelkész az új élet reményéről

Gazda István: életünkben az egyetlen fokmérő a boldogságunk lehet

Fotó: Facebook/Új Ezredév Református Központ

„Ha őszintén elhiszem, hogy Krisztus legyőzte a halált, és számomra is van jövő, az életem természetszerűen változik meg” – vallja Gazda István temesvári református lelkipásztor. Az Új Ezredév református gyülekezet lelkésze szerint a mostani nehéz helyzet isteni jel is lehet, lehetőség, hogy a mi életünk is új dimenziókat nyerhessen.

Pap Melinda

2020. április 12., 10:052020. április 12., 10:05

2020. április 12., 15:582020. április 12., 15:58

– Decemberben ünnepeltek a temesvári reformátusok, a forradalom 30. évfordulóján felavatták a Makovecz Imre által tervezett Új Ezredév Református Központot. Ez 20 éves kemény munka eredménye, hogyan élte meg a gyülekezet ezt az alkalmat?

– Ez az ünneplés kettős vetületű. Akinek az utolsó száz métert kell lefutnia, tudja, hogy az utolsó lépések nagy fáradsággal járnak, odafigyelést igényelnek, izgalommal telítettek, hogy meglesz-e minden időre. Ezek voltak az előzmények, aztán a fellélegzés következett, hogy sikerült zökkenőmentesen lebonyolítani: felépült a templomunk, és birtokba vehettük, ott tartottuk az istentiszteleteinket.

Idézet
Nagy öröm és elégtétel, hogy mégsem volt felesleges a sokévi munka, küzdelem, fáradság.

korábban írtuk

Felavatták Temesváron az Új Ezredév Református Központ templomépületét
Felavatták Temesváron az Új Ezredév Református Központ templomépületét

Temesváron az 1989-es forradalom kirobbanása harmincadik évfordulóján vasárnap este felavatták a Makovecz Imre által tervezett Új Ezredév Református Központ templomépületét.

– Szavai szerint ezt otthonként képzelték el, ahol a templom református ugyan, viszont az épületegyüttes a teljes magyarságot hivatott szolgálni. Mit értett ezalatt?

– A sok épület sokféle feladat lebonyolítására kínál helyszínt. Van egy magyar klubunk két helyiség félalagsorában, felszerelve zenei erősítővel, hangfalakkal. Kivetítési lehetőség is van, meccseket tudunk nézni. Van egy kamarakoncertekre alkalmas épület, benne koncertzongorával. Szerződést kötöttünk a filharmóniával, kötelezték magukat, hogy évi hat alkalommal zenei életet hoznak hozzánk. Ha összezsúfolódunk, 80-90 ember is elfér. Szervezünk irodalmi alkalmakat, író-olvasó találkozókat is. Ha kötöttebb hangulatot szeretnénk, a klubban borkóstolóval összekötött baráti estéket tartunk havi rendszerességgel a Szórvány Alapítvány és Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulátusának a szervezésében. És havi rendszerességgel hívunk meg jeles vendégeket a kultúra, sport, zene, irodalom, művészet területéről. Ezek látogatóit nemcsak a gyülekezet tagjai adják, az egész városból jönnek, sokszor Temesváron kívülről is.

Idézet
A templomban október elsejéig kell elkészülnie a 24 regiszteres, kétmanuálos koncertorgonának, a következő avatás ez lesz.

A templom alagsorában 120 férőhelyes rendezvénytermünk van, ott nagyobb közösségi alkalmakat, magyar bálokat tudunk szervezni. A hiányzó láncszem, amire egyelőre nincs meg az anyagi fedezet, a konferenciaépület. Lesz benne egy 130 férőhelyes konferenciaterem, az alagsorában magyar étterem, az emeletén könyvtár olvasóteremmel. Három termünk kiállítótérként is használható. Már lett volna két kiállítás, de minden leállt, és nem tudjuk a tervezett programjainkat lebonyolítani, de a lehetőség, infrastruktúra megvan. Elsősorban a magyarságnak szeretnénk itt otthont biztosítani, de a zene, művészetek révén nyitnánk a többségiek felé is, Temesváron ugyanis ötszázaléknyian vagyunk magyarok.

Galéria

Belül kell megtölteni a teret. A temesvári Új Ezredév református templomban ha fi zikailag nem is, de lélekben húsvétkor is ott lesznek a hívek

Fotó: MTI/Rosta Tibor

– Miként telnek a temesvári reformátusok mindennapjai ebben a rendkívüli helyzetben?

– Minden megváltozott. Át kellett térni az online istentiszteletekre, Facebookon közvetítjük ezeket. Sok szempontból nehéz. Anyagilag is, nincsenek bevételeink, viszont a kiadások ugyanakkorák.

Idézet
Az online szolgálat is furcsa, bemegyek a templomba, felveszem a palástot, odaállok az úrasztala elé, és a kamerába tekintek, úgy hirdetem az igét. Színészi teljesítménynek tűnik, nem látom az arcokat magam körül.

Pozitív visszajelzés van, de nehéz ezt a helyzetet feldolgozni. Segíteni is próbálunk: meghirdettük az időseknek a bevásárlást, sajnos kevesen veszik igénybe. Az emberek szemérmesek, inkább maguk próbálják megoldani. Hiába mondom idős testvéreknek, hogy ne menjenek ki, úgy gondolják, hogy 11 és 13 óra között nem jár a vírus. Sokszor erőszakosan is próbálunk fellépni, a szó jó értelmébe véve: engedjék, hogy segítsünk. Munkám is van, nincsenek még befejezve a templom tornyainak belső lépcsőzetei és egyebek. Az építőipar nem állt le, ezért bejárok az irodába, és végzem a dolgom.

– Mennyire kihívás, hogy a nehéz helyzetben az egyház bátorítást tudjon nyújtani a hívek számára?

– Megpróbáljuk, imádkozunk a testvéreink lelki békééért. Mindenkit megpróbál ez a helyzet. Ezért is nem vonultunk nyugdíjba, próbálunk ott lenni a híveink mellett, és tartani bennük a lelket. Ha másként nem lehet, a világháló révén és telefonon. Nem tudom, hány telefonbeszélgetést folytatok naponta a híveimmel, keresem és próbálom erősíteni őket. Megvannak a korlátozott eszközeink, amelyekkel élünk ebben a helyzetben.

– Létezik olyan vélemény is, hogy a jelenlegi helyzet ráébreszti az egyházakat arra, hogy a modern technika is képes az igét közvetíteni.

– Ez így van, csak ez kettős. Mert a világ egyre inkább a virtualitásba menekül, és a virtuális közösség nem pótolja a valóságos együttlét élményét.

Idézet
Ezért próbáljuk a gyermekeinket olykor leküldeni a tömbház elé, mert tudjuk: veszélyes egy olyan világba visszavonulni, amelyik ha köszönőviszonyban is van a valósággal, mégsem az.

Még ha használjuk is a virtuális együttlétet lehetővé tevő eszközöket, az egyháznak az a fő hivatása, hogy elmenjen, és valóságosan együtt legyen a testvérrel akár a templomban, akár azon kívül. Kivinni az igét a templomfalakon kívül, elmenni családlátogatóba, megkeresni az idős nénit, elbeszélgetni vele, és folytathatnám. Nem hiszem, hogy mi kellene élen járjunk abban, ami fele a világ amúgy is halad.

Galéria

Fotó: Facebook/Új Ezredév Református Központ

– Sokakat zavar, hogy leállt az élet, be vagyunk zárva az otthonainkba. Hogyan tudjuk ezt a javunkra fordítani?

– Sokat beszélünk arról kollégákkal, hogy talán ez jel, isteni figyelmeztetés is lehet. Lám, rákényszerít az Úr bennünket egy olyan életmódváltásra, ami talán javunkra is válhat a jövőben, még ha most teherként, kényszerként is éljük meg. Ez a helyzet befelé fordulásra is késztet, felülvizsgáljuk a korábbi életünket, a rohanást, hogy sokszor elhanyagoltuk a családi, egymás fele nyúló kapcsolatokat. Ezeknek most teret tudunk adni.

Idézet
Ez jelenthet egy új kiindulási alapot a jövőre nézve. Hogy amikor véget ér ez az egész, kicsit másképp próbáljunk élni.

– A húsvét ünneplése is eltér a megszokottól. Hogyan tudjuk megülni otthonainkban a kereszténység legnagyobb ünnepét?

– Nagyon nehéz lesz még számunkra, lelkészek számára is. Húsvét első napján az erdélyi és királyhágómelléki egyházkerületben, a magyarországi református egyházban nem fogunk szolgálni, hanem a Duna Televízió közvetítését ajánljuk. Mi is otthon maradunk, és a tévében követjük az istentiszteletet. Úrvacsorát fogunk venni, arra kértük a családfőket, hogy osszák ki a konfirmált családtagok számára. Készítsék elő, öltöztessék ünneplőbe testüket, lelküket, készüljenek az ige hallgatására és az úrvacsorára.

Meg kell teríteni egy rögtönzött úrasztalát a nagyszobában, a tévé előtt. És amikor Szabó István püspök úr rátér az úrvacsoraosztásra, útmutatásait követve vesszük magunkhoz a szent jegyeket.

Idézet
Vitát generált, hogy ez mennyire helyes teológiailag, vannak pró és kontra érvek, de én úgy gondolom, inkább így vegyünk úrvacsorát, mint sehogy.

Ebben a kényszerhelyzetben jó dolog a virtuális közösség megélése, és annak szimbolikus üzenete is van, hogy a Kárpát-medencei magyarság egy igét hallgat, és egyszerre vesz úrvacsorát.

Galéria

Fotó: MTI/Rosta Tibor

– Sokan felteszik a kérdést, miért küldi Isten ezt a világjárványt. A jelenlegi körülmények között mit üzen Jézus kereszthalála?

– Úgy gondolom, hogy ez jel: állj meg, ember, eddig és ne tovább! Mert függetlenül attól, hogy milyen gondolkodásúak vagyunk, egyetérthetünk abban, hogy nem jó irányba haladt a világ. Hiába tudunk vastagabban kenni a kenyérre, járunk jobb autóval, lakunk kényelmesebb körülmények között, és technikai eszközökben is bővelkedünk, az életünkben az egyetlen fokmérő a boldogságunk lehet. Ha boldogok vagyunk, jól érezzük magunkat a bőrünkben, tudunk örülni a mindennapjainknak, annak, amit csinálunk, ami körülvesz, akkor jól halad a világ. Ha az ellenkezőjét érzékeljük, nem tudunk nyugodtak maradni, egymás gondjaira-örömeire odafigyelni, állandóan nyugtalanít, izgat, zaklat valami, egyszóval boldogtalanok vagyunk, akkor a világ nem jó irányba halad.

Idézet
Ez kell hogy legyen a fokmérő, nem a technikai fejlődés, az csak járulékos, mellette egyéb is kell.  Az egyéb maradt el valahol az életünkből, és ez a húsvét, a húsvét előtti és utáni állapot egy új kezdet lehetősége a személyes és közösségi életünkben is.

– Reménykedhetünk abban, hogy a járvány után az emberek másként fognak élni, jobban odafigyelve a lényeges dolgokra?

– Nem vagyok naiv, hogy azt mondjam, minden ember életében így fog történni. Ezekben a napokban egyre több helyről hallani, hogy fokozódik a családon belüli erőszak, újabb védett házakat nyitnak a bántalmazott nők számára. Mert a közös bezártság olyan esetben, amikor elidegenedtek egymástól a családtagok, nem jó.

Idézet
Viszont azon emberek számára, akik érezték, hogy nem jó ez az élet, akikben megvan a jó iránti igény, hogy jobban egymásra figyeljünk, hogy az értékes dolgokat elválasszák az értéktelenektől, akiknek a lelke mélyén ott van az isteni lélek, pozitív változást hozhat a mostani helyzet. Bárcsak így lenne.

A kényszerű otthonmaradás, hogy online nézzük az istentiszteleteket, az is egy lehetőség. Ha valamit elvesznek tőlünk, annak a hiányát inkább megérezzük. Valahogy így vagyunk a templomtalansággal is: elvették tőlünk a templomot, ez nagyon tud fájni. Reménykedem, hogy amikor visszakapjuk, jobban tudjuk majd értékelni, mint korábban.

Galéria

Fotó: MTI/Rosta Tibor

– Húsvét a feltámadás ünnepe. Milyen fajta feltámadást remélhetünk ezután a nehéz helyzet után?

– Krisztus feltámadása a hitünk alapját kell hogy képezze. A feltámadás hit nélkül vagy a hit nélküli hit álhit, nincs üdvözítő ereje. Krisztus feltámadását ünnepeljük ebben a rendkívüli helyzetben, de a feltámadás ünnepének az átélése, ennek a hitünkkel való megragadása, elfogadása kell hogy legyen. Ez mindennek az alapja. Ha őszintén elhiszem, hogy Krisztus legyőzte a halált, és számomra is van jövő, az életem természetszerűen változik meg. Másként tekintek embertársaimra, a családomra, a magam dolgára a világban. Ez az eredendője annak, hogy a mi életünk is új dimenziókat nyerhessen, más emberekként kerüljünk ki ebből a helyzetből. Csakis Krisztus segítségével és a feltámadás hitbeli elfogadásával tehetjük ezt meg.

korábban írtuk

Mint pestisjárványkor: rendhagyó húsvét rendkívüli időben
Mint pestisjárványkor: rendhagyó húsvét rendkívüli időben

A 18. század elején dúló pestisjárvány óta nem volt példa arra, hogy a hívek előtt bezárják a templomok ajtaját, a koronavírus miatt viszont idén – felekezettől függetlenül – rendkívüli húsvétunk lesz. Online misékre, istentiszteletekre invitálnak az egyházak húsvét vasárnapján, lesz ugyanakkor online étel

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban

Jobb jegyeket akart, ezért megzsarolta történelemtanárnőjét egy hetedikes diák Brassóban.

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban
2024. április 10., szerda

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció

A Bihar megyei Értarcsára érkezett meg idén is, tatarozza fészkét, készül a fiókák nevelésére Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, amely idén töltötte be a 21. életévét.

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció
2024. április 10., szerda

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől

Szerdára virradóra elfogták Nagyváradon azt a férfit, aki kedden egy bukaresti orvosi rendelő előtt szökött meg egy rabszállító járműből. Egy személy felismerte őt, és hívta a 112-es segélyhívószámot.

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől
2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot