Az RMDSZ „túltaktikázta” az autonómiatervezet elkészítését és benyújtását, de komolyan gondolja azt – szögezte le csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere, az autonómia-törvénytervezetet kidolgozó RMDSZ-MPP kétpárti bizottság tagja saját álláspontját ismertette a munkafolyamatról.
2014. június 19., 20:172014. június 19., 20:17
Elmondta, az RMDSZ-en belül is több dilemmával szembesültek, ezek közül az egyik, hogy mikor kell benyújtani a tervezetet. „Az elmúlt hónapokban ez elmaszatolódott, nem jól kommunikáltunk, ezért én is vállalom a bírálatot. Ám abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a szövetség 2013-as kongresszusán ellenszavazat nélkül elfogadtuk, hogy az RMDSZ elkészíti, benyújtja és fenntartja az autonómiastatútumot. Ez a Székelyföldön kívüli politikusokat is kötelezi, akik nem feltétlenül hívei annak, hogy a tervezetet a parlament elé terjesszük. A jövő évi kongresszusig azonban ezt a vállalást abszolválni kell, és ezt a szövetség vezetői is komolyan gondolják” – mutatott rá a politikus.
Antal egyébként úgy véli, hogy az RMDSZ-nek kormánypozícióból kell a parlament elé terjesztenie a tervezetet, nem pedig ellenzékből, mert így „ütősebb”. A polgármester ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a szövetségen belül a törvényalkotó munka dilemmái közé tartozott, hogy kerettörvényt készítsenek vagy statútumot. Végül az utóbbi mellett foglaltak állást, mert bár a kerettörvény a román többségű régiókat is érdekeltté tehette volna az autonómia ügye iránt, az eddigi tapasztalat szerint erre még nem érett meg a románság.
Arról sem egyeztek a vélemények, hogy a tervezet miként viszonyuljon az alkotmányhoz. A kiszivárogtatott változat a jelenlegi alaptörvény kereteibe illesztette volna az autonómiát, ám végül arra jutottak, az alkotmánnyal gond van, ezért olyan statútumot készítenek, amelyről tudják ugyan, hogy alkotmányellenes, de mellékelik az alaptörvény-módosító javaslatot is.
A tervezet tartalmáról Antal leszögezte, a külügy és a hadügy kivételével minden hatáskörnek a Székelyföldre kell kerülnie, a magyar regionális hivatalos nyelv kell legyen, és rendezni kell a hivatalokban az etnikai arányosság kérdését, a románok jogait, és a pénzügyi autonómiát.
A politikus úgy véli, geopolitikailag vannak olyan folyamatok, amelyek segítik, és vannak, melyek fékezik az autonómia ügyét: segíti az ukrán történés, az Európa Tanács diszkriminációról szóló jelentése, a Kalmár-jelentés, ám fékezi a skóciai és a katalán folyamat, amely azt a retorikát erősíti, hogy az autonómia a függetlenség előszobája.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!