Más irány. Ionuț Moșteanu védelmi miniszter a kötelező sorkatonai szolgálat helyett az önkéntes tartalékosi rendszer fejlesztését szorgalmazza
Fotó: Román védelmi minisztérium
Romániában nincs szükség a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítására – szögezte le Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
2025. július 17., 09:002025. július 17., 09:00
„Szerintem nincs. Ha politikai nyilatkozatokról kérdez,
– válaszolta a védelmi miniszter a kötelező katonai szolgálat visszaállítására vonatkozó kérdésre szerdán este az Antena 3 műsorában.
A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy egyes európai országokban felmerült a kötelező katonai szolgálat bevezetése.
„Az elmúlt években valamennyi európai ország megváltoztatta politikáját, hogy felkészítse lakosságát a védelemre. Nálunk harmadik alkalommal van a tárcaközi egyeztetésen – mivel a kormányok változnak – két fontos projekt: a védelmi törvény több módosítása és a lakosság védelmi felkészítéséről szóló törvény módosítása, valamint
– mondta Moșteanu.
A miniszter szerint a törvénytervezet célja, hogy a fiatalokat a hadsereghez való közeledésre ösztönözze, és akik katonának akarnak állni, azoknak lehetőséget biztosít a rendszerben maradásra.
„Van az állandó haderő, amely nagyon jól képzett, nagyon jó emberek, és sok fiatal lép be a rendszerbe, és ez nagyon boldoggá tesz, de
Ezért dolgozzuk ki az önkéntesség többféle formáját, és remélem, hogy egyre több ember, főleg fiatal, kerül közelebb a hadsereghez az önkéntesség ezen formáján keresztül, akik pedig tartósan a hadseregben akarnak maradni, azokat szívesen látjuk” – tette hozzá Ionuț Moșteanu.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!