Fotó: Román Határőrség
Erősödött tavaly a migrációs nyomás Románia határain: a határrendészet hétfőn közzétett éves mérlege szerint tavaly 24 százalékkal nőtt az elfogott határsértők száma 2018-hoz képest.
2020. február 17., 17:582020. február 17., 17:58
2020. február 17., 18:002020. február 17., 18:00
Az MTI által ismertetett jelentés szerint 2019-ben 3727 határsértőt tartóztattak fel a román határrendészek, közülük 2048-an illegálisan érkeztek, 1679-en pedig illegálisan próbálták elhagyni az országot – túlnyomórészt a magyar (schengeni) határ irányában. A 2018-es évre vonatkozó statisztikában 2986 határsértő szerepelt.
A határsértők leggyakrabban (több mint 2684 esetben) a zöldhatáron, vagy gépjárművekben elbújva (827 esetben) próbáltak átszökni, 216-an pedig hamis okmányokkal próbálkoztak. A román határrendészet példaként kiemelte, hogy tavaly szeptemberben egy Bulgáriából érkező kamionban 24 migránst találtak a román–magyar határon, egy másik, Nagylaknál próbálkozó kamionban pedig egy 48 tagú csoport bújt meg.
Ugyanakkor megduplázódott azoknak a száma, akiket a szerb hatóságokkal együttműködve még Szerbiában feltartóztattak. Tavaly hatezer ilyen személy esetében intézkedtek. A határsértők között a legtöbben Irakból, Afganisztánból, Szíriából, Bangladesből, Algériából, Törökországból, Iránból és Szomáliából érkeztek az országba.
Romániában tavaly 1232-en kértek menedékjogot, ők ezután szabadon mozoghatnak az ország területén. Sokan közülük a magyar határnál próbálkoznak továbbjutni Nyugat-Európába.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!